İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin "Yangında sorumluluk belediyelerindir." sözlerinin tartışılması üzerine çok çarpıcı bir açıklama yaptı.

Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada "Lütfen belediyelerle aramıza nifak sokmayın" diyerek Pakdemirli'nin sözlerini reddetti. Pakdemirli “Benim gördüğüm orman yerlerindeki sorumluluk belediyelerdedir. Ancak belediyelerimize ister bizim, ister başka partiden… Yangınlardan sonra bilançosu hakkında bir toplanıp yerleşim yerlerine sorumluluklarının hatırlatılması lazım.” açıklamasını yapmıştı.

Soylu'nun açıklaması ise şöyle oldu:

Sahayı hem karadan ve havadan bir iki defa değerlendirdik. Sabah itibari ile tekrar yangını değerlendirdik. Burada son durumu değerlendirdik. Devletin bütün kurumları tüm yangınların söndürülebilmesi için büyük çaba sarf ediyorlar. Biz pandemi geçirdik, tüm sağlık çalışanlarımıza moral verdik. Şimdi de buranın önde gelen kahramanları ormancılarımız. Ateşin üzerine giden insanlarımız bunlar.

Lütfen biraz empati yapalım. Bir milletvekilin paylaşımını gördüm, üzüldüm. "Geldim bir tane ormancı göremedim" demiş. Göremezsin tabi hepsi ormanda ve alevlerin içinde savaşıyorlar.

Dün 13 tane ormancı yangının içerisinden alındı. Bu kadar acımasız eleştirilerin yapıldığı buradan rant elde ederim düşüncesi sapkın bir düşüncedir. Bu yangını söndürecek olan ormancılardır. Bu işin profesyoneli onlardır. İki tane selfie çekmekle yangın söndürülmüyor. Buradan herkese siyasi parti gözetmeksizin söylüyorum. Ormancılarımızın morallerini yükseltmek, vatandaşlık görevimizdir. 

Antalya ve Manavgat belediye başkanlarımızla beraber çalışıyoruz. Bu belediyelerin eksikliğini söylemek sorumsuzluktur. Bu ormanları turizm için yakıldığını söylersiniz. Bunu söylerseniz belediyelere biraz ağırdan alırsınız dersiniz. Bunu yaparsanız ayrım yaparsınız. Bir öfke oluşturabilir miyim derseniz yanlış olur. Buradan söylüyorum. Sosyal medyanın yüzde 90'ı yanlıştır. İşi olanlar yangını söndürmek için uğraşıyor.

İşi olmayanlar dedikodu yapıyor. Lütfen ormanlık bölgelerde gezip selfie çekmeyin. Lütfen yerel yönetimlerle, belediyelerle arımıza nifak sokmayın. Her yer kuru, nem az. Rüzgar dezavantajımıza. Bu mücadelemizi sürdürürken devletimizi zora sokmayalım. Zaten sosyal medyadan endişe oluşturmak için çalışıyorlar. Yüzlerce hesabı tespit ettik. Bunlarla ilgili çalışmalar devam ediyor. Muğla ile ilgili olarak büyük bir mücadele ortaya koyuluyor.

Yerel yönetimlerimizi ormancılarımızı herkesi tebrik ediyorum. Yerleşim yerlerine girmeden yangınlar durdurulmuştur. Bunu aynı performansla bunu sürdürmeliyiz. 8 yerleşim yeri boşaltılmıştır. 5 yerleşim yeri kısmen boşaltılmıştır. Toplam 13 yerleşim yeri boşaltılmıştır. 70'in üzerinde konut kullanılmaz hale gelmiştir. Tespitler devam etmektedir. Bu işler tamamlanıncaya kadar, yaşamayı temin eden imkanlar sağlanıncaya kadar biz desteğimizi sağlıyoruz.

Sosyal medyayla ilgili bir kamplaşma oluşturmak istiyorlar. Bu nefret dilinden uzak duralım. Bunun bize ve ülkemize herhangi bir faydası yok. Siyasetçiler siyasetlerini yangınlarda yapmasınlar. Biz öğleden sonra neye ihtiyacımız olduğunu AFAD aracılığı ile bildireceğiz."