GERÇEK GÜNDEM - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  CHP Grup Toplantısı'da gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları:

Nerede bir dert varsa, nerede bir sorun varsa emin olun ya ben ya arkadaşlarım mutlaka yanınızdayız. Bir CHP'li her zaman yanınızdadır. Sizin derdiniz bizim derdimiz.

Birileri siyaseti köşeyi dönmek için yapıyor, biz siyaseti halka hizmet etmek için yapıyoruz. Hak arayanların, adalet arayanların hakkını teslim etmeliyiz. Bundan 5 yıl önce Soma'da büyük bir facia yaşandı. 301 işçimiz yerin binlerce metre altında hayatlarını kaybetti. Dünyanın ikinci büyük faciası.

O dönem bütün Türkiye kucaklaştı. Yaralar sarılmaya çalışıldı. Bunların bir kısmı bir süre sonra unutuldu. Aradan 5 yıl geçmesine rağmen hak arayan işçiler var. İşçiler yürüyorlar, aradan geçen 18 güne karşı kimse o kişilerle ilgilenmiyor.

"SOMALI İŞÇİLERİN HAKKINI VE HUKUKUNU SAVUNACAĞIZ"

Dolayısıyla bizim işçilerin hakkına, hukukuna sahip çıkmamız lazım. 18 gündür çamurun içinde bekliyorlar. Haklarını arıyorlar. Ama şu ana kadar onların hakları teslim edilmedi. "Biz Ankara'ya yürümeye meraklı değiliz, sadece hakkımızı istiyoruz. Biz kararlıyız söz değil, hakkımızı istiyoruz" diyorlar. Onların hakkını ve hukukunu savunacağız, yanlarında olacağız. Buradan Somalı işçilerimize en içten selamlarımızı gönderiyoruz.

Şehitlerimiz geliyor, bir şehit geldiği zaman oturup vicdanımızın sesini dinlemeliyiz. Şehitlere saygı duymak hepimizin görevidir. Şehitler hepimizin ortak acılarıdır. Şehitlerimizin hakkını her zaman savunduk. 15 Temmuz darbe girişimine karşı mücadele eden şehitlerimiz ve gazilerimiz vardı. Yardımlar toplandı. KHK'larla vakıflar kuruldu. Sorduk, bu paralar nereye gitti?

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN TOPLANAN PARA NEREDE?

3 haftadır soruyorum, bu paralar nereye gitti? 251 şehidimiz var. Gazilerimiz var. Vakıf kurdular, vakfın mal varlığı 10 milyon lira. Toplanan para 309 milyon lira. Vakfın adresi yok. Yönetim kurulunda kimler var, bu bilgileri öğrenmek istedik. Şehitlerimizin hakkını son kuruşuna kadar savunacağız. O paralara ne olduğunu açıklayıncaya kadar. 15 Temmuz'u bayram kabul ederler, demokrasi derler. 15 Temmuz için para topladın cevap yok. Nerede bu para? www.gercekgundem.com 'un aktardığına göre Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: Bu soruyu neden sormayayım? Şehidin hakkını savunmayacağım da kimin hakkını savunacağım? Para yiyenlere mi arka çıkacağım. Tüyü bitmemiş yetimin bunu öğrenmeye hakkı var.

TANK PALET FABRİKASI

Tank palet için de aynı soruları sordum. İhaleyi hangi gazetede ilan ettiniz, niye görmedik, neden verdiniz Tank Palet fabrikasını ihalesiz bir firmaya? Yönetim kurulunda Katarlılar var firmanın. Niçin sorulara cevap vermiyorlar? Ordumuz destanlar yazıyor, ama Tank Palet fabrikası Katarlıların emrinde. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı için bu soruyu sormak zorundayım.

Parlamentoda adalet reformu adı altında gelen yasanın 1. bölümü görüşüldü ve kabul edildi. Adalet konusunda hepimiz duyarlıyız. Herkesin bir hakkı hukuku vardır. Adalet konusunda gelen düzenleme kabul edildi ama bu Türkiye'ye adalet geldi anlamında değil. Adaleti mumla arıyoruz. Adaleti buluncaya kadar bizim mücadelemiz devam edecek. Hala şafak baskınları yapılıyor sabahın köründe. Sabahın 5'inde insanların evini neden basıyorsunuz? Kaçmıyor ki evinde oturuyor zaten. Bunun adı işkencedir.

Adalet; Açarsınız telefonu, saati verirsiniz, 'gel ifadeni alacağım' dersiniz. Geliyorsa neden şafak baskını? Ailesinin önünde bir kişinin ters kelepçeyle götürülmesi hangi adalette vardır?

Biz buna isyan ediyoruz. Hala yasaklar var. Düşünce açıklamakta suç oldu bu memlekette. Yargı bağımsızlığı olmadan bir ülkeye adalet gelmez. Hakimin vicdanı olmadan ülkeye adalet gelmez. Hakim talimatı Saray'dan alırsa o ülkeye adalet gelmez. Kanun falan hepsi hikaye, önemli olan hakimin vicdanı, hukukun üstünlüğü, insan hakları...

ERDOĞAN'A HAKARET DAVALARI

1 yılda 26 bin 115 kişiye cumhurbaşkanına hakaretten soruşturma açıldı. Cumhurbaşkanı tarafsız mı? Hayır. AKP'nin Genel Başkanı. AKP'nin genel başkanını eleştirmeyecek miyiz yani? O zaman tarafsız olsun, tarafsız kalsın. Bir partinin genel başkanıysan eleştirileceksin. Beni de eleştiriyorlar. Sonuçta vatandaş düşüncesini beğensek de beğenmesek de açıklamak zorunda.

FETÖ BORSASI

KHK'larla 125 bin 687 kişi devletten ihraç edildi. arkasından FETÖ borsası kuruldu. Parası olan, akrabası olanlar, dayısı olanlar, damadı olanlar dışarıya... Garibanlar içeride kalabilir. 152 bin 399 kişinin gizlilik soruşturması devam ediyor. Paran varsa hiç korkmayacaksın, öğleden sonra Pensilvanya'ya gidip gelebilirsin. Paran yoksa doğru içeri. Bank Asya'nın önünden mi geçtin? İçeri. Memleketteki adalet parana göre, gücüne göre, akrabana göre. Hangi reformdan söz ediyorsunuz?