Koronavirüs nedeniyle evden çıkamayan yurttaşların ihtiyaçları karşılamak için kurulan Vefa Sosyal Destek Grubu’nda AKP’ye yakınlığıyla bilinen dernek ve sendikalar yer aldı.

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre; Giresun Vefa Sosyal Destek Grubu’nun oluşturulmasına yönelik, Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları’nın imzasıyla kurumlara gönderilen yazıda, AKP’ye yakın Memur - Sen’in İl Temsilcisi, Eğitim Bir- Sen’in Şube Başkanı, Sağlık- Sen’in Şube Başkanı ve İl Müftüsü’nün yer aldığı belirtildi.

Sarıfakıoğulları başkanlığında oluşturulan destek grubunda Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) temsilcisi ve Menzil Tarikatı’na bağlı Beşir Derneği’nin temsilcisi de yer aldı.

Yurttaşların 156- 155- 112 çağrı numaraları üzerinden bildirdikleri ihtiyaçlarının ise ‘Vefa İletişim Merkezi’ne’ aktarılacağı vurgulanan belgede, “Vatandaşlarımızın zorunlu/temel ihtiyaçları İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, yerel yönetimler, AFAD, Kızılay görevlileri aracılığıyla veya ihtiyaç duyulması halinde ‘sivil toplum görevlilerinin desteği/ aracılığı’ ile karşılanacaktır” denildi.

Vefa Koordinasyon Grubu görevlendirmesi olmadan hiçbir kurum, kuruluş ve STK’nin yardım faaliyet gerçekleştiremeyeceği belirtildi.