Son yerel seçimlerde Nevşehir Belediye Başkanlığı'na seçilen ancak Ocak 2021'de 'sağlık nedenlerini' gerekçe göstererek görevinden ayrılan Rasim Arı, geçtiğimiz günlerde AKP üyeliğinden de istifa etti.

Arı, kişisel Facebook hesabında yaptığı açıklamada şöyle söylüyordu: "Tek sermayemiz samimiyettir. Siyasette ve hayatın her alanında samimiyet... Samimi duygularımla şu sözleri de söylemek isterim. Aynı siyasi çatı altında siyaset yaptığımız ve bu şehre katkı vermek için birlikte mücadele verdiğimiz arkadaşlarımız ile maalesef asgari insani müştereklerde dahi diyalog kurma imkânı ortadan kalkmıştır. Onların samimiyetini sorgulamak bana düşmez. Burada o diyalog eksikliğini ve sebeplerini anlatacak imkanımız da yoktur."

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, konuyla ilgili Arı'yla konuştu. Gazetecinin yönelttiği sorular ve aldığı yanıtlar şöyle:

'20 YILINI DEVLETTE VE SİYASETTE GEÇİRMİŞ, BENDEN DAHA FAKİR ADAM VARSA ÇIKSIN ORTAYA'

- Belediye başkanlığından neden istifa etmiştiniz?

Kimse inkar edemez ki, ben başarılı bir belediye başkanıydım ve hiçbir suçum yok. O yüzden Hem İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu'na, hem de Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı'na kendimle alakalı bir usulsüzlük, devletin malına, şehrin hakkına zevala verdiğime dair şikayet dilekçesi varsa, işleme konulsun dedim. Ben 16-17 yıl bürokratlık, 21 ay belediye başkanlığı yaptım. Sadece Ankara'da lojmanım var. Lojmanı geçen yıl krediyle aldım. Şu an ee ekmek parası götürmekte zorluk çeken bir adamım. Arkadaşımın arabasına biniyorum. İkinci bir adam göstersinler. 20 yılını devlette ve siyasette geçirmiş, benden daha fakir adam varsa çıksın ortaya.

- O zaman neden istifa ettiniz?

Cevabını herkes biliyor.

- Nedir?

Ben istifa etmeden önce rahmetli Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Edip Uğur'u aradım. Dedi ki 'Oğlum, haklıyım, haksızım deme, istifa et.' Detaya girmek istemiyorum. Bir gün mutlaka anlatırım.

- Bir suçunuz mu vardı?

Asla.

- Özel hayata dair bir mesele var mı?

Kimseyi taciz etmedim, kimseye tecavüz etmedim.

'SELAM VERMEYEN, SELAM ALMAYAN BİR HALE GELMİŞLER'

- Peki partiden neden ayrıldınız?

Bir yıl bekledim. İhraç edilmedim. Bürokrasiye de dönebilirdim. Dönmek istemedim. Şehirde baktım ki arkadaşlar kavgalara girmişler. Bu da milletin bize teveccühü ve sevgisinden mütevellit. Selam vermeyen, selam almayan bir hale gelmişler. Dolayısıyla aynı ortamda bulunmanın manası yok. İnsani müştereklerde bir araya gelme durumumuz dahi ortadan kalktı.

'ALLAHTAN KORKAN YAPMAZ'

- AK Partililerin siz belediye başkanıyken ve istifanızdan sonra engel çıkardıkları söyleniyor.

Bizimkiler "Muhalif belediyelerde şu kadar adam attılar" diyorlar da bir de Nevşehir Belediyesi'ne baksınlar. Yanımdaki personeli çöpçü yaptılar ya! Biri başkan yardımcısı! Adam mühendis. Uzman yaptılar. Vezneye verdiler. Allahtan korkan yapmaz. Dördünü çöpe sürdüler. Ellerine süpürge verdiler. Sabahleyin Atatürk Caddesi'ni temizleyeceksin, rencide etmek için. Çocuklar dedi ki, "Bu bize değil, sana yapılan hakarettir, istifa ediyoruz." "Edin" dedim. Hepsi aç. Tek kuruş ceplerinde para yok. Kiralarını veremiyorlar.

- Bunlardan ötürü istifa ettiniz, öyle mi?

Benim korkum yok abi. Benim suçum yok. Kendime kılıf olarak partide durmamın manası da yok. Şu an konuşmamamın sebebi de korkmam değil. Zamanını bekliyorum. Seçilmiş adamım, suçum varsa koysunlar cezaevine. Tehdit etmeye gerek yok. Suçluysam niye dışarıdayım?

- Partiden de atılmadınız.

Yok canım, istifa ettim. Kimse özel hayat şeyine yatmasın, herkes kendine baksın.

- İYİ Parti'ye ne zaman katılıyorsunuz?

Ben bağımsızım. Nevşehir partisindenim. Milletle yürüyorum. Millet beni seviyor. Kendimi onlara adadım. Partiye ihtiyaç duymuyoum. Allah var, bütün siyasi partilerden "Bizimle beraber ol" diyorlar. İyi Parti ilk günden "Gel" dedi. Şehirdeki teveccühümüzden istifade etmek isteyebilirler. Ben Nevşehirlilerle mutluyum. Bağımsız olarak da milletvekilliğine, belediye başkanlığına çıkarım. Hodri meydan. Yapsınlar anket, görsünler.

BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN NEDEN İSTİFA ETMİŞTİ?

Arı'nın belediye başkanlığından istifasıyla ilgili o dönem çok sayıda iddia ileri sürülse de, en öne çıkanı 'yolsuzluk dosyalarını açması' oldu.

Olay, Rasim Arı'dan önce 15 yıl boyunca belediyede 3 dönem başkanlık yapan Hasan Ünver ve yardımcısı Atilla Seçen'in özel kalem müdürlüğünden 98 kişiyi haksız bir şekilde işe aldığı iddialarıyla başladı.

Belediye seçim sonrası görev değişiminin ardından 21 Kasım 2020'de Nevşehir Belediyesi'nde eski çalışanlara yönelik yürütülen "rüşvet ve yolsuzluk" soruşturması kapsamında gözaltına alınan 4 kişiden 3'ü tutuklandı. Savcılık soruşturma kapsamında 39 kişinin ifadesinin alındığını açıkladı. Arı'nın yolsuzluk dosyalarını açtığı gerekçesiyle baskı altına alındığı öne sürüldü.

ARACINA SİLAHLI SALDIRI DÜZENLENDİ

Belediye ile ilgili 'rüşvet ve yolsuzluk' soruşturması sürerken 10 Aralık 2020'de Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı'nın aracı akşam saatlerinde Aksaray’ın merkez ilçeye bağlı Gençosman köyü yakınlarında silahlı saldırıya uğradı.

Kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından silahlı saldırı sonrasında araca tüfekle ateş edildiği tespit edildi ve kurşun izleri bulundu.

Ancak Arı saldırıdan yara almadan kurtuldu. Arı saldırı sonrasında ise sosyal medya hesabında, "İşimizin başındayız. Elhamdülillah" sözünü paylaştı.