• BIST 109.621
  • Altın 156,694
  • Dolar 3,8685
  • Euro 4,5622
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 3 °C

SINIFTA YEMEK OLUR MU?

Reha Tartıcı

Özyeğin Üniversitesi çatısı altında yer alan Le Cordon Bleu Türkiye’nin sınıfı restorana çevirdiği “L’Atelier Bleu”’de yemek yerken insan keyif aldığı kadar heyecanlanıyor da; çünkü burası bir sınıf ve öğrenciler ders içinde size servis verirken onların duyduğu heyecana ortak oluyorsunuz ister istemez. Bu gerçekten çok özel ve kolay kolay yaşanamayacak bir deneyim.

 

L’Atelier Bleu’nün mutfağında ve serviste sadece öğrenciler hizmet ediyor. Eğitim dili İngilizce olduğu için serviste İngilizce olarak yapılıyor. Üniversite bünyesindeki öğrenci ve öğretim üyeleri dışında dışarıdan da internet üzerinden alınan rezervasyon ile misafir kabul ediyorlar. Mönü haftalık olarak belirleniyor ve internet üzerinden ilan ediliyor.

 

Gastronomi denince dünyada ilk akla gelen ve alanındaki en önemli eğitim kurumlarından olan “Le Cordon Bleu”nün ağırlığı buraya adım attığınızda iliklerinize kadar işliyor. Sınıfta yemek yiyor olmak insana sanki yaramazlık ya da gizli kapaklı bir şeyler yapıyormuş hissi veriyor. Öğrencilikten uzun yıllar önce kopanlar için bu deneyimin daha da özel bir anlamı olacağı kesin.

 

toplu-resim.jpg

Burada eğitim alan öğrencilerin aldıkları eğitime gösterdikleri özen ve saygıya ise hayran kalmamak elde değil. Bu özen servise ve yemek kalitesine de bire bir yansıyor doğal olarak. Bu başarıda emeği geçen Le Cordon Bleu Türkiye’nin tüm akademik kadrosunu Türkiye Direktörü Defne Ertan Tüzysüzoğlu nezdinde canı gönülden tebrik ediyorum.

 

kung-po-usulu-tavuk.jpg

Bu haftanın mönüsünü Uzakdoğu Mutfağı oluşturuyordu. Başlangıç olarak salatalık salatası ile servis edilen “Tayland Usulü Balık Mücveri”, ana yemek olarak “Kung-po Usulü Tavuk” (portakalla marine edilmiş tavuk) yedikten sonra finali de “Hindistan Cevizi Peltesi” ile yaptık. Menüdeki her yemeğe burada emek harcayan şef adaylarının heyecanın ayrı bir lezzet kattığını özellikle belirtmek istiyorum.

 

hindistan-cevizi-peltesi.jpg

Çünkü bu global markanın çatısı altında yürütülen eğitimlerde gastronominin felsefesine ayrı bir önem ve değer veriliyor. Önümüzdeki yıllarda işin felsefesini ve doğrularını bilerek mutfağa girecek genç şeflerin Türk Mutfağı’na katacağı değeri düşünmek bile insanı bugünden heyecanlandırıyor.

 

Bu yazı toplam 3695 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.