Geçtiğimiz cumartesi günü sokağa çıkma yasağı bulunmasına rağmen Beyoğlu Belediyesi meclis üyeleri Okmeydanı Fetihtepe Mahallesi’nde evleri tek tek dolaşarak mülk sahiplerini kentsel dönüşüm için ikna etmeye çalışmış, vatandaşlar buna tepki gösterirken  Pazar günü ise bu sefer kendilerini belediye meclisi üyesi olarak tanıtan ancak sonradan meclis üyesi olmadıkları ortaya çıkan silahlı kişiler mahallede gerginlik çıkarmıştı.

Yanlarında 10-15 kişi ile kentsel dönüşüm için evlere giden kişiler, kendilerine tepki gösteren vatandaşlara silah göstererek tehdit etmişti.

BAKANLAR GÖREVE ÇAĞRILDI

Gerginik üzerine Beyoğlu İlçe Başkanı Şahin Dil , CHP Beyoğlu Meclis üyeleri ve İyi Parti Meclis üyeleri ile birlikte mahalleye giden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu göreve çağırdı.

“ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM’U UYARIYORUM”

''Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u buradan uyarıyorum'' diyen CHP'li Kılınç, ''Bir kentsel dönüşüm mahallelilerin, mülk sahiplerinin rızalarıyla gerçekleştirilir. Ama burada bir zor kullanma, tehdide varan ifadeler var. Kiracıların bayrama kadar çıkarılması, yerlerini boşaltmaları aksi takdirde kira yardımından yararlanamayacakları ifade ediliyor.Belediye meclis üyelerinin ikna odası kurarak, kişileri arayarak ikna etme çabası içinde olunduğunu öğreniyoruz.

Bu yanlarıyla ilgili işin sahibi Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u uyarıyorum.  Halkın istemediği, halkın rıza göstermediği, halkın tarafı olmadığı ayrıca bölge sakinlerinin temsilcilerinin içinde bulunmadığı İstanbul’da halkın meşru temsilcisi olan İstanbul Büyükşehir Belediye yönetiminin içinde bulunmadığı bir çalışma bırakın başarılı olmayı burada dün yaşandığı gibi gerginliğe neden olmaktadır'' dedi. 

''FETİHTEPELİ BİR MİLLETVEKİLİ OLARAK…''

Fetihtepe mahallesinde doğduğunu, olayın yaşandığı sokağın iki adım ötesinde yaşayan bir milletvekili olduğunu ifade eden Yüksel Mansur Kılınç, daha önce de Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a ulaşmaya çalışarak ilçe belediyesi, büyükşehir belediyesi ,bölge milletvekilleri , bölge halkı ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle gerçekleştirilecek bir çalışmaya dönüştürmesi uyarısında bulunmaya çalıştığını vurguladı.

''HALKIN ÜZERİNDE TEHDİT VAR''

Kılınç, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Ama sayın Kurum bunları dinlemedi, şimdi söylüyorum; burada bir zor uygulanıyor, halkın üzerinde tehdit var. İşin sahibi sensin. Buradaki gerilimden, sorunlardan doğrudan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sorumludur. Gerginliğe neden olan ve silah gösterdiği ifade edilen kişilerin kimler olduğu bu kişilerin yetkili olup olmadığı, sokağa çıkma izinlerinin olup olmadığı, silahlarının ruhsatlı olup olmadığının da incelenmesi araştırılması çok yönlü olarak sorgulanması bunun için de dün saldırıya uğrayan halkımıza yarınlarda herhangi bir şeyin olmamasının sağlanması için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu da göreve davet ediyorum.