Tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç’ın aracının kaçırılması ve PM üyesi Yunus Durdu’nun kanunsuzca gözaltına alınmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Demirtaş Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Bu tür olaylar devlet içindeki çeteleşmeyi en net şekilde görünür kılar” dedi.

Edirne’de tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş şunları kaydetti: 

Van milletvekilimiz Sayın Murat Sarısaç’ın aracı, haydutvari bir şekilde durdurulup Parti Meclisimizin aktif çalışanı Sayın Yunus Durdu, kanuna açıkça aykırı bir uygulamayla kaçırılırcasına gözaltına alınıyor.

Bunu yapan kişiler plakasız bir araçla geliyor, kimlik bile göstermiyor, yüzlerini de saklıyorlar. Milletvekilimiz, bu vahim olayı videoyla teşhir edince panik başlıyor ve “yalan haber teşkilatı” devreye giriyor.

Tek merkezden yönetildiği açık olan bir psikolojik operasyonla, tüm yandaş medyada “HDP’li milletvekilinin aracında terörist yakalandı” deniliyor. AKP sözcüleri de aynı yalana sarılıveriyor.

İnsan kaçırma suçu işleyenler hakkında soruşturma yapılması gerekirken milletvekilimiz hakkında soruşturma başlatılıyor.

“Ne olacak canım, Türkiye’de her gün çok daha vahim şeyler olmuyor mu” diyorsunuz? Demeyin, çünkü bu tür olaylar devlet içindeki çeteleşmeyi en net şekilde görünür kılar: Emniyet ayağı, basın ayağı, yargı ayağı ve siyasi ayak. İleride, “bu ayaklar nerede” şeklinde sorular sorulmasın diye hatırlatıyorum sadece. Umutla ve dirençle kalın. Herkese selamlar.”

NE OLMUŞTU?

HDP Milletvekili Murat Sarısaç, arkasında plakası olmayan bir araç tarafından günlerce takip edildiğini belirtip aracın görüntülerini kaydetmişti. 14 Şubat günü de yine Murat Sarısaç’a ait aracın önü kesilerek gözaltına alınan HDP Parti Meclisi Üyesi Yunus Durdu tutuklanmıştı.