AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi, Ankara’nın Çankaya ilçesindeki evinde ziyaret etti.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşe yazısında görüşmeye dair iddiaları yazdı. Sarıkaya, ikili görüşmede, TBMM'deki milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması için hazırlanan fezlekelerin ve HDP'nin kapatılmasına yönelik tartışmaların gündeme geldiği görüşünü bildirdi.

Sarıkaya, şunları kaydetti:

Bir yanda adı, sanı ne olursa olsun kapatılması gerektiğine vurgu yapan ile parti kapatmayı doğru bulmadığını belirten siyasiler…

Diğer yanda demokratikleşme adımları ve AB süreci…

Bunun Millet İttifakı’nı ayrıştırmaya dönük adımlardı diye değerlendirenler de yok değil.

Bu durumda da beklenen sonucu yaratmadı.

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in dosyanın içeriğine bakarak karar vereceklerine ilişkin çıkışı süreci tersine döndürdü.

Nitekim AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın HDP’nin hukuken kapanacağını açıklamasının bir gün sonrasında Grup Başkanı Prof. Dr. Naci Bostancı düzeltme yapma gereği duydu.

Yetmedi, Özkan da 2023 seçiminde kurulacak sandığa işaret ettiğini belirterek, sözlerini düzeltti.

AK Parti’de de bazı milletvekillerinin, HDP’ye tepki duymakla birlikte parti kapatmaya yönelik tutumları da bu bir diğer faktördü…

ÖNCE ŞENTOP, ARDINDAN BAHÇELİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evinde ziyaretiyle MHP lideri Bahçeli ile bu hafta içinde ikinci kez buluşmasının nedenlerinden birinin bu durum olduğuna yönelik iddialar dün oldukça fazlaydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün de TBMM Başkanı Şentop ile Külliye'de buluştu.

Bu görüşmede de dokunulmazlık dosyalarının ele alındığı ileri sürülmüştü.

Anlaşılan o ki Cumhurbaşkanı ile MHP lideri dün bütün bunları ele aldı.

Nasıl bir yöntemle hareket edileceğini ise sanırım birkaç gün içinde anlarız…

Özellikle de AK Parti’nin kongresi öncesi bir kabine değişikliğinin olabilme ihtimalini de bir kenarda tutmak gerekiyor.

Çünkü bugün bakanlık yapanlardan bazıları parti yönetimine girecekse, önceden görevinden ayrılması gerekiyor.

Cumhur İttifakı’nın iki bileşeninden MHP’nin de AK Parti’den 6 gün önce, 18 Mart’taki kurultayı da dikkate alındığında bu ay oldukça hareketli geçeceğe benziyor.