Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, Cuma günü gözaltına alındı. Gözaltı süresi uzatılan Bilgen gözaltı süreci devam ederken, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan destek amaçlı Kars’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Buldan, Kars’a yapacağı ziyaret kapsamında esnaf ziyaretinde de bulunacaktı.

POLİS KONVOYLA KARŞILAMAYA İZİN VERMEDİ

Artı Gerçek'ten Remzi Budancir'in haberine göre, Pervin Buldan’ın ziyareti öncesi kentte yoğun önlem alan polis, konvoy ile karşılamaya izin vermedi.

Buldan ile birlikte gelen konvoyunda kente girişini engelleyen polis, esnaf ziyaretini de izin vermedi. Buldan ve beraberindekiler partisinin il başkanlığı binasında açıklama yaptı.

BULDAN: DAYANIŞMA İÇİN BURADAYIZ

Kars halkının seçilmiş temsilcisi, belediye eşbaşkanı Ayhan Bilgen’in gözaltına alınmasını kınamak ve Kars halkı ile dayanışmak için kente geldiklerini belirten Buldan, “Kars’a gelirken birçok engelleme ile karşılaştık. Dün akşam Kars Valiliğinin çıkardığı genelgeyle bugün Kars’a giriş ve çıkışların, konvoyların ve etkinliklerin yasaklanmasının hiçbir anlamının olmadığını özellikle belirtmek istiyorum. Biz buraya Kars halkıyla dayanışmaya geldik, buraya halkımızın gasp edilen iradesini sahiplenmeye geldik. Kars halkının binbir emekle ve mücadele ile elde edilen kazanımlarının AKP hükümeti tarafından alınmasına karşı çıktığımızı göstermek için geldik” dedi.

'YASAK KARARI DÜN AKŞAM ALINDI'

Kars Valiliğinin yasak kararını dün akşam aldığını ifade eden Buldan, şunları söyledi:

“Genelgeyle bugün Kars’a giriş ve çıkışları yasakladı. Çevre il ve örgütlerimizin, belediye eşbaşkanlarımızın buraya gelişine müsade edilmedi. Buraya girerken güvenlik güçlerinin yoğun önlem aldığını bir kez daha gördük. Şunu hatırlatmak isteriz. Biz bu ülkede siyaset yapıyoruz, bizim bu ülkede temsiliyetimiz var, TBMM’deki 3’üncü büyük partiyiz.

Burada AKP’nin, MHP’nin genel başkanı gelse aynı uygulama ile karşılaşmayacaktı. Ancak mesele HDP olduğu zaman, HDP’liler olduğu zaman hukukun, adaletin, yasaların farklı işlediğini işletildiğini hepimiz biliyoruz. Yıllardır bu zulüm var, yıllardır bu engellemeler var ama yıllardır bu zulüm ve engellemeler olmasına rağmen HDP hiçbir zaman küçülmedi, ezilmedi, büzülmedi.

HDP her zaman büyüdü ve güçlendi. Sizlerin bu uygulamaları da bizi daha büyütecek ve güçlendirecek, bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Evet, bugün Kars Belediye Eşbaşkanımız Ayhan Bilgen gözaltında, onunla birlikte bu ülkede siyaset yapan birçok arkadaşımız, MYK üyelerimiz, kadın arkadaşlarımız gözaltında tutulmaya devam ediyor.

'KARS BELEDİYESİ DÜŞMEYECEK, HİZMETE DEVAM EDECEK'

Ben inanıyorum, Kars Belediyesi’nin, Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca’nın yürütmüş olduğu halka hizmet uygulamaları sadece HDP’liler tarafından değil, kentte yaşayan bütün insanlar tarafından olumlu karşılanıyor ve Kars Belediye Eşbaşkanlarımıza ve Kars Belediyemize ve tüm çalışanlarına büyük bir sempati var.

Bu çalışmalardan sadece HDP’ye oy verenler değil, bu çalışmalardan Kars kenti bir bütün olarak memnun. Evet, AKP’li  ve MHP’li vatandaşlarımızın da Türklerin, Kürtlerin, Azerilerin, yerli halkın da büyük bir memnuniyetini kazanan bir belediyemiz var.

Herkes bilsin ki Ayhan Bilgen yakın bir zamanda Kars’a geri dönecek. Kars Belediyesi düşmedi, düşmeyecek. Nasıl ki HDP’ye yapılan bütün baskılara rağmen HDP düşmediyse, gittikçe güçlendiyse Kars Belediyesi de aynı şekilde belediye eşbakanları şahsında hizmetlerini devam ettirecek.

'KOBANE OLAYLARININ SORUMLUSU BİZZAT AKP İKTİDARIDIR'

Biz bu operasyonun amacını çok iyi biliyoruz. 6 yıl önce gerçekleşen 4 yıl önce soruşturma başlatılan Kobane meselesinden kaynaklı açılan bu soruşturmada arkadaşlarımızın suçlu olduğunu düşünmüyoruz. O olaylarda yaşamını yitiren insanlar bizim partili arkadaşlarımızdı. O dönem sokaklarda, caddelerde protesto gösterileri yapanlar Kobane düşmesin diye Kobane halkına destek amaçlı yapmışlardır. Ancak bu işin içine başka eller girmiş ve bu olaylar farklı bir boyuta çekilmiş, insanlar katledilmiş ve bu katliamlardan HDP sorumlu tutulmaktadır. Bu işin sorumlusu bizzat AKP hükümetidir. İşte bunun için diyoruz ki bu yanlıştan bir an önce vazgeçin. Şu an gözaltında olan arkadaşlarımız başta olmak üzere, bu işten sorumlu tutulan başta Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmak üzere, Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Ayla Akat Ata, Emine Ayna ve içerideki bütün arkadaşlarımızın bu ülkede insan öldürmek savaş çığırtkanlığı yapmak, katliam gerçekleştirmek gibi bir suçu asla yoktur, olamaz da. Bizler yaşadığımız sürece bu topraklarda barışı, adaleti ve demokrasiyi tesis etmek için bir mücadele yürütüyoruz ve bu mücadele de ömrümüzün sonuna kadar devam edecek, kimsenin bundan şüphesi olmasın değerli arkadaşlar.

'AYHAN BİLGEN KARS’TA YENİ BİR YOL AÇMIŞTIR'

Evet, ben bir kez daha sevgili Ayhan Bilgen’e Kars halkı şahsında buradan sevgilerimi ve selamlarımı gönderiyorum. Kars halkının en yakın zamanda belediye eşbaşkanına kavuşacağını ifade etmek istiyorum. Ayhan Bilgen hiçbir şekilde suç işlememiştir, bu halka hizmet etmekten başka, bu halkın yanında olmaktan başka, belediyedeki hırsızlıkları, belediyedeki usulsüzlükleri göz önüne sermekten başka hiçbir şey yapmamıştır.

Evet, Ayhan Bilgen bugün Kars’ta yeni bir yol açmıştır. Bütün hırsızlıklarını, usulsüzlüklerini, kayyımların yaptıklarını, her şeyini gözler önüne seren bir belediye eşbaşkanımız vardır. Biz Ayhan Bilgen ile gurur duyuyoruz, Kars halkı da Ayhan Bilgen ile gurur duyuyor.”