Halk TV yazarı Mehmet Tezkan, Birleşik Arap Emirlikleri'yle ilgili sözleri parti içinde tartışma yaratan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın 'görevden affını istemesiyle' sonlanan krizi yorumladı.

Özkan, "Belki de Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, o zaman teslim oldu" demiş; hemen ardından AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "Beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır" açıklamasında bulunmuştu.

'AKP komik oldu' başlıklı yazısında Tezkan, "İyice komik oldu/oldular. Ayaklarına ateş ettiler. Koskoca grup başkanvekili. Meclis’te AKP’yi savunan en yetkili kişi… Ne demek partimizin görüşünü temsil etmiyor? Özkan dört yıldır grup başkanvekili. Meclis çatısı altında söylediği bütün sözler AKP’nin görüşünü yansıtmıyor muydu? Söylediklerini boş yere mi ciddiye aldık? O zatı haybeye mi dinledik? Haybeye mi ciddiye aldık?" diye sordu. Ardından şunları kaydetti:

'KIRK YILDIR SİYASETİ İZLERİM, İLK DEFA BÖYLE BİR ŞEY OLUYOR'

"Kırk yıldır siyaseti izlerim ilk defa böyle bir şey oluyor. İlk defa parti sözcüsü kendi partisinin grup başkan vekilinin sözlerini tashih ediyor. AKP Grup Başkanvekili yanlış bir şey mi söyledi? Yoooo. 'BAE teslim oldu' dedi. Yanlış mı? Yoksa biz mi onlara teslim olduk!

'YANLIŞ MI SÖYLEDİ, PALAVRA MI ATTI?'

BAE dediğiniz kabile devleti 15 Temmuz’un finansörü değil miydi? Şerefsiz  dediğiniz.  Cahit Bey de bunun alını çizdi… Adamı neden attınız? Adam, 'BAE bizi deviremeyince, Türkiye’nin bölgesel güç, Erdoğan’ın güçlü lider olduğunu anlayınca teslim oldu' dedi… Yanlış mı söyledi, palavra mı attı?

Parti sözcüsü Ömer Çelik ‘yalan’ dedi. Özkan’ın ‘güvenli enerji arzının Türkiye olmadan olamayacağını kabul ettiler’ tezine karşı çıktı. Söyledikleri doğru değil dedi.

'SARAY TORNİSTAN EDİNCE OFSAYTTA DÜŞTÜ'

Adamı yaka paça attılar. O garibimin eski sabıkası var ya.. Fethullah’ı savunmaktan, Hocam, hocam diye kol kanat germekten. Eski defterler açılır diye yutkundu, içine çekti, kabul etti. Aslında söylediği AKP’nin yıllarca savunduğu görüşlerdi. Saray tornistan edince ofsaytta düştü. Mesele bu. (...)"