CHP'li Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çelişkili aşı rakamlarının arkasında yatan gerçeği açıkladı.

Emir, "Bizim bir aşıya mahkum edilmemiz ile bu aşıdan birilerinin para kazanması arasında doğrudan bağlantı var. Birileri zenginleştiriliyor. Ve bu birilerinin ucu Saray'a kadar dayanıyor" dedi.

Gazeteci Semra Topçu'nun Youtube kanalına konuk olan CHP'li Emir şunları şöyledi:

Net bir takvim ilk günden beri açıklanmadı. 50 milyon doz aşının alındığını söylendi. Sonra baktık ki işler öyle yürümüyor, aşı bir türlü gelmiyor. Cumhurbaşkanı 30 milyon doz bekliyoruz anlamına gelebilecek bir şey söyledi. Sayın Bakan 50 milyon doz lafını ağzına almamaya başladı.

"UCU SARAY'A DAYANIYOR"

(Aracı firma) Sözleşme yaptınız mı? Sözleşme varsa her birim aşıyı kaç liraya aldınız ve aracı firma kaç lira kazanıyor? Bu soruların cevaplanması lazım. Bizim bir aşıya mahkum edilmemiz ile bu aşıdan birilerinin para kazanması arasında doğrudan bağlantı var. Birileri zenginleştiriliyor. Ve bu birilerinin ucu Saray'a kadar dayanıyor.

Türkiye'yi bir aşıya mahkum ediyorsun ve o aşıyı alırken de fiyatı belli değil, sözleşmesi belli değil, aracıların ne kadar kazandığı belli değil. Bir ucu da bakanlığın içine dayanıyor. Biz bunların bir kısmını belgeleyemediğimiz için somut isim vermiyoruz. Ama bu hikayenin böyle yürüdüğünü görmek için uzman olmaya gerek yok. Aşıda da kötü kokular geliyor maalesef.

Niye bir tek aşıda ısrar ettiniz? Bu sorunun cevabı yok. 12 tane test kiti vardı, 1 test kitinde ısrar ettiler. Hala bilimsel verilerinin olmayan bir şeye bilim kurulumuz onay verdi. Nedenini bilmiyoruz. Burada hiç kimse sürecin şeffaf yürütüldüğünü iddia edemez.

Röportajın tamamı şöyle: