CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Özkoç, Ruhsar Pekcan'ın kendi bakanlığına dezenfektan satışıyla ilgili verdikleri araştırma önergesinin görüşülmesinin reddedilmesini tepki göstererek, "Pekcan görevi kötüye kullandı, bu düpedüz yolsuzluk. Hırsızlar yeri geldiği zaman nasıl kollanıyor değil mi?

Vatandaşı yargılamak için ne gerekiyor? ‘Savcılar harekete geçmedi mi’ diye yukarıdan ses geldi mi o vatandaş yargılanıyor. Peki bu bakan?” diye tepki gösterdi. Özkoç, ayrıca soruşturma önergesi vereceklerini de duyurdu'' diye konuştu. 

''KENDİNCE ETRAFI TEMİZLEDİ''

Özkoç şöyle konuştu: ''Üç grup başkanvekili, dün TBMM’de bir araştırma önergesi verdik. Araştırma önergesinin konusu önceki Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yaptığı yolsuzluk ve usulsüzlüklerle ilgiliydi. AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Yıl 2016 Gümrükler Genel Müdürlüğü Özel Büro’dan gümrük müdürlüklerine uyarı yazısı gönderiliyor.

‘Kendini Emine Erdoğan yakını olarak tanıtan ve sıfır vergiyle gümrükten mal geçirmeye çalışan Ruhsar Pekcan adlı kişiye dikkat edin’ diyor. Yani ‘Ruhsar Pekcan ile ilgili üç kağıtçılık haberleri alıyoruz, dikkat edin diyor.’ Ayrıca ‘bu kişi hatırı sayılır isimlerini kullanarak kendisine menfaat elde edebilir’ diyorlar. Sizce bir ülkede düzgün bir iktidar olsa, yönetimindeki kişi böyle konulara dikkat eden kişi olsa, bir soruşturma başlatır.

Böyle bir şey olmuş mudur, olmamış mıdır? AKP iktidarı ve onun başındaki Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan böyle bir şey yapmış mıdır? Hayır. Ruhsar Pekcan’ı bakan olarak atamıştır. Peki, bakan olduktan sonra Ruhsar Pekcan ilk ne yapmıştır? Kendisiyle ilgili her türlü şeyi bilmesi mümkün olan bütün yetkilileri görevden almıştır. Yani kendince etrafını temizlemiştir.''

''DÜPEDÜZ YOLSUZLUK''

Pekcan'ın kendi bakanlığına dezenfektan satmasının yolsuzluk olduğu söyleyen Özkoç, '' Haberleri var mıydı böyle bir şey yaptığından? Bunu soran oldu mu? Ruhsar Pekcan bu işleri bitirdikten sonra sıra vurgun vurmaya geldi. Vurgun bir ülkede savaş, salgın ve kaos varsa üç kâğıtçılar için vurgun vurma zamanı tam da o zamandır. Ruhsar Pekcan etrafını boşalttıktan sonra kocasıyla ilgili bir şirket kuruyor. Kurduğu şirket, salgında vurgun vurma ihtimali yüksek olan bir şirket.

Salgında dezenfektan satıyor. Kendisine ait olan şirketten mal alması İhale Yasası’na uygun mudur, etik midir? Hayır. Bu düpedüz bir yolsuzluktur. Kendi şirketinden fahiş fiyatla dezenfektan satıyor. Bir görevi kötüye kullanmıştır, iki Kamu İhale Yasası çiğnenmiştir, üç haksız kazanç elde edilmiştir, dört nüfuz kullanılarak rekabet engellenmiştir, beş devlet zarara uğratılmıştır. Kimin umurunda? Recep Tayyip Erdoğan’ın umurunda mı? AKP iktidarının umurunda mı? Yandaş medya grupları biliyor mu, tek satır konuşuyorlar mı?'' ifadelerini kullandı.