GERÇEK GÜNDEM - FURKAN KARABAY

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) yaz kararnamesi, geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Kararnamede, 5 bin 75 adli, 351 idari hakim ve savcı yer aldı.

Kararnamede, 33 ilin başsavcısı değiştirilirken bir ilde yaşananlar dikkatlerden kaçtı. O il, başsavcı ve vekillerinin değiştirildiği Antalya’ydı. Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'na atanırken, vekiller de değişti. Antalya Adliyesi’ndeki dikkat çeken değişiklik sadece başsavcılıkta değildi. Kararnameyle Antalya ve ilçelerindeki adliyelere 184 hakim ve savcı atandı.

Başsavcı Vekilliği’ne getirilen bir isim ise Antalya’daki değişimin aslında neden yapıldığının ipucunu veriyordu. İpin çekilmesiyle ucundaki de belli oldu.

İKİ YIL ÖNCE KIZAĞA ÇEKİLEN İSİM YENİDEN BAŞSAVCI VEKİLİ OLDU

O isim, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı iken Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne getirilen Gürkan Kütük’tü. Gürkan Kütük, bundan iki yıl önce başsavcı vekiliyken, HSK’nın mazeret kararnamesiyle “kızağa çekilmiş” ve Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığı’na atanmıştı. Kütük son kararnameyle yeniden başsavcı vekili yapıldı.

CEZAEVİNDE "GİZLİ" GÖRÜŞMEDE ERDOĞAN'IN AVUKATI VE BAŞSAVCI VEKİLİ RÜŞVET Mİ İSTEDİ?

Kütük’ün kızağa çekilmesinin perde arkasındaki olay ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hakkında FETÖ’den soruşturma da açılan Fettah Tamince’nin avukatlığını yapan Kürşad Köhle ile Kütük’ün cezaevinde bir hükümlüyle yaptığı kayıt dışı görüşmeydi.

Gazeteci Alican Uludağ’ın ortaya çıkardığı ve yargı dünyasını sarsan bu olay, Antalya L Tipi Cezaevi’nde meydana geldi. 3 Ekim 2018 tarihinde, adli bir suçtan hükümlü bulunan Yüksel Uğurlu’yu ziyarete iki kişi gelmişti. Bu kişiler, Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Gürkan Kütük ve Erdoğan’ın avukatı Kürşad Köhle’ydi. Kütük ile Köhle, cezaevine “kayıt dışı” girmişti. Uğurlu ile gizlice 37 dakikalık görüşme gerçekleştirilmişti. Bu özel görüşme için göz retina okuma sistemi kapatılmış, olayın ortaya çıkmasıyla savcılık soruşturma başlatmıştı. İddialar ise başsavcı vekili Kütük ile Erdoğan’ın avukatının rüşvet istediğiydi. Savcılığın soruşturması takipsizlikle sonuçlanmıştı.

Bu olayın ardından Kütük’ün HSK kararnamesiyle görevinden alınması, yargı camiasında “’İstanbul Grubu’ ya da ‘Pelikancılar’ olarak adlandırılan grupla dönemin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün kavgasından sonra gerçekleşti” diye yorumlandı.

Gürkan Kütük’ün adının karıştığı “şaibeli” ilişkiler sadece bundan ibaret değildi.

ERDOĞAN'IN AVUKATI KİMİ, NASIL TEHDİT ETMİŞTİ?

Delphin otellerinin ortağı Ufuk Cömertoğlu, tutuksuz yargılandığı FETÖ davasında, 2019 yılında hakim karşısına çıkmıştı. Alican Uludağ’ın aktardığı duruşmada Cömertoğlu, Erdoğan’ın bir diğer avukatı Ahmet Özel tarafından tehdit edildiğini anlatmıştı.

Cömertoğlu, aralarında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AKP Antalya Milletvekili Mustafa Köse’nin de olduğu AKP’li siyasetçileri finanse ettiğini duruşmada şu sözlerle anlatmıştı:

“Bir tane avukat var, Ahmet Özel. Beni tehdit etti. Sayın Cumhurbaşkanımızın çok yakın arkadaşıyla gittim oraya, o da kendisi hacıdır, ‘Allah’a inanan insanım, gelirim her yerde ifade veririm, gerekirse Cumhurbaşkanına da çıkarız’ dedi. Beni tehdit etti, ‘Senin hakimini değiştiririm, sana gerekli cezayı veririm, siz bu çocuklardan ayrılacaksınız, bunlara malın fazlasını vereceksiniz’ dedi. Evet, arkadaşımın yanında dedi ve şahidim de var. Tehdit etti. İhtar var, mahkemeye daha önce de oğlum çekti bununla ilgili. Efendim olmaz ki böyle.”

Cömertoğlu, Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel’in, FETÖ davasından kendisini kurtarması karşılığında mallarını istediğini de anlatmıştı. Cömertoğlu, Özel’in kendisine “Ömer Gür’e beraat alan benim, Fettah Tamince’ye beraat alan benim” dediğini söylemişti.

AYNI İSİM, BAŞSAVCI VEKİLİ VE ERDOĞAN'IN AVUKATINI OTELLERİNDE EĞLENDİRMİŞTİ

Cömertoğlu duruşmada ayrıca şimdilerde başsavcı vekilliğine tekrar getirilen Gürkan Kütük ve Erdoğan’ın avukatı Kürşad Köhle’den de bahsetmişti. Cömertoğlu, Kütük ve Köhle’nin sürekli otellerine geldiğini burada konakladıklarını söylemiş ve “Yiyor, içiyor, yatıyor, kalkıyor” demişti.

HSK TEFTİŞ KURULU BAŞKANIYLA "GÖBEK ATARKEN" FOTOĞRAF PAYLAŞMIŞTI

Öte yandan Gazeteciler Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan, “kızağa” çekileceği kulağına fısıldanan Gürkan Kütük’ün, HSK kararnamesi öncesinde dönemin HSK Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Nadi Kolukısa ile “göbek atarken” fotoğraf paylaşmasını yazmıştı. Kırmızı Kedi Yayınevi'nden çıkan Cendere adlı kitapta, fotoğrafın, yargıda "İstanbul Grubu" ile Adalet Bakanlığı arasındaki "hukuk" kavgasının bir ayağı olduğundan bahsedilmişti.

“Arkam sağlam” mesajı veren Gürkan Kütük’ü HSK Teftiş Kurulu Başkanı ile olan fotoğrafı da kurtaramamış ve kızağa çekilmişti.

Ancak aradan geçen iki yılda her şey unutuldu, hakkındaki ciddi iddialar ortada duran Kütük, tekrar başsavcı vekilliğine getirildi.

KULİSLERDE DOLAŞAN "FETÖ BORSASI VE AKÇELİ İŞLER" İDDİALARI

Yargı kulislerinde konuşulanlara göre ise Kütük’ün yeniden başsavcı vekili yapılması Erdoğan’ın iki avukatının da adının geçtiği FETÖ Borsası’nda ve akçeli işlerde yeni bir sayfa açıldığı yönünde. Üstelik kulislerde konuşulanlara göre, Erdoğan'ın bir diğer avukatı Mustafa Doğan İnal'ın da yeni açılan bu sayfada etkin olacağı yönünde...

Antalya Adliyesi’ndeki değişim senaryosundaki baş aktörlerinden biri sadece Gürkan Kütük de değil. Kulislerde konuşulanlar ise sadece FETÖ Borsası değil.

Devam edecek…