• BIST 109.211
  • Altın 151,058
  • Dolar 3,6671
  • Euro 4,3282
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 7 °C

Serhat TV Diyalog'da

Serhat TV Diyalog'da
Hollanda’da faaliyet gösteren FREE Press Unlimited adlı fon kuruluşu tarafından desteklenen ‘Diyalog’ adlı proje devam ediyor.

Özgür TUĞRUL / KARS Proje kapsamında aralarında Kars’tan SERHAT TV, Azerbaycan’dan Kanal 13 internet televizyonu ve Ermenistan’dan LORİ TV’nin yer aldığı uluslararası işbirliği projesinin 5. Ayağı, Genel Koordinatör Alican Alibeyoğlu’nun koordinesindeki SERHAT TV ekibinin Ermenistan’ın Gümrü, Vanadzor ve Digor’un Halıkışlak köyünün öte yanı olan Ermenistan’ın Bagaran köyünde devam etti.

Temel amacı medya üzerinden bu üç toplumu birbirine tanıtmak, kültürel köprü kurmak ve insanların kafalarında var olan olumsuz ön yargıları kırmak olan projenin devamı için Ermenistan’a giden SERHAT TV ekibinde, Koordinatör Alican Alibeyoğlu, Tacettin Durmuş, Vedat Akçayöz ve Koordinatör Tercüman Armine Avatisyan yer aldı.

Alibeyoğlu koordinesindeki Serhat TV ekibi karayolu ile Gürcistan üzerinden Ermenistan’a geçerek ilk olarak Gümrü’ye gitti. Ekip Gümrü’de bazı ziyaretler, görüşmeler ve röportajlar gerçekleştirdi. Ekip daha sonra Ermenistan’ın ile Türkiye sınırların her iki tarafının sıfır noktasında kurulan ve ortak köy olan Bagaran ve daha sonrada LORİ TV’nin bulunduğu Vanadzor’a geçti.

Ziyaretler sırasında Gümrü ve Vanadzor meydanlarında ve sokaklarında insanlarla röportaj yapmak isteyen SERHAT TV ekibine ‘of the record’ konuşan Ermeniler, 1993 yılında Ermenistan ile Türkiye arasında Karabağ’ın işgalinin ardından kapatılan Doğu Kapı’nın açılmasını istediklerini dile getirdiler. Ermeniler, aynı zamanda sınır kapısının açılsa bile Ermenistan nüfusunun her geçen gün azaldığına da dikkat çektiler. Ekip, Gümrü sokaklarında ve dükkânlarda kameralara konuşmak istemedikleri için kamera çalıştırmadan Ermenilerin Doğu Kapının yanı sıra yaklaşan 24 Nisan öncesi Türkiye – Ermenistan ve Azerbaycan – Ermenistan arasındaki ilişkileri de sordular.

Görüşmeler ve sohbetler sonrası değerlendirmede bulunan SERHAT TV Genel koordinatörü Alican Alibeyoğlu, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgal etmesi yüzünden 1992 yılından beri Doğu Kapı’nın kapatıldığını Ermenilere söyledi.

Alibeyoğlu değerlendirmesinde kameralara konuşmayan Ermenilerin ise her geçen gün nüfuslarının azalmasına ve 3 ülke arasında yaşanan gerginlikler ve savaşların ülkelerin başında bulunan liderlerin ve uluslararası güçlerin çıkarları nedeniyle halklar arasındaki gerginliklerin yine halklara yansıdığını ileri sürdüklerini açıkladı:

Alibeyoğlu yaptığı değerlendirmede ise ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“Proje kapsamında 5 yıldan beri Ermenistan’a gidip geliyoruz. Aynı zamanda da Ermenistan’ın Başkent Erivan ve Gümrü’den sonra üçüncü büyük kenti olan Vanadzor’da bulunan LORİ TV ekibi de sık sık Kars’a gelerek projenin amacına uygun çalışmalar gerçekleştiriyor. Ama ne yazık ki Ermenistan sokaklarında bazı aktivistler, gazeteci ve STK temsilcilerinin dışında hiç kimse kamera karsısında konuşmuyor. Fakat kameraların kapatılmasının ardındansa inanılmaz bir şekilde dert yanıyorlar. Kayıt yapmadan konuştuğumuz bütün Ermeniler ise kapının bir an önce açılmasını ve geçmişte üç ülke arasında yaşananların gerinde bırakılması gerektiğini dile getiriyorlar.

Ermenler aynı zamanda Ermenistan’ın Bakü, Tiflis, Kars, Bakü Tiflis, Ceyhan projeleri gibi Kafkaslar için son derece önemli olan projelerden de mahrum olmaları gibi çeşitli nedenlerden dolayı nüfuslarının her geçen gün azaldığını dile getiriyorlar. Gümrü’de olduğu gibi girdiğimiz bütün dükkanlar da Türk malı ürünler satılıyor. Fakat Doğu Kapı kapalı olduğu için bu ürünler Ermenistan’ın bütün bölgelerine ve özellikle yanı başımızda olan Gümrü’ye Karadeniz ve İstanbul’dan getiriliyor.

Zaten Ermenistan sokaklarında gezdiğimiz sırada bizlerin Karslı olduğunu öğrenen Ermeniler hemen bizlere veya Karslılara ‘Gardaş veya Can’ diye hitap ederek sarılıyorlar. Ani’nin her iki ülke için olduğu gibi Dünya içinde son derece öneli olduğunu da belirten Ermeniler, Ani’nin Türkiye ve Ermenistan tarafında bulunan her iki yakasının da Türk ve Ermeni tarihçi ve arkeologlar tarafından gün yüzüne çıkartılarak insanlığa kazandırılması noktasında da birleşiyorlar. Aynı zaman da Ani’nin turizme kazandırılmasının da önemine değinen Ermeniler, üç ülke arasında halklar arasında bir sorunun olmadığını ve sorunun kaynağının liderler olduğunu da her ortamda dile getiriyorlar.

Kars’ı ve Ani’yi Ermeni halkı bir mabet yeri ve ziyaret yeri olarak görüyorlar. Ermenilerden her kime sorarsanız dedelerinin başta Kars ve çevresi olmak üzere Trakya ve Ege Bölgesi hariç bütün illerden Ermenistan’a 1915’lerden sonra geldiklerini söylüyorlar. Ermenilerin çoğunluğu halen ‘soykırım var’ diyorlar. ‘Türkiye soykırımı kabul etsin ve kapılar da açılsın diyorlar. Geçmişte yaşananlar karşılıklı olarak dedelerimiz ve ülkelerimiz arasında yaşanmış. Bizlerin ve sizlerin bunda ne suçu var. 5 yıldan bu yana proje kapsamında Ermenistan’a gidiyoruz. Ve gözlemlediğimiz şeyler arasında dil, müzik, mimari, ortak tarih gibi ortak kültür de hemen hemen aynı. Yemek kültürü bile aynı. Ermenistan mutfağında ve el sanatların her ne varsa aynısı Kars’ta da mevcut. Karslıların günlük hayatta kullandığı lehçeye uygun yüzlerce kelime var. Ermenler de sadece İstanbul’da 100 bine yakın insanının çalıştığını dile getiriyorlar” dedi.

Etiketler:
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.