GERÇEK GÜNDEM - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde yaptığı konuşmada İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Yenikapı'daki miting alanına dizdiği 'israf sergisi' hakkında konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart yerel seçiminde partisinin ve 'millet ittifakı'nın adaylarının kazandığı ilçe belediyelerini ziyaret etmek üzere geldiği Aydın'da, Çine'den sonra Nazilli'ye geçti. Belediye Başkanı İYİ Parti'li Kürşat Engin Özcan'ı makamında ziyaret eden Kılıçdaroğlu'na, yöresel yiyecekler ikram edildi.

Kılıçdaroğlu konuşmasında, "Ekrem Bey'in İstanbul'da parka dizdiği kullanılmayan araçları... Kime verdiniz bu araçları? Neden gösterdi onları, israfın boyutunu görsünler diye" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde vatandaşlara seslendi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları:

Nohut, mercimek, canlı hayvan herşey dışardan. Neden fabrikaları sattın? Nazilli'yi Sümerbank'tan biliyorum. Nazilli'ye o Sümerbank'ın o emeğini biliyorum. Binlerce aile oradan geçindi.

Herşeyi sattık şimdi sıra geldi Tank Palet Fabrikası'na. Katar'a niye veriyoruz arkadaş? Kendi silah fabrikasını yabancı bir orduya niye veriyoruz? Memleketi bu hale kim getirdi Allah aşkına. Suriyelilere neden geldi diye kızıyoruz, Suriyeliyi buraya getiren adama kızacaksınız.

Millet İttifakı'nın belediye başkanları hizmet aşkıyla doludurlar. Onlardan iki şey bekledim. Oy versin vermesin ayrım yapmayacak. Herkesi kucaklayacak. İkincisi, belediye başkanları yaptığı her harcamanın hesabını verecek.

Kul hakkını savunmak gibi bir görevim var. İşçinin, emeklinin, çiftçinin işsizin hakkını savunmayayım mı? Yataya aç giren çocukların anneni yüreğinde açtığı yarayı bilen kaç kişi var? Çocuğunu beslemeyen anneyi Saray'dakiler düşünüyor mu? Belediye başkanlarına söyledim bir çocuk yatağa aç giriyorsa karnını doyurayacaksınız. Yeni bir siyaset anlayışı getiriyoruz.

"İSRAFIN BOYUTUNU GÖRSÜNLER DİYE SERGİLEDİ"

"İsraf. Yahu israf haramdır kardeşim. Ekrem bey, büyük bir parka kullanılmayan ama parası ödenen araçları topladı. Bu neyi gösterdi? Onların israfının boyutlarını göstermek için yaptı. Kul hakkı yemeyeceksin, insana saygı duyacaksın. Engelli vatandaşlarımızla onların sorunuyla ilgileneceksin.

Bütün bunları yapacağız. Hiç endişe etmeyin. Hangi engeli çıkarırlarsa çıkarsınlar Allah'a inancınız varsa, kula saygınız varsa, hepsinin üstesinden geleceğiz. Örnek mi? Ne oldu İstanbul'da? Seçim oldu. Ekrem İmamoğlu kazandı. Neyse gittiler, sığındılar YSK'ya; kapalı kapılara ardında seçimi iptal ettiler.

Sandılar ki CHP sokağa çıkacak. 'Yok' dedim arkadaşlara ben. 'Bu milletin adalet anlayışı var' dedim. 'Gideceğiz, vatandaşın vicdanına sesleneceğiz' dedim. Seçime gittik, 13 bin fark, çıktı 806 bin farka. Vicdan budur, toplumun vicdanı budur arkadaşlar.

Sözüm AK Parti'li kardeşlerime değil devleti yönetenlere. Cumhurbaşkanıysan tarafsız olacaksın. Şimdi genel başkansın, eyvallah itirazım gene yok; ama bir genel başkan mahkemeye hakim tayin etmez."