GERÇEK GÜNDEM - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kılıçdaroğlu aleyhinde açtığı tazminat davasında mahkemeye sunduğu ve 'sıfırlama tapeleri'nin delil olarak gösterildiği cevap dilekçesi nedeniyle yargılandığı davvanın duruşmasına katıldı.

Avukat Celal Çelik'i Kartal Anadolu Adliyesindeki İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Duruşma öncesi CHP Parti vbe İstanbul İl Yönetimi Celal Çelik'i yalnız bırakmadı.

Fotoğraf: Twitter/Hasan Dağ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Altay, Grup Başkanvekili Muharrem Erkek, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun da aralarında olduğu pek çok parti yöneticisi Kartal anadolu Adliyesi'ne gelerek Celal Çelik'e destek verdi.'MÜVEKKİLİN HAKLARINI SAVUNMAK SUÇ MU?'
Savunmasını yapan Celal Çelik mahkeme heyetinden iddianameye ilişkin bir açıklama beklediğini belirterek iddianamede suçlarla ilgili bir bağ kurulmadığını söyledi. Çelik şu ifadeleri kullandı:

"Bu davanın savunmayı baskılamaya yönelik olarak olduğunu söylemek istiyorum. Savcı hangi gerekçe ile bu davayı açtı anlamadm. Dünyanın hiçbir yerinde böylesi bir dava açılamaz. Bir avukattan müvekkilini savunmaması beklenemez. Karşı tarafta Erdoğan varsa iyi düşünün ve 'Erdoğan asla ve asla yanılmaz, söylediği herşey doğrudur. Benim müvekkilimin söylediği hiçbirsey doğru değildir. Dava kabul edilsin' demem isteniyor. Erdoğan tarafından bana açılmış iki dava var. Genel başkanımız Erdoğan'a 'seni eleştireceğim' diyor. İktidar partisinin genel başkanını eleştirme hakkına sahip. Erdoğan sıfırlama tapelerinin montaj olduğunu söyledi. Bende müvekkilimin doğru söylediğini ispatlamaya çalıştım. Tapeleri de dosyaya koyduk. Müvekkilimin haklarını savunmak ne zamandan beri suç"dedi.

'TAPELER GERÇEK'
Mahkemeler önünde sıfatların bir önemi olmadığını dile getiren Çelik, "Erdoğan vatandaş olarak beni dava etmiş. 'Cumhurbaşkanına hakaret' maddesi AYM'ye aykırıdır. Benimle ilgili iddia sıfırlama tapelerini dosyaya koymak. Tapeler montaj değil diyorlar. Bu sıfırlama tapeleri doğru mudur değil midir? Doğruysa ben suç işlemiş olur muyum? Mahkemeniz tarafından bilirkişi tarafından alındı incelenmesini istiyorum. Rapor talep ediyorum. İddianamede geçen 7 tape var. Tapelerin gerçek olduğuna dair elimdeki raporu mahkemenize sunuyorum. Bu tapelerin gerçek olduğu sabit" diye konuştu.

Ardından avukatlar söz alarak savunmanın baskı altına alındığını müvekkilleri Çelik' in derhal beraat edilmesi talep ettiler. Mahkeme heyeti, verilen aranın ardından duruşmayı 24 Nisan 2020 tarihine erteledi.

"YER YERİNDEN OYNAYACAK"

Celal Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bugünkü duruşma sonrası bir basın açıklaması yapacağını duyurarak "Gelmezseniz pişman olursunuz! Yer yerinden oynayacak! Sürprizim var!" demişti.

DURUŞMA SONRASI AÇIKLAMA

Celal Çelik, duruşmanın ardından yaptığı açıklamada davaya konu edilen 17/25 Aralık soruşturmasında ortaya çıkan tapelerin doğru olduğunun ortaya çıktığını belirterek "Bundan sonra Recep Tayyip Erdoğan düşünsün, AKP'liler düşünsün. İnsan yüzüne bakabilecekler mi?" dedi.

Çelik basın açıklamasında şunları söyledi:

"17-25 Aralık soruşturmasındaki tapeleri savunmada sunmam dolayısıyla bana ceza davası açıldı. Ben de yasanın bana vermiş olduğu yetki çerçevesinde Sayın RecepTayyip Erdoğan'ın Bilal Erdoğan ile yapmış olduğu 6 tane ses kaydı ve yine Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dönemin TOKİ Başkanı Haluk Karabel'le yapmış olduğu bir görüşmenin tapesi olmak üzere toplamda 7 adet tape kaydıyla ilgili bilirkişi incelemesi aldım.

Aldığımız bilirkişi raporu net bir şekildee şunu söylüyor: Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın o tape kayıtlarının tamamının doğru olduğunu söylüyor. Hiçbir şekilde montaj olmadığını açığa çıkarmış olduk. Yani, eğer Japonya'da olmuş olsaydık harakiri denen işlem Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yerine getirilirdi.

Yer yerinden oynar mı oynamaz mı değerlendirmeyi siz yapın. Yolsuzluk özelindeki Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmaları bufgün itibariyle ispatlanmıştır.

Bilirkişi raporunu uluslararası bir kuruluştan aldığını açıklayan Çelik, "Alanındayetkin, uzman, saygınlıuğı olan bir kuruluş" dedi.

Sunulan raporun ardından Erdoğan'ın artık tapelerin sahte olduğunu söyleyemeyeceğini ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu'nun avuktı Celal Çelik, sözlerine şöyle devam etti:

"Biz şu ana kadar açılan bütün davalarda Sayın Erdoğan'a 'Madem montaj olduğunu söylüyorsun istediğin yerden rapor alalım' dedik. Neden korkuyorsun. Korkmanı gerektiren bir şey var mı  Sayın Recep Tayyip Erdoğan?' Evet korkuyordu, çünkü ses kayıtlarının doğru olduğunu biliyordu ve o yüzden ısrarla bundan kaçındı. Ama benim hakkımda dava açması nedeniyle Ceza Muhakemeleri Yasası'nın 67. maddesi  gereğince bana verilen yetki çerçevesinde kendi adıma bu mahkemeye sunulmak üzere bilirkişi raporu aldım. Hiçbir tartışma kalmamıştır, 'sıfırlama' tapeleri doğrudur. Sayın Erdoğan'ın oğluna 'ne varsa sıfırla' dediği ses kayıtlartı doğru çıkmıştır. '10 milyon doları sakın alma. Ne söz verdilerse o, kuağa oturdular' dediği ses kaydı doğru çıkmıştır, montaj değildir"

"BUNDAN SONRA ERDOĞAN DÜŞÜNSÜN, AKP'LİLER DÜŞÜNSÜN"

Sanık olarak ilk kez hakim karşısına çıktığınıbelirten Avukat Celal Çelik, "Burada yargılanan ben değildim, avukatlar yargılandı. O yüzden hem İstanbul Baro Başkanı, hem Adana Baro Başkanı, hem onlarca avukat arkadaşımız savunmayı yaptılar. 'Böyle rezil bir dava olmaz' dediler. Ben sadece Sayın Genel Başkanımızın davaya konu olan sözlerinin doğru olduğunu söylemiştim. Ama onalr bu sözlerimin  Cumhurbaşkanına hakaret kapsamında olduğunusöylemişlerdi. ben de ispat ettim. İspat ettiğim şey nasıl hakaret olacak. Doğruları söylemek hakaret olabilir mi? Elbette olmayacaktı. Bundan sonra Recep Tayyip Erdoğan düşünsün, AKP'liler düşünsün. Yolsuzluk yapan kim? Kimler aynaya bakamayacak bunu düşünmelerini bekliyorum" diye konuştu.

"HİÇBİR MAHKEME BUNA CESARET EDEMEDİ"

Çelik, şu ana kadar 100'e yakınduruşma sırasında ses kayıtları üzerinde inceleme yapılmasını talep ettiklerini ancak hiçbri mahkemenin bugüne kadar buna cesaret edemediğini de sözlerine ekledi. Çelik, "Edemeyeceklerini biliyorduk. O yüzden biz de saygınlığı olan, ulsulararası saygınlığı olan bir kuruluştan bu raporu aldık" dedi.

Duruşmanın iyi geçtiğini belirten Çelik, basın açıklamasının ardından raporu basın mensuplarına dağıttı.