Eskişehir Valiliği geçtiğimiz günlerde 12-15 Mayıs tarihlerinde Teoman, Haluk Levent, Hayko Cepkin, Levent Yüksel ve Yeni Türkü gibi isimlerin katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanan Anadolu Fest ismindeki müzik festivalinin hemen öncesinde ildeki toplu etkinlikleri 15 gün süreyle yasaklama kararı almıştı. 

Söz konusu yasağa sanatçılar, siyasetçiler ve yurttaşlar tepkiler yükselirken; kimi partiler de yasağa destek verdi. 

EYLEMLİ DESTEK

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, ''Ben açıkça söylüyorum. Haram olan şeyler. Müzik festivali adı altında, şarap, bira festivali. Sanat adı altında bizim inancımızla örtüşmeyen, gayriahlaki bir şey'' sözleri ile yasağa destek verirken; Yeniden Refah Partisi üyeleri, Eskişehir Büyükşehir Belediye binası önünde eylem yaparak Eskişehir Valisi’ne destek verdi.

TEKBİR GETİRDİLER

Sözcü'den Kemal Atlan'ın haberine göre, belediye önünde düzenlenen eyleme katılanlar, ‘Eskişehir Valisi sahipsiz değildir’ şeklinde sloganlar attı. Grup daha sonra, “Ya Allah, bismillah, Allahu ekber” şeklinde tekbir getirdi.

Yeniden Refah Partisi Gençlik Kolları Başkanı Serdar Bayraktar, burada yaptığı açıklamada festivalin hedef alan açıklamalarda bulundu. 

''Festival adı altında denetimsiz bir ortamda gençlerin günlerce alkol ve uyuşturucu maddelerle zehirlenmesinin, kurulan çadırlarda ne olduğu belirsiz, örf adet ve geleneklerimize tamamen zit gayr-i ahlaki ortamların oluşmasının sanat, kültür ve müzikteki yeri neresidir?'' diyen Bayraktar, ''Yanı başında üç tane okul bulunan bu bölgede zaman mefhumu bulunmaksızın, gençlerimizin akıl ve zihin sağlığını bozacak, ahlaki yozlaşmasına sebep olacak bu tür faaliyetler gençlerimize bilim, sanat, eğitim ve donanım adına ne kazandıracaktır? Türkiye Cumhuriyeti Devleti ülkenin geleceği ve teminatı olan gençlerden sorumludur. Devlet, nesillerimizin akıl ve zihin sağlığını bozacak, onları zehirleyecek toplam ahlakına mugayir her türlü oluşum ve faaliyet karşıda gençlerimize korumakla mükelleftir” dedi. 

“FESTİVAL ADI ALTINDA BAŞKA MECRALARA ÇEKİLİYOR”

Bayraktar konuşmasında, bu yıl yapılması planlanan festival ismindeki alkol ve zararlı alışkanlıklara teşvik edici eğlence organizasyonuna izin vermeyen Eskişehir Valisi’ne, yargı mensuplarına, olaya müdahil olan değerli Eskişehir halkına teşekkür etti.

Bayraktar, şöyle konuştu:

 “Değerli yetkililerimiz ve rektörlerimizden şehrimizde bulunan üniversitelerin çevrelerinde tanışma ve eğlenme adı altında, eğitim dönemlerinde sık sık tekrarlanan, sınırsız alkol tüketimine imkan sağlayan diğer eylem ve kampanyaları da mercek altına almalarını arz ediyor, bundan sonra yapılmak istenen gençlerimize zararlı bu tür organizasyonların son bulmasını temenni ediyoruz. Buradan tüm anne ve babalara sesleniyor, eğitim yuvalarına gönderdiğiniz çocuklarınızın parti ve festival adı altında başka mecralara çekilmeye çalışıldığına dikkat etmelerini umuyoruz.”