11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eniştesi ve eski AKP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu’nun Ali Babacan'ın kuracağı yeni partiye katılacağı iddia edildi.

Yeni Akit'ten Sezai Erhan'ın haberine göre, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte hareket eden Ali Babacan, yeni parti kuracağını ilan ederek kurucusu olduğu AKP'den istifa etmişti.

Kulislerde Babacan’ın kuracağı yeni partiye, AKP’nin bazı politikalarını sert bir dille eleştiren AKP'de üç dönem İzmir milletvekilliği yapan ve Abdullah Gül'ün eniştesi de olan Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu’nun da katılacağı iddia edildi.

Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu, kendi web sitesindeki yazısında ise, “Bir grup arkadaşla oturuyorduk, söz döndü dolaştı Ali Babacan’ın AKP kurucular kurulundan istifasına geldi.

İstifanın açıklandığı metnin büyük bir özenle hazırlandığı konusunda fikir birliği hâsıl oldu. Herkesin öne çıkardığı farklı noktalar vardı.

Ben de tartışmaya, Ali Babacan’ın istifasını kamuoyuna açıklamadan önce Tayyip Erdoğan’a söylemiş olmasını bir saygı çerçevesi içinde gördüğümü söyledim. Abdullah Gül’ün 2000 yılındaki Fazilet Partisi Kongresinde aday olacağını önce Necmettin Erbakan’la paylaşmasını hatırladık” dedi. Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu aynı zamanda AK Parti kurucular kurulu üyesidir.