• BIST 106.474
  • Altın 151,840
  • Dolar 3,6440
  • Euro 4,3033
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 9 °C

Sendikal eyleme giden doktorlar dikkat!

Sendikal eyleme giden doktorlar dikkat!
Genel Sağlık- İş Sendikası Genel Başkanı Ali Gül'den doktorları ilgilendiren önemli açıklama.

Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA) - Genel Sağlık- İş Sendikası Genel Başkanı Ali Gül, Çorum'da bulunan İkbal Aile Sağlığı Merkezi'nde (ASM) görev yapan Dr. Suat Kaynak'a, sendikalarının aldığı karar doğrultusunda bir günlük iş bırakması nedeniyle verilen 5 ihtar puanı cezasının idare mahkemesi tarafından iptal edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, ASM çalışanlarına kamu hastaneleri acillerinde ve 112 istasyonlarında ayda en az 8 saat nöbet tutmayı öngören yasaya dayanarak acil nöbetlerin uygulama şeklini belirleyen bir genelge yayınladı. Bu genelgenin getirdiği düzenlemeler karşısında, Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD), Türk Tabipler Birliği, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), Çorum Aile Hekimleri Derneği ve Genel Sağlık-İş Sendikası tarafından gerçekleştirilen toplantıda, 11 Aralık 2013 tarihinde iş bırakma eylemi gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Çorum'daki İkbal Aile Sağlığı Merkezi'nde görevli Dr. Suat Kaynak da bu tarihte iş bırakma eylemine katıldı. Kaynak hakkında Çorum Valiliği tarafından, mesai saatinde görev yerinde bulunmadığı için inceleme başlatılıp, savunması alındı. Aile Hekimliği Uygulaması Kapsamında Sağlık Bakanlığı'nca Çalıştırılan Personele Yapılacak Ödemeler ile Sözleşme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında, 5 ihtar puanı verildi. Kaynak'ın bu işleme karşı itirazı ise reddedildi.

MAHKEME CEZAYI İPTAL ETTİ

Genel Sağlık İş Sendikası Hukuk Bürosu, sendikalarının üyesi olan Suat Kanak'a verilen cezayla ilgili devreye girip, konuyu yargıya taşıdı. Sendikal faaliyetlerin uluslarararası sözleşmeler ve anayasa ile güvence altına alınmış bir hak olduğu vurgulanarak, cezanın iptali istemiyle Çorum İdare Mahkemesi'nde dava açıldı. Kaynak'ın sendikal faaliyet gereği iş bırakma eyleminin 'özürsüz olarak göreve gelmemek' olarak değerlendirilemeyeceği vurgulandı. Çorum İdare Mahkemesi de 21 Ekim 2014 tarihinde verdiği karar ile Kaynak'a valilik tarafından verilen cezayı iptal etti.

Genel Sağlık- İş Sendikası Genel Başkanı Ali Gül, sendikal örgütlenme, sendikal faaliyetler ve iş bırakma hakkının yargı tarafından da bir kez daha onaylandığını söyleyerek şöyle dedi:

"Artık idare bu nedenlerle cezalandırma yoluna gidemeyecektir. Kamu sendikalarının ve Genel Sağlık İş Sendikası'nın mücadelesi süreci giderek yükseltmektedir. Hükümet sendikal mücadeleyi cezalarla engellemeye çalışmak yerine sağlık çalışanlarının haklı taleplerini değerlendirmelidir. Sağlık çalışanları bir kez daha haklı ve meşru mücadelenin engellenemeyeceğini göstermiştir."

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.