GERÇEK GÜNDEM - CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik Ankara'nın Çubuk İlçesi'nde şehit cenazesinde gerçekleştirilen linç girişimine ilişkin belgeselin basın tanıtımında konuştu.

Gerçekleştirilen basın toplantısına Engin Özkoç'un yanı sıra CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ve Avukat Umut Akdoğan da katıldı.

Engin Özkoç'un açıkamalarından satır başları şöyle:

"21 Nisan 2019 tarihinde, Ankara’nın Çubuk Akkuzulu Köyü’nde bir şehit cenazesinde genel başkanımıza, Anamuhalefet Partisi liderine organize bir linç girişimi gerçekleştirilmiştir.

*Aradan geçen 6 aylık sürede bir iddianame hazırlanmamıştır, Açık eylem, kanıt, delil ve itiraflara rağmen tek bir tutuklu sanık bulunmamaktır. Biz hazırladığımız linç girişimi raporu ve belgeselini, delil niteliğinde Savcılığa sunduk.

Meclis’teki tüm gruplara ve milletvekillerine gönderdik. Barolar, meslek örgütleri başta olmak üzere sivil toplum örgütlerine ulaştırıyoruz. İngilizce ve Fransızca çevirisini, tüm dünyadaki muhataplarına gönderiyoruz.

*Bu olayda, suçlular açık bir şekilde korunmakta, Bunun da ötesinde suç ve suçlu yüceltilmeye çalışılmaktadır.

*21 Nisan 2019 günü Çubuk’ta olay yerinde çekilmiş olan polis, jandarma kayıtları,

partimizin ve basın mensuplarının çektiği görüntüler ve bölgedeki cep telefonu kayıtlarını, görüntü uzmanları ve adli bilir kişilerle inceledik. Farklı açılardan onlarca görüntü taradık. Elde ettiğimiz bulguları, kamuoyuyla paylaşıyoruz. 43 dakikalık bu belgesel çalışmasında;

-Şehidimizin cenazesinde teammüllere, devlet yönergelerine uymayan düzeni,

-tek bir güvenlik koridorunun bulunmayışını,

-kalabalık içindeki grupları işaretlerle yönetenleri,

-Genel Başkanımızı kimlerin, nasıl takip ettiğini,

-Cenaze konvoyunda taşınan taşları,

-Sopaları, demir çubukları göreceksiniz.

-Genel Başkanımızın bulunduğu evin çatısına çıkanları,

-Arka kapıyı kırmaya çalışanları,

-Camları taşlayanları görecek, evi yakın, kanını akıtın çığlıklarını duyacaksınız.

*Bunlar, Savcılık kayıtlarına göre en az 700 güvenlik görevlisinin bulunduğu bir köyde, devlet protokolünün yer aldığı bir şehit cenazesinde gerçekleştirildi.

*Genel Başkanımıza yönelik organize linç girişimi, bu belgeselde, tüm çıplaklığıyla, kesitler halinde ortaya konulmuştur.

 *Hazırladığımız rapor ve bugün kamuoyuna açıkladığımız belgeselle amacımız;

Ülkemizde suçun ve suçlunun övüldüğü, adaletin yok edildiği bir süreçte hakikati ortaya koymaktır. Bu hakikat, bir adalet beklentisi değil, yürüttüğümüz adalet mücadelesinin parçasıdır.

·       Peki Neden Kılıçdaroğlu?

Kılıçdaroğlu, bugün Türkiye siyasetinde tüm terör örgütlerinin, halkın barış ve kardeşliğinin karşısında olanların, toplumu bölmek, kutuplaştırmak isteyenlerin hedefindeki isimdir.

Genel Başkanımız, Artvin Şavşat’ta PKK kurşunlarının hedef olmuştu. Ne yazık ki bu saldırıda askerimiz Jandarma Er Fatih Çaybaşı şehit düşmüştü, bir kez daha kendisini rahmetle anıyoruz, Adalet Yürüyüşü sırasında IŞİD’in yalnız kurt saldırısı hedefiydi.

Saldırganlar IŞİD üyesi olduklarını, Genel Başkanımızın üzerine minibüsü sürerek öldürmek istediklerini itiraf ettiler, buna rağmen adam öldürmeye tam teşebbüsten beraat ettiler. Mahkeme bu itirafı, Kılıçdaroğlu’na uzak mesafedeydiniz, teşebbüsünüz sonuç doğurmadı, yani öldüremediniz diyerek yok saydı. Sadece örgüt üyeliğinden ceza verdi.

Ve son olarak; İçişleri Bakanı sıfatı taşıyan, koltuğu işgal eden bir kişinin tehdit ve harakeretlerinin hedefinde yer alıyor.

*Çünkü Genel Başkanımız, Doğruları dile getiriyor; 8 milyon işsizi,Ağaç kabuğu yemeye mahkum edilenleri, Tek bir iddianame hazırlanmadan yıllarca cezaevinde adalet bekleyenleri, Yatağa aç giren çocukları, Borcundan canına kıyanları, Yıllarca eğitim alıp, bakanlık kapısında atama bekleyenleri, Hakkı yenilenleri,

Bitirilen tarımı, Katar Ordusu’na peşkeş çekilmeye çalışılan Tank Palet Fabrikamızı Genel Başkanımız dile getiriyor.

Kemal Kılıçdaroğlu, Hak, hukuk, adalet mücadelesi veriyor. Mazlumun yanında, haklının yanında yer alıyor. Bu vatanın her yurttaşını, demokrasi, barış, kardeşlik umuduyla kucaklıyor.

İşte buna tahammülleri yok. Halkın dayanağı, umudu olmuş bir lidere, başka bir hayatı kurabilecek insana tahammüleri yok. Bu yüzden hedef! Hem PKK’nın Hem IŞİD’in, hem içişleri makamını işgal eden kişinin tehdit ve hakaretlerinin hedefidir. Genel Başkanımız tüm saldırılara, tehditlere rağmen hak, hukuk, adalet mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir."