Uğur Dündar’ın merakla beklenen Demokrasi Arenası programının bu haftaki konuğu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş oldu.

Uğur Dündar’ın Eski CHP milletvekili ve eski Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün’ün Mansur Yavaş hakkındaki rüşvet iddiasını sordu. Yavaş bu soru üzerine gerçekleşen imar artışları ile Sinan Aygün ve ortaklarına verilen kanunsuz imar izninin detaylarını belgeleriyle anlattı.

Sinan Aygün’den gelen mesajları da gösteren Yavaş, “Sinan Aygün benimle sürekli görüşmek istedi ama ben reddettim” dedi. Yavaş, göreve geldiği günden beri Meclis’te kimseye rant sağlanmadığını söyledi ve imar baronlarına geçit vermeyeceklerini belirtti.

Mansur Yavaş’ın imar rantına ilişkin şu açıklamalarının satır başları şöye:

”Bir bir tane imar rantı geçirmedik o meclisten.

Sinan Aygün’ün kız kardeşi meclis üyeleri ile görüşüyor rant için. Geri dönüş alamıyor. Sibel hanım olumsuz yanıt alınca Sinan beyle görüşülmesini istiyor.

Arkadaşlarla görüştüklerinde şu söyleniyor onlara,”Okul yapacağız demişsiniz, yapmamışsınız. Belediyenin karı ne. Dilekçeyi okuduk ”Benden rüşvet istediler” diye bir iddia yok. İstese istese o okulun parasını ister. O da bağış.

Diyor ki beş buçukta istinaf kararı aldılar sonra geri çektiler. Elimdeki dilekçe avukatın bize zamanında bize bildirmediği soruşturma emri. Soruşturdular ve biz suç duyurusunda bulunduk bize zamanında bildirmediler diye. Belediye’ye Kumpas kuruldu.

Bizim imar baronlarına izin verme diye bir durum söz konusu değil.

Göz yummuş olsaydık 95 bin çarpı 7 bin ile 10 bin arası kazanç sağlanacaktı.

Fetö’den dolayı gözaltına alınması gerekenler görüyorsunuz Sinan Aygün ile birlikte.

Belediyedeki sağlam duruşumuzu görünce bizi Çevre ve Şehircilik bakanlığı aracılığıyla adım atmaya çalışıyor. Ama Çevre ve Şrhircilik Bakanlığının Bodrum’da yaptığını görünce burayı da çatır çatır yıkacağına inanıyorum.

Bir kumpasın peşideler yine. Halk ders verdi. Akıllanmıyorlar. Seçimlerde rakibim olan şahır her türlü şeyi yapıyor. Gelin beraber yönetelim diyoruz.

Maç daha yeni başlıyor. Halkın parası, halkın malı, halkın alın teri halka geri dönecek. Yetim hakkı yedirilmeyecek!

27 Aralık Atatürk’ün Ankara gelişinin 100. yılı. Bu bizim bayramımız. Diğer bayramlar milletimizin bayramları ama bu bizim bayramımız.”