Korkusuz yazarı Can Ataklı, orman yangınlarıyla ilgili olarak, "Olanı saklayıp bitmişi anlatarak kendilerini kurtaracaklarını sanıyorlar…" ifadelerini kullandı.

Ataklı'nın konuyla ilgili bugünkü yazısı şöyle:

Saray medyasına dikkat ediyor musunuz?

Israrla yangınların büyük oranda söndürüldüğünü, bazı yerlerde ise devam ettiğini anlatmaya çalışıyorlar.

Gerçek bu değil tabii ve zaten saray medyası bile bu tür yatıştırma haberleri yayınlarken, diğer taraftan “Eyvah termik santral patlarsa ne olacak?” başlıklı haberler yapmak zorunda kalıyor.

Şunu söylemeliyim; Elbette devlet hiçbir şey yapmıyor, yangını seyrediyor, söndürmüyor” demek doğru değil. Ağır ihmali var, bunca yıldır hiçbir önlem almadığı ortaya çıktı, yangına ilk anda müdahale edemedi, iş bu hale geldikten sonra yapacağı çok fazla bir şey de yok. Bu nedenle yangınların doğal biçimde sona ermesi için dua etmekten başka bir şey yapamıyorlar.

Saray hükümeti RTÜK’ü de kullanarak medya üzerinde tam bir baskı ve sindirme operasyonu uyguluyor, medyanın yayınlaması için doğru ama hiçbir işe yaramayan sayısal bilgiler veriyorlar.

Örneğin; Tarım Bakanı önceki gün “Muğla’da 5 yangın devam ediyor. 38 ilde 163 yangın çıktı. 152 tanesi söndürüldü” dedi.

Doğru mu? Öyledir.

Ama bu, yangınların bütün şiddetiyle devam etmediği ve pek çok kenti tehdit etmediği anlamına gelmiyor.

Olanı saklayıp bitmişi anlatarak kendilerini kurtaracaklarını sanıyorlar…

Durum budur.