Ekrem İmamoğlu'nun olmadığı İBB Meclisi'nde İYİ Partili İbrahim Özkan ile AKP'li Zeynel Abidin Okul arasında tartışma yaşandı. 

İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, Erdoğan'ın geçmişteki Ayasofya açıklamalarını gündeme getirdi. İBB Meclis Başkanvekili AKP'li Zeynel Abidin Okul tarafından mikrofonu kapatıldı.

Meclis'te söz alan İYİ Partili Özkan, "Sayın cumhurbaşkanı bunlar dünyayı tanımıyorlar, muhattaplarını bilmiyorlar, ben bir siyasi lider olarak bu oyuna gelecek kadar istikametimi kaybetmedim sözleri dün gibi aklımızda. Acaba ne olmuştur da Sayın Cumhurbaşkanı istikametini kaybetmiştir? Acaba Sayın Cumhurbaşkanına istikametini kaybettiren şey anket sonuçları mıdır?" dedi.

AKP'li Zeynel Abidin Okul, "Burası büyükşehir meclisi, ben buna izin vermiyorum. Ayasofya meselesi siyasi bir mesele değildir, herkesin bütün siyasi partilerin sahip çıkması gereken bir olgudur. Danıştay'ın jet hızıyla vermiş olduğu bir karar sizi rahatsız mı etti İbrahim Bey. Burada tutup da cumhurbaşkanımızla alakalı o zaman şöyle dedi, böyle dedi. Bu işin sahip çıkanıdır Sayın Cumhurbaşkanımız yapmayın arkadaşlar, lütfen. Ayasofya meselesi kapanmıştır arkadaşlar." ifadelerini kullandı.

İbrahim Özkan'a söz vermeyen ve mikrofonunu kapatan Okul ile Özkan arasında tartışma yaşandı. Tartışmanın uzaması üzerine İbrahim Özkan ve İYİ Partili Meclis üyeleri yapılan uygulamanın anti demokratik olduğunu belirterek toplantıyı terk etmek istedi.

“CUMHURBAŞKANI İLE İLGİLİ KONUŞTURMAM”

Okul da tartışmalar üzerine “Cumhurbaşkanımız ile ilgili burada konuşturmam. Ayasofya ile ilgili konuşacaksanız söz veririm” diyerek Özkan'ın mikrofonunu açtı.

Özkan da Fatih Sultan Mehmet ile Recep Tayyip Erdoğan arasında uzun bir tarih olduğunu, İstanbul'u İngiliz işgalinden kurtaranın da Atatürk olduğunu hatırlattı. Özkan “24 Temmuz yeniden fetih gibi lanse ediliyor. İslam AKP'nin tekelinde değil. Ben bir hafızım” dedi.

“SEVİN, MATEM TUTMA”

AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu da söz alarak “Türkiye'de istikameti tartışılmayacak tek lider Recep Tayyip Erdoğan'dır. Ayasofya, mahkumdu, prangalanmıştı. O mahkumiyeti, prangayı Erdoğan kaldırdı. Hafızım diyorsun, Ayasofya açılmış sevin, matem tutma” diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Volkan Yılmaz da “Ayasofya ortak paydasında bile buluşamıyoruz. Fatih ne ise Atatürk de bizim için odur. Danıştay kararının Atatürk ile hesaplaşma gibi algı yaratılması çok tehlikeli” ifadelerini kullandı.

“AYASOFYA İBADETE DEĞİL SİYASETE AÇILDI”

CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı da “Ayasofya zaten ibadete açıktı. Buradaki konuşmalardan görüyorum ki, alınan kararla Ayasofya ibadete değil, siyasete açıldı. 18 yıldır iktidardaydınız niye bugüne kadar açmadınız? Ayasofya insanlığın bize emanetidir, gözümüz gibi bakacağız. Ayasofya'yı siyasete alet etmeyin” diye konuştu.

“SİZ İSTERSENİZ SATARSINIZ”

Subaşı, meclis oturumu sırasında İBB'nin Fatih Sultan Mehmet tablosuna satın alması nedeniyle AKP grubu tarafından yöneltilen “israf” eleştirilerine de yanıt verdi.

Subaşı, “Bu parayı yandaşlara harcamadık bir büyüğümüzün tablosunu Türkiye'ye getirmek için harcadık. İsraf değildi. Durduğu yerde değeri artar. İsterseniz siz yeniden iktidar olursanız satarsınız” dedi.