• BIST 105.964
  • Altın 162,960
  • Dolar 3,9325
  • Euro 4,6364
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 1 °C

Sel faciasında İZSU kusurlu

Sel faciasında İZSU kusurlu
Geçtiğimiz Ağustos ayında İzmir Gültepe'de meydana gelen selde bir kişinin yaşamını yitirmesinde İZSU kusurlu bulundu.

İzmir'in Gültepe semtinde geçtiğimiz 7 Ağustos'ta öğle saatlerinde başlayan ve 2 saat süren yağmurda yolda kalan bir araca yardım etmek isteyen 16 yaşındaki Ümit Özkan'ın sel sularına kapılıp boğularak ölme olayında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmadaki bilirkişi raporuna Egeli Sabah ulaştı.

Makine Mühendisleri Hüseyin Maral ve Cüneyt Meralbaysal tarafından hazırlanan ve savcılığa sunulan bilirkişi raporunda İZSU Genel Müdürlüğü'nün sel faciasında asli kusurlu bulundu.

Raporda, sel faciasında hayatını kaybeden Ümit Özkan'a ise kusur verilmedi. Raporda, Boğaziçi Mahalle Muhtarı Yaşar Çavdan'ın 10 Haziran 2014 tarihli dilekçesinde yağmur suyu kanallarının uzatılarak yer altına alınmasını talep etmesine rağmen İZSU'nun talebi değerlendirmeye almadığı da vurgulandı. Yağmur sularının uzaklaştırılmasını sağlamak amacıyla tesisler kurmak, kurdurmak, trafiğin düzenli bir şekilde akımını sağlamak bakımından alt yapı hizmetleriyle ilgili tedbirleri almakla görevlerini yerine getirmeyen İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Konak Belediyesi'nin tali kusurlu olduğu belirtildi.

BELGEYE ULAŞILDI

Egeli Sabah'ın ulaştığı 5 sayfalık raporda İZSU, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi ile ilgili çok dikkat çekici ifadelere yer verildi. Bilirkişi raporunda özetle şu açıklamalar yer aldı: "Bilirkişi heyetimizce 19 Kasım 2014 tarihinde olay yerinde inceleme yapılmıştır. Bölgenin kanalizasyon sistemi çok eski yıllara ait olduğu, 2208 sokak girişinde iki adet kanalizasyon havalandırma bacasının ızgaralarının bulunduğu ve içinin tıkalı olduğu, Boğaziçi Caddesi üzerinde ika adet daire şeklinde rögar kapağı bulunduğu, cadde üzerinde ve Piri Reis Caddesi'nde başkaca bir kapar veya ızgaraya rastlanmadığı görülmüştür. Boğaziçi Caddesi'nde 116 numaradan yukarı doğru olay mahallinde ve ilerisinde yağmur drenaj su kanalının olmadığı, bu caddeye bağlanan Piri Reis Caddesi'nde ve 2208/8 sokakta yağmur sularının uzaklaştırmak amacıyla yapılmış ızgaralı yağmur suyu kanalı, yağmur suyu drenaj kanalı veya benzeri bir tesisin olmadığı tespit edildi.

Böyle bir tesisin olmaması sebebiyle olay günü meydana gelen yoğun yağış ve yerleşmenin de eğimli bir arazide bulunmasından dolayı oluşan yüksek debili taşkının uzaklaştırılması sağlanamamıştır." Bilirkişi raporunun değerlendirme bölümünde Büyükşehir ve ilçe Belediyeleri'nin kanunlarından ve İZSU'nun teşkilat yönetmeliğinden alıntılar yapılarak şunlara yer verildi: "Görüleceği üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Büyükşehir Belediyesi içinde mevzuatla yetkili kılındığı durumlarda mahalli ihtiyaç ve şartlara göre trafik düzeni ve güvenliği sağlamak amacıyla gerekli tedbirleri almakla aynı zamanda, trafiğin düzenli bir şekilde akımını sağlamak bakımından alt yapı hizmetleri ile tedbirleri almakla da sorumludur." Bilirkişi raporunun sonuç bölümünde şunlar yer aldı: "İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Çalışma, Usül, ve Esasları Hakkındaki Teşkilat Yönemteliği'nden de anlaşılacağı üzere, İZSU Genel Müdürlüğü'nün İzmir genelinde yağmur suyu hatları yapmak, bu tesislerle ilgili yapım işlerini, yatırım programlarını hazırlamak ve bütçe oluşturmak, yağmır suyu şebekesinin inşaatlarını yapmak veya yaptırmak, görevleri arasında sayılmıştır. İZSU enel Müdürlüğü'nün, Boğaziçi Mahalle Muhtarlığı tarafından talep edilen yağmur suyu toplama hatlarını yapmadığı, olası yoğun bir yağışta, halkın mal ve can güvenliği açısından gerekli önlemleri almadığı, yağmur suyu hatları zamanında yapılmış olsaydı böyle bir taşının meydana gelmeyeceği de tartışmasız olup, bu meydana gelen olayda İZSU Genel Müdürlüğü'nün asli kusurlu olduğu kanaatine varılmıştır."

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.