Katılımcılar “bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu sorulduğunda, yüzde 36.8 AKP'ye, yüzde 23.1 CHP’ye, yüzde 10.2 İYİ Parti’ye, yüzde 10.2 HDP’ye, yüzde 9.7 MHP’ye oy vereceğini belirtti.

Yüzde 0.5 Deva Partisi’ne, yüzde 0.3 Saadet Partisi’ne, yüzde 0.2 Gelecek Partisi’ne ve yüzde 0.1 ise Türkiye Komünist Partisi’ne oy verecek. Araştırmaya katılanları yüzde 8.2’si kararsız olduğunu belirtirken, yüzde 6.2 ise oy kullanmayacağını söyledi. 

Araştırmada “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi başarılı mı” sorusu da soruldu. Buna göre araştırmaya katılanların yüzde 38.7 bu sistemi başarılı bulurken, yüzde 32 başarısız olarak nitelendirdi. Yüzde 29.3 ise bu sistemi "ne başarılı ne başarısız" buluyor. 

Sputnik'ten Burcu Okutan'ın haberine göre Kadir Has Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Grubu ile Global Akademi ortaklığında yapılan araştırma 26 il kent merkezlerinde yaşayan 18 yaş üzeri 1000 kişiyle yapılan görüşmelere dayanan çalışmaya dayanıyor. 

“EN BÜYÜK SORUN KORONAVİRÜS, HAYAT PAHALILIĞI İKİNCİ SIRADA”

Bu araştırmaya göre Türk halkı 2020 senesin gündemlerindeki büyük sorunu koronavirüs olarak gösterdi. Bunun ardından ise yüzde 20.7 ile hayat pahalılığı geldi.

Araştırmaya katılanların yüzde 12.3 Türkiye’nin önemli sorunu ekonomide yaşananlar olarak niteledi, aynı şekilde hak ve özgürlüklerin sınırlanmasını da yüzde 12.3 en büyük sorun olarak gördü. Araştırmaya göre yüzde 8 terörle mücadele, yüzde 6 da Türkiye’nin en büyük sorununu mülteciler olarak gördü. 

"SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN AÇIKLADIĞI VERİLERE YÜZDE 55 GÜVENİYOR"

Koronavirüs sürecine yönelik değerlendirmeler kapsamında katılımcıların yüzde 59.2’si Kovid-19 nedeniyle açıklanan destek paketlerini başarılı bulduğunu bildirdi. ‘Belediyelerin aldıkları önlemleri başarılı buluyorum’ diyenlerin oranı yüzde 57.7 olurken, katılımcıların yüzde 57.7’si ‘hükümetin politikalarını genel olarak başarılı buluyorum’, yüzde 55’i ‘Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere güveniyorum’ şeklinde cevap verdi. Koronavirüs sürecine yönelik başarı değerlendirmelerinde en son sırada ise yüzde 52.7 ile ‘Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim planlamaları’ yer aldı. 

Türkiye’nin yabancı ülkelerde asker bulundurmasını destekleyenler yüzde 31.3, yüzde 48.8 desteklemiyor, fikri olmayanların oranı ise yüzde 19.9. Aynı zamanda ülkenin sınır dışı operasyonlarını destekleyenlerin oranı da 38.2’yken, desteklemeyenlerin oranı yüzde 45 ve fikri olmayanları ise yüzde 16.8’lik bir