Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin Hazine’ye devretmeye hazırlanan hükümete, İş Bankası eski Yönetim Kurulu Üyesi ve CHP Parti Meclisi Üyesi Müslim Sarı’dan uyarı geldi.

HUKUKEN VE SİYASETEN MÜMKÜN DEĞİL

Sarı yaptığı açıklamada, iktidara “Atatürk’ün mirasından elinizi çekin mesajını verirken, “Recep Tayyip Erdoğan’ı uyarıyorum: İş Bankası hisselerinin devri fikrinden vazgeçiniz, bunu yapamazsınız! Hukuki, ekonomikve siyasi olarak mümkün değildir” dedi.

İş Bankası’nın hisse devrinin tamamen politik bir konu olarak gündeme getirildiğini belirten Sarı tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“İş Bankası’nın hisse devrinin gündeme getirilmesi tamamen politik bir meseledir. Erdoğan, bu konuyu gündeme getirerek 3 amaç güdüyor. Birincisi, CHP'yi zor duruma düşürmek. Atatürk hisselerine, vesayetine sahip çıkamayan bir CHP algısı yaratmak.

İkincisi ‘tek adam’ zihniyetinin uzantısı olarak Türkiye'deki bütün kurum ve kuruluşları dostlarına peşkeş çeken anlayışın içine İş Bankası'nı da katmak. İş Bankası'nın 4 yönetim kurulu üyesini de ben atamak istiyorum demek istemektedir.

Üçüncüsü, bu ekonomik bir meseledir. Hazine'nin içi boşalmıştır, kaynağa ihtiyacı vardır. Türkiye'nin en büyük özel bankası olan İş Bankası'nı da Varlık Fonu'na devretmek suretiyle onu da bir kamu bankası gibi kullanmak isteyecek bir bakış açısını bize yedirmek istemektedir. “

Sütün uyarılara rağmen, İş Bankası’nın Hazine’ye devri konusunda adım atılmasını “hukuk tanımazlık” olarak nitelendiren Sarı, İş Bankası’nın yabancı ortaklı olduğuna dikkat çekerken, bu açıdan meselenin uluslararası boyutu olduğunun da altını çizdi.

ULUSLARARASI HUKUKTA HESAP VERİRSİNİZ

Sarı. geri adım atılmaması durumunda uluslararası hukukta hesaplaşılacağını kaydeden Sarı, şunları söyledi:

”Böyle bir uygulama ve bu şekilde bir bakış açısı, orta vadede Türkiye'ye ciddi miktarda fon akışına engel olacaktır. Kimse sermayeyi kediye yüklemek istemez. O yüzden bir ekonomist olarak Recep Tayyip Erdoğan'ı uyarıyorum. Bundan bir an önce vazgeçiniz, bu yapılamaz ama ondan öte Türkiye'ye orta ve uzun vadede zararları olacaktır."