CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı ve bakanların İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i aradığını söyledi.

İzmir'in Seferihisar açıklarında gerçekleşen depremde arama kurtarma faaliyetlerine devam ediliyor.

Bölgede çalışmaları takip etmek için bulunan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özgür Özel, Gazete Duvar'a açıklama yaptı.

Çalışmaların devam ettiği binalardan dördünün tamamen göçmüş olduğunu ifade eden Özel, beş binada çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Özel çalışmalar hakkında, "Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin arama kurtarma ekipleri ve itfaiye ekiplerinin gelmesiyle onlar da dinlenmiş ve tükenmemiş halde oldukları için yeniden bir ivme yakalandı. İzliyoruz takip ediyoruz ancak çok hazin hikayelere şahitlik ediyoruz. İçeride çocuğu olan, özellikle bugün burada hep iki kardeşin iki ayrı odada birden mahsur kaldığı veya hayatını kaybettiği hikayeler var. Bunun sebebi gündüz vakti evde anneler babalar yok ama online eğitim için ayrı odalarda hep iki kardeş veya evde tek başına bir çocuk var. Bu korona virüsü ile deprem felaketi birleşince bambaşka dramlar da ortaya çıkıyor. Yine böyle uzun zaman geçtikten ve bu acılar küllendikten sonra bile unutamayacağımız süreçlerden bir tanesi oldu. Büyük İstanbul depreminden, Soma faciasından sonra geçtiğimiz 6 aydır her gün neredeyse 50 ile 70 kişiyi kaybettiğimiz günlerin üzerine böyle büyük bir acıya gerçekten şahit olunması üzücü, taşınması güç" ifadelerinde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı ve Çevre ve Şehircilik Bakanı ile görüştüklerini belirten Özel, "Kendileri yarın sabahtan itibaren yapılacak koordinasyon toplantılarına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'nı da davet ettiklerini söylediler. İstanbul'daki o çok tepki alan durumdan sonra bu konuda farklı bir davranış sergileyecekleri anlaşılıyor. Bu, olumlu bir şey. Bugün Büyükşehir Belediye Başkanı'nın da Cumhurbaşkanı ve bakanlar tarafından aranması da İstanbul'daki kamuoyunun çok tepki gösterdiği bu partizanca yaklaşımı terk edecekleri izlenimi veriyor. Böyle yaparlarsa doğrusunu yaparlar. Diğer türlüsü vatandaş tarafından da büyük bir rahatsızlık ve üzüntü ile karşılanıyor ve tepki gösteriliyor. Bugün burada da birçok vatandaş sizin sorduğunuz bu soruyu da bize soruyor. Belediye başkanlarımız ile birlikte çalışıyorlar mı diyor. O anlamda burada belediyelerin dışlanması gibi bir durumu şu an gördüğümüzü söyleyemeyiz. Türkiye'nin dört bir yanından gelmiş CHP'li belediyeler ve MHP'li, AK Parti'li belediyelerin ekipleri omuz omuza çalışıyorlar. Biz de bu koordinasyonu sağlamak için gayret gösteriyoruz." diye konuştu.