GERÇEK GÜNDEM - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın masada yan yana oturmasını eleştirdi.

Kılıçdaroğlu'nun dış politikaya ilişkin yaptığı açıklamalar şöyle:

"Dış politikada yanlış yaptıklarını söyledik. Katardan silahlar geliyor. Suriye'ye götürülüyor. Demokrasi için. Suudi Arabistan'da demokrasi var mı allah aşkına? Ne kadar terörist hepsini toplayıp varsa Türkiye üzerinden Suriye'ye gönderdiler.

Süleyman Şah türbesini kendi topraklarımızdan kaçırmak zorunda kaldılar. Utanılacak bir durum ama, ar damarı olan utanır. Kendi vatanından Süleyman Şah türbesini kaçırıyorsun, bunu da başarı olan topluma satıyorsun.

40 milyar dolar Suriyelilere para harcandı. Yetmedi, hala diyor ki "gerekirse 40 milyar dolar daha harcarız" O ödemiyor ki 82 milyon ödeyecek. Vatandaşın cebinden kahramanlık edebiyatı yapıyor. Yetmedi mi? Bu milletin çektiği nedir ya? Saray kara delik, habire para yutuyor.

Gazeteciler Erdoğan'a soru soruyorlar. Heyetle görüşecek misiniz? diyorlar. Erdoğan da cevap veriyor, "Ben dimdik ayaktayım. Kimse onu sormuyor. Ben onlarla görüşmeyeceğim onlar karşıtlarıyla görüşecek ben Trump'la konuşurum" diyor.

Doğru mu, doğru. Ama aynı gün Fahrettin Altun, Erdoğan'ın adına açıklama yapıp görüşecek diyor. İbrahim Kalın da aynı şekilde.

Erdoğan - Mike Pence

Neden? Gelen kişi mevkidaşın mı? Daha acı olanı ise, Cumhurbaşkanlığı forsunun önünde ABD Başkan Yardımcısı (Mike Pence) ile Erdoğan eşit pozisyonda oturuyorlar. Bu Erdoğan'ı rahatsız etmeyebilir ama T.C vatandaşı olarak beni rahatsız ediyor. Oturması gereken yer Fuat Oktay'ın karşısı. Ama Erdoğan onu yanına alıyor. Neden? Ezik.

180 derece dönüş bununla da sınırlı değil. Diyor ki, "ABD gibi bir ülkenin bir terör örgütüyle Türkiye gibi bir müttefiki arasına girmesini asla doğru bulmuyorum" Ama tam tersini yaptı. "Bize ateşkes ilan edin diyorlar, asla etmeyeceğiz" dedi.

Toplantılar sırasında Trump'ın meşhur mektubu ortaya çıktı. T.C hükümetini, bakanlarını aşağılayan küçük gören mektubu yayınlandı. ABD'de bir yasa teklifi gündeme geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin tahmin edilen mal varlığının raporu hazırlanması isteniyor. Bakın, "Ben Trump'la görüşürüm heyetle görüşmem dedi" görüştü, "ABD terör örgütünün sözcülüğünü yapamaz" dedi masaya oturdu, PYD ile bütün görüşmeler aktarıldı, bu arada sopa gösterildi, "Senin mal varlığını araştıracağız" diye.

Şunu beklerdik, hani çıkıyor ya bazen aslan kesiliyor, çıkıp aslan kesilmesini beklerdik. "Ey Trump, araştırmazsan namertsin" diyecekti. "Araştırmazsan namertsin, ben hesap vereceksem Türkiye'ye hesap veririm" diyecekti. Bunu söylemedi. Bir mektup, bir milleti aşağılayan bir mektup. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle bir mektup gelmemiştir. Bizi bu kadar aşağılayan bir mektup gelmemiştir. Johnson'ın mektubuna İnönü'nün verdiği cevabı hatırlıyorsunuz.

Allah aşkına, bu mektubu nasıl hazmettiler? Nasıl içlerine sindirdiler? Hangi kozlar var ABD'nin elinde ki bunu yalayıp yuttular? Mal varlığı ile ilgili mi, başka bir şey mi?

"Unutmamız doğru değil ama karşılıklı olan sevgi saygımız bunları sürekli gündemde tutmaya müsade etmiyor" dediler. Adamda mide olur ya, bunu nasıl yediniz yuttunuz? Vakti geldiğinde gerekenin yapılacağını bilinmesini istiyoruz dediler. Bekliyoruz vakti ne zaman gelecek.

Mike Pence açıklama yapıyor, "Bugün ateşkes olmasa çok büyük yaptırımlar gelecekti" diyor. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle bir teslimiyet olmamıştır. Kıbrıs'a bakın, onurlu duruşa bakın. Bunların tamamı bitti. Hangi bağımsız Türkiye'den söz ediyoruz? Din imamdan bahsediyorlar. Hangi din imam bunu kabul eder? Aşağılanan bir toplum, ülke var. Nasıl içlerine sindiriyorlar bunu ben anlamakta zorlanıyorum.

Askerlerimiz başına çuval geçirdiler, ters kelepçe taktılar. Normalde tepki gösterilmesi lazım. Irak'ta olan askere gideceksiniz ters kelepçe takıp çuval geçirip götüreceksiniz. O dönem medya özgürdü ve yazdı bunları. Erdoğan'a nota verecek misin diye sordular. Erdoğan, "Ne notası, müzik notası mı? olayı teşhis edeceksin, anlayacak bileceksiniz, verilmesi neyse ondan sonra vereceksiniz" Hiçbir şey vermedin. İşte Türkiye'nin itibarı böyle ayaklar altına alınıyor. Beni üzen de bu. Zarrab için iki nota verdiler. Hani bakanlara ayakkabı kutusunda rüşvet götüren adam için 2 nota verdiler, konuşmasın diye.

MHP'nin düştüğü hali görüyor musunuz? Hangi şeref hangi onur? sizin yöneticileriniz bu hakaretleri yapanlara karşı sessiz duruyor. Nasıl milliyetçilik bu? Milliyetçiliği biz yapıyoruz.

Tepki vermesi gereken kişi ben ya da vatandaş değilim. Türkiye Cumhuriyeti devletini teslim eden kişidir tepki vermesi gereken kişi.