AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "İstanbul Fırkateyni’nin Denize İniş Töreni ve Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 3. Gemi İlk Kaynak Töreni"nde konuştu.

Erdoğan, "Kara ve deniz araçlarında kendimizin ve dost-müttefik ülkelerin ihtiyaçlarını karşılar duruma geldik. Bu alanda dünyada kendine yeten 10 ülke arasındayız" dedi.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle: 

Aziz milletim, savunma sanayimizin önemli isimleri, sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum. Törenimizin hayırlı olmasını diliyorum. Bu vesileyle Pakistanlı kardeşlerimize selamlarını iletiriyorum. Pakistan'la ilişkilerimizi bir adım öteye taşıyoruz. Savunma alanında güçlü olmayan milletlerin geleceğe güvenle bakmaları mümkün değildir. Türkiye hem milli güvenliğini garanti etmek ve dostlarının haklarını savunabilmek için önemli adımlar atmaktadır.

Kıbrıs Barış Harekatı'nı hatırlıyoruz. Periyodik olarak bakım için gönderdiğimiz uçaklarımızı da geri alamadık. Çıkarlarımızı savunmak için milli güvenliğimiz konusunda attığımız adımlarda baskıyla karşılaştık. Biz iddiaları, hedefleri, dünyanın geleceğine dair sözü olan bir milletiz. Öyleyse askeri, ekonomik ve diplomatik olarak güçlü olmak bizim için bir zorunluluktur.

2002'den bu yana savunma sanayiinde milli çalışmalar yürüttük. Bütçesi 5.5 milyar dolar olan savunma projelerini 60 milyar dolarlık bir seviyeye ulaştırdık. O dönem 62 olan proje sayısı şu an 700'ü buldu. Sektörün büyüklüğü ise 11 milyar doları buldu. Askeri gemi inşaat sektöründe çok önemli ihracatlarda bulunduk.

Kara ve deniz araçlarında kendimizin ve dost-müttefik ülkelerin ihtiyaçlarını karşılar duruma geldik. Bu alanda dünyada kendine yeten 10 ülke arasındayız.

İçimizdeki gafillerin tüm karalamalarına rağmen insansız silahlı hava araçlarımız gıpta ile karşılanıyor. 44 günlük Azerbaycan savaşının yanı sıra Libya'da da SİHA'lar oranın kaderini değiştirmiştir. Önümüzde katetmemiz gereken mesafe var.

NATO'da beraber olduğumuz ülkeler ihtiyaçlarımızı Ermenistan'a karşı olduğumuz için karşılamadı. İyi de Azerbaycan da bizim kardeşimiz ve soydaşımız. Mevcut bilgi birikimi ve kaynakları en iyi biçimde kullanarak israfa mahal vermemeliyiz. Bilgiye ulaşmanın bu kadar olduğu bir dönemi çok iyi değerlendirmeliyiz. Kendi milli kuruluşlarımızı, firmalarımızı tercih etmek birinci işimiz olmalı.

Savunma sanayi kuruluşlarımıza çok önemli işler düşüyor. Samimi tüm girişimlerin, firmaların yanında olmayı sürdüreceğimiz. Bugün ülkemizin ilk milli fırkateyni olacak İstanbul'u su ile bulaştırıyoruz. Korvet sınıfı gemilerde milli imkanlar yüzde 70'ken bunu yüzde 75'e çıkarmamız çok önemli.

Erken tanıma, üs savunma özelliklerine sahip gemimizi, Cumhuriyetimiz'in 100'üncü yılında, 2023 yılında Deniz Kuvvetleri'ne kazandıracağız. Yerli ve milli olarak geliştirilen 3 boyutlu arama, aydınlatma radarını da bu gemimizde kullanmaya başlayacağız. Milli dikey atım sistemini de bu gemide kullanacağız.

İnşallah 5 yılda hizmete alacağımız 5 büyük projeyle donanmamızı çok daha güçlü bir duruma getireceğiz. Ayrıca denizaltı teknolojisinde kazandığımız birikimle 6 denizaltımızı da hizmete alacağız. MİLGEM İstif Sınıfı'nda 6, 7 ve 8'inci fırkateynlerimizi de hizmete alacağımız. Uçak gemimizle ilgili gerekli çalışmaları ve görüşmeleri de yapıyoruz.

Vatan millet sevdalısı projeleri dinamitleyenler yine gelişmeleri söylemlerle dinamitliyorlar. Onlar 'Eski Türkiye'deydi, şimdi 'Yeni Türkiye'deyiz. İstanbul Fırkateynimizin kazasız belasız tamamlanmasını diliyorum. Pakistan MİLGEM Korvet Projesi'nin 3'üncüsünün de hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.