CHP’de ilkbaharda yapılacak Kurultay öncesi il teşkilatlarında da heyecan başladı. İlçe kongrelerinin tamamlandığı Ankara’da da kulisler hareketlenirken, “ortak akıl oluşturulması” amacıyla Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar yemek düzenledi.

Yaşar, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla bu çalışmayı yaptığını belirterek, “Genel Başkanımız aradı. Ankara’da ağabey olan sensin mv ve belediye başkanlarımız için de ağabey konumundasın. Bir yemek yiyin, görüşün il kongresi için ortak akıl geliştirebilir misiniz bir yokla bakalım dedi. İlçe başkanlarına yemek vermek istiyordum dedim onu daha sonra yapmamı söyledi” dedi.
 CHP’nin Ankara milletvekilleri, belediye başkanları ve diğer protokol üyelerinin katıldığı yemek, dün akşam düzenlendi.

Cumhuriyet’e bilgi veren Yaşar, çalışmayı kendi isteğiyle yapmadığını, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun isteğini yerine getirdiğini söyledi.

Cumhuriyet'ten Sertaç Eş'in haberine göre, Yaşar’ın toplantı öncesi yaptığı  açıklamalar şöyle:

“Bugüne kadar kendim hiçbir görev istemedim, partim görev verdi yapıyorum. Gücümü de halktan alıyorum, seçim sonuçları da bunu gösteriyor. İl başkanı şu olmuş, bu olmuş benim için önemli değil. Görevini layıkıyla yapacak bir arkadaşımızı hep beraber seçelim, partimize, Ankara’mıza faydalı işler yapacak bir arkadaşımız olsun başka bir dileğim, ajandam yok. Genel başkanımın bana görev vermesinden de görevimi yerine getirmekten de onur duyuyorum.”

‘AĞABEY KONUMUNDASIN’

Kılıçdaroğlu’nun geçen hafta pazartesi günü kendisini aradığını belirten Yaşar, “Ankara’da ağabey olan sensin milletvekilleri ve belediye başkanlarımız için de ağabey konumundasın. Bir yemek yiyin, görüşün il kongresi için ortak akıl geliştirebilir misiniz bir yokla bakalım dedi. ‘İlçe başkanlarına yemek vermek istiyordum’ dedim. Onu daha sonra yapmamı söyledi. 

Tüm belediye başkanlarımızı ve milletvekillerimizi tek tek aradım, yazılı bir mektup da gönderdim. 31 Mart seçimleri sonrası hem yerel konuları, hem yaklaşan kongre hakkında sohbet ortamında görüş alışverişinde bulunalım dedim. Hepsi de çok olumlu tepki vererek katılacaklarını bildirdiler” değerlendirmesini yaptı.

Benzer toplantıların aslında her ay yapılması gerektiğini, siyasi ve yerel konuların değerlendirilmesi için fırsat olacağını belirten Yaşar, şöyle konuştu:

“Çalışmalarımızı anlatacağız, milletvekillerimiz siyasi meseleleri anlatacak. Gizli kapaklı bir toplantı değil, kimsenin dışarda kaldığı bir toplantı değil. Toplanmamızdan daha doğal ne var. Aynı partinin neferleriyiz.

İl kongresi için de partimizi kucaklayan, herkes ile özellikle de Genel Başkanımız ile uyum içinde çalışacak bir il başkanımız olsun isterim. Parti kültürünü, ahlakını bilen biri olsun isterim. Ne kimseye bugüne kadar aday olsun derim ne de genel başkanın adaylığını onayladığı bir arkadaşa hayır derim. Demokratik bir yarış içinde geçecek bir kongrede seçilen arkadaşımıza da hepimiz saygı duyacağız. Biz Ankara’da CHP’li yerel yöneticiler olarak, şimdi Büyükşehir Belediyesi’ni de kazandık. Ankaralı milletvekilleri olarak yaklaşan il kongresini konuşmaktan daha doğal bir şey olamaz.”

GÜVENER: GÜVEN TAZELEMEK İSTEDİĞİM DOĞRUDUR


CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener ise, adaylık konusunda yaptığı açıklamada, “tarlada izi olan bir il başkanı olarak, güven tazelemek isterim” ifadelerini kullandı. Başkan Güvener, “aday olacak mısınız?” sorusuna ise şu cevabı verdi:

“Ben Cumhuriyet Halk Partisi kültürü ile yetişmiş ve parti neferliğinden İl Başkanlığı'na kadar her düzeyde görev yapmış biriyim. 25 yıl sonra Ankara’nın kazanılmasını sağlayan İl Başkanıyım. Mutfaktaki başarımız, tartışmasız bütün taraflarca kabul görmektedir.

Tarlada izim var; harmanda da yüzüm olacaktır elbette! 31 Mart seçimlerinde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın kazanılmasını sağlayan İl Başkanı olarak, güven tazelemek istediğim doğrudur. Dolayısıyla yeni bir döneme doğru yol alırken, halen yürütmekte olduğum İl Başkanlığı görevi için yeniden aday olmam, benim en doğal hakkımdır. Cumhuriyet Halk Partisi üyesi herkes bilir ki, her düzeyde kongrelerin iradesinin üstünde bir irade yoktur.

Bununla birlikte uyguladığı stratejik hamle ile Ankara ile birlikte İstanbul’u ve toplam 11 Büyükşehrin kazanılmasında özel bir rol üstlenen Sayın Genel Başkanımızın Ankara’daki örgütsel süreçlere bakışı da bizim için dikkate değerdir. Hedefimiz, Cumhurbaşkanlığını da kapsayan genel seçimleri kazanmak ve demokratik, laik, sosyal hukuk devletini inşa edecek olan güçlendirilmiş parlamenter sistemi yeniden kurmaktır. 25 yıl sonra seçim kazanmış; farklı politik güçleri aynı odak noktasında buluşturmuş ve bunu sandığa yansıtarak, sandıktan çıkarmasını bilmiş bir İl Başkanı olarak, elbette yeniden adayım. Elbette güven tazelemek isterim.”