CHP'nin yayınladığı "21 Soruda FETÖ'nün Siyasi Ayağı" isimli kitapçık ile ilgili davanın ikincisinde, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, "Cumhurbaşkanı'na fiili saldırı" suçlamasıyla hâkim karşısına çıktı. Duruşmayı takip eden CHP Heyeti, Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, Gökçen’in yanı sıra; CHP Genel Başkan yardımcıları Seyit Torun ve Onursal Adıgüzel ile CHP milletvekilleri Mahmut Tanal, Süleyman Bülbül, Fethi Açıkel, Mehmet Göker, Ali Şeker, Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve CHP’nin avukatı Celal Çelik katıldı. Duruşmanın ardından açıklama yapan isteyen CHP heyetine polis müdahale etti.

GÖKÇEN: SİYASET YAPMA HAKKI YARGILANIYOR

CHP'nin Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, !21 Soruda FETÖ'nün Siyasi Ayağı! kitapçığı gerekçe gösterilerek yargılandığı davada mahkemenin görevsizlik kararı vermesine ilişkin ANKA'ya açıklamalarda bulundu.

Yargılamanın 'gençlerin, kadınların ve özellikle milletvekili olmayanların yargılanması' olduğunu söyleyen Gökçen, şunları kaydetti:

"Partimizin geçtiğimiz yıl yayınladığı ‘21 Soruda FETÖ’nün Siyasi Ayağı’ isimli bir kitapçık nedeniyle altı farklı suçlamadan üç farklı dava açılmıştı ama bunların en absürt olanı, ağır cezada görülen Cumhurbaşkanı’na fiili saldırı dosyasıydı. Bugün görevsizlik kararı verildi ve en kısa sürede beraat kararı çıkacağını umuyoruz. Ama burada aslında yargılanan CHP’nin siyasi faaliyeti olmakla birlikte; yapılan da gençlerin, kadınların ve özellikle milletvekili olmayanların siyaset yapma hakkıdır demiştik. Bugün burada bizlere destek olan genç arkadaşlarımıza bir müdahale gerçekleşti, tatsız olaylar yaşandı. Bunların hiç olmamasını dilerdik. Bunu yapanlar da kendilerine nasıl ‘Devletin polisiyim’ diyorlar ben merak ediyorum. Biz hak, hukuk, adalet mücadelemizi sürdüreceğiz."

GÜVENLİK GÜÇLERİYLE VEKİLLER ARASINDA ARBEDE

Öte yandan duruşmanın ardından, CHP Keçiören Gençlik Kolları üyelerinin pankart açıp slogan atması üzerine güvenlik güçleri müdahalede bulundu. Bu sırada güvenlik güçleri ile milletvekilleri arasında arbede yaşandı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “İktidarın polisi olmayın, devletin polisi olun, halkın polisi olun, adaleti savunun” sözleriyle müdahaleye tepki gösterdi.

TORUN: YARGILAMANIN OLMASI BİLE KOMİK

Duruşmanın ardından açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise, “Bu yargılamanın olması bile çok komik bir olay ama öyle veya böyle bir şekilde adalet yerini bulacak. Biz; hak, hukuk, adalet diyoruz” dedi.

AVUKAT ÇELİK'TEN AÇIKLAMA

Avukat Celal Çelik, Gökçen hakkındaki yargılama süreci ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"MYK’ya karşı sorumluluk atfedilerek hazırlanmış olan bir kitapçıktan kaynaklı olarak çok absürt davalar açılmıştı. Kitapçık da şuydu: FETÖ’nün siyasi ayağı özelinde CHP tarafından eleştiriler, değerlendirmeler yapılmıştı. Tamamı doğru olan, haklı eleştirilerdi, olgusal dayanakları vardı. Buna rağmen sayın savcılık tarafından olmayan suçlar ihdas edilerek Genel Başkan Yardımcımız Gökçe Gökçen ile ilgili üç tane farklı dava açılmıştı. O davalardan biri bugün ağır ceza mahkemesinde görüldü ve aslında sevindirici olan şuydu elbette; mahkeme heyeti ve sayın savcı bu iddianamenin absürt olduğunun farkına vardılar, henüz Gökçe Gökçen’in ifadesi dahi alınmaksızın görevsizlik kararı verilmesi gereği ortaya kondu. Sayın Cumhurbaşkanı’na yönelik olarak yapılan eleştirel değerlendirmenin hiçbir biçimde fiili saldırı gibi absürt bir suçlamaya konu olamayacağını mahkeme aslında hüküm altına almış oldu. Dolayısıyla bu hüküm elbette bizim açımızdan önemli. Bugün itibariyle üç davadan biri bitmiş oldu."