GERÇEK GÜNDEM

TBMM'deki 2022 yılı bütçe görüşmeleri Meclis'te devam ederken; AKP adına 30 dakikalık söz alan İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli'nin 2022 bütçelerine hiç değinmeden sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi hakkında konuşması tepki çekti. 

TEVFİK GÖKSU'YA ATIF YAPARAK YÜKLENDİ

Canikli'ye yanıt veren CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, İBB Meclisi'nin AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu'ya atıf yaptı. 

''Ülkenin bütçesi hakkında grup adına 30 dakika gibi bir süre alıp, söyleyecek hiçbir şeyleri olmayıp içinde bulundukları tükenmişlikten meseleyi İstanbul Büyükşehir Belediye Sayıştay raporuna getirecek duruma kimse getirmesin'' diyen Özel, '2Bir de İBB'de grubunun sözcüsü olan Tevfik Göksü'nun görevini yapmasındaki kifayetsizliğin kendi partisinin TBMM'deki konuşmacısı tarafından TBMM tutunaklarına derc edilmesi durumuna Allah kimseyi düşürmesin'' ifadelerini kullandı.

ESKİ DOSYALARI AÇTI

Canikli'nin geçmiş yıllarda sarf ettiği sözlere değinen Özel, ''Allah hiçbir konuşmacıdan önce grubu adına konuşma yapan kişinin şu sözlerinin hatırlatılma durumuna getirmesin: 'Harun gibi geldiler, Karun oldular. Biz onlar gibi Firavunlaşmayacağız. Halk adına baskı ve zulüm aracı haline dönüştürmeyeceğiz, kendi hevesimize olup dini siyasete alet etmeyeceğiz' diye, partiye katılmadan iki yıl önce yapılan bu konuşmanın, tam 8 yıllık iktidarına Allah kimseyi muhattap etmesin. 

Ayrıca kamoyu tarafından bilinen 2012 Sayıştay raporlarının 2013'te Meclis'e gelmemesi durumu sorulduğunda; ''Buna bir çözüm bulmak lazım başkanım, beyefendi talimat verdi, şimdi var ya bu raporlar Meclis'e gelmiş olsaydı Hasan Bey (Özel Kalem Müdürü), Meclis'te bizi duman ederlerdi. En son Anayasa Mahkemesi'nin verdiği cezayı da beyefendi içine sindiremedi. Hasan Bey sorunca size ya bunlar hiç direnmiyorlar mı orada? Hepsi bizim adamımız, bu meslek taasübiyeti var ya, hepsi bizim adamımız bakarsak ama tepeden tırnağa bu kanunu değiştirmemiz lazım. Bu raporlar gelseydi, mahfolurdu zamanımız çok daraldı'' Laflarını eden birinin tutup da burada bunları konuşması çok enterasan'' diye konuştu. 

AKP'li İBB dönemindeki usülsüzlere de değinen CHP Grup Başkanvekili, ''Örnek verdiği İstanbul Elektrik Genel Müdürlüğü'nün özel kalem temsil gideri dediğiniz ya: 2016 604 bin lira, 2017 680 bin lira 2018 565 bin lira; üçte biri bizde olan 2019'da 349 bine düşmüş. 2020'de 81 bin lira.

Utanmadan sıkılmadan buna laf söylüyorsunuz. Yapılan iş çok acemi milletvekilleri şu hatayı yapar, mahcup olurlar: Sayıştay raporunun idareden soruları vardır orayı okuyup burayı atlarsan, idarenin cevabından Sayıştay denetçisinin 'tatmin oldum' yanıtından utanırsın. Eğer Canikli'de utanmayla ilgili bir duygu varsa açıkladığı bütün raporların sonucunda ortaya çıkan cevapları Sayıştay raporlarından okur, çıkar burada bir izahat yapar. 

Sadece Topkapı Sarayı'nın restorasyonunda 63 bin 600 maliyetle yüklenici firmaya kabul ardından ödenen para 2 milyon 825 bin lira. Topkapı Sarayı'nın restorasyonu ödenmiş bir para iken'' sözlerini sarf etti.

''ŞAİBELİ BİR KİŞİNİN ELİNDEKİ KARAYI TERTEMİZ BİR SİYASİ PARTİNİN YÜZÜNE SÜRMEYE KALKMASIN''

Özel sözlerini ise şöyle sonlandırdı: ''Geçmişi tutanaklarla şaibeli bir kişi elindeki karayı tertemiz bir siyasi bir partinin tertemiz yöneticilerinin yüzüne sürmeye sakın kalkmasın. Oradan ifade ettiğiniz her hırsızlık kelimesinin yargı önünde hesabını soracağız. Geçmişte yaptığımız her rezaletin hesabını siyaseten de soracağız Yüce Divan yargılamasını dikkatle takip edeceğiz sizin için.''

CANİKLİ YENİDEN KÜRSÜYE GELDİ 

Özel'in açıklamaları sonrası yeniden kürsüye gelen Canikli ise şöyle konuştu: ''Ben bir soygunu kamuoyu ile paylaştığım için utanacak değilim. Utanacak birileri varsa soygunu yapanlardır. Sizin bana teşekkür etmeniz gerekir, zamanında bizi uyardınız diye. Onun dışında kızmanızı anlamadım. Belgelerle olanları anlatıyorum, yorum yapmıyorum. Orada bu kadar kızılmasının bir anlamı yok. 600 bin lirada, 81 liradan bahsediliyor. Ben milyarlardan bahsediyorum. Bir şey daha var: Tanıtım ve medya giderleri kendi bütçesinde görülmemesi için İBB bir kurnazlık yapıyor. Aslında rakam çok daha yüksek. Ama belediyenin kendi merkez bütçesinden kurumlara dağıtıyor oradan kullanıyor. O rakam 81 bin değil 15 milyon. Saklamışlar.''