AKP sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Bir canlı yayında sarf ettiği sözler nedeniyle 'Cumhurbaşkanı hakaret' iddiasıyla tutuklanan gazeteci Sedef  Kabaş hakkında konuşan Çelik, ''Gazeteci sıfatı taşına Sedef Kabaş adlı kişinin yaptığı şey ahlaksız bir davranış biçimdir. Bu ifadelerin kullanılması başlı başına bir ahlak yoksunluğu, pespayeliktir'' dedi. 

Çelik konuya ilişkin ''Bunun fikir hürriyeti ile ilgisi yoktur. Keşke çok kaliteli ve vizyoner bir muhalefetimiz olsa, demokrasimizin kalitesini yükseltir. Aynı şeyler sizin genel başkanlarınıza, çalışma kurumlarınıza söylense kabul eder misiniz? Hakaret ve nefret siyasetine asla geçit vermeyeceğiz.

Avrupa'da hakaret suçu para ve hapis cezası ile tanımlanıyor'' sözlerini sarf etti.

KRİPTO PARA AÇIKLAMASI

Çelik, burada yaptığı açıklamada bir süredir hazırlıkları süren kripto para düzenlemelerine ilişkin de konuştu.

Çelik söz konusu düzenlemeye ilişkin ''Kripto paralarla ilgili hukuki düzenleme yapılacak'' dedi.

KILIÇDAROĞLU'NA İKLİM BAKANLIĞI YANITI

Çelik ayrıca CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun iklim bakanlığı kurulacağı yönündeki açıklamalara da yanıt verdi. 

AKP Sözcüsü, ''Sayın Kılıçdaroğlu bir toplantıda yazılı metinden okuyarak ilerideki projelerden birinin iklim bakanlığı kurmak olduğunu söylemişti. Bu bizi artık şaşırtmıyor. Hazırlık yapılmış bir toplantıda iklim değişikliği bakanlığından bahsedilmesi çok şaşırtıcı oldu. Çünkü Türkiye'de iklim bakanlığı kurulmuştur'' ifadelerini kullandı.

UKRAYNA KRİZİ

Açıklamalarından AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna-Rusya arasındaki krize ilişkin ''Sayın cumhurbaşkanımızın şu anda uluslararasındaki siyasetin gündeminde olan Ukrayna kriziyle ilgili nasıl bir diplomasi yürüttüğünü herkes görüyor'' diyen Ömer Çelik, ''Cumhurbaşkanımızın verdiği mesajların dünyada büyük bir yankı uyandırdığını ifade etmek isterim. Haftalardır dünya Ukrayna merkezli krizi konuşuyor. Dünyanın en önemli ülkeleri bu krizin bir tarafına hitap edebilen yaklaşım ortaya koyabiliyorlar. Ama cumhurbaşkanımız krizin her iki tarafına hitap eden diplomasi ortaya koyuyor'' diye konuştu.