• BIST 103.378
  • Altın 162,713
  • Dolar 3,9500
  • Euro 4,6400
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 3 °C

Şekerbank'tan 'Aile Çiftçiliği Bankacılığı'

Şekerbank'tan 'Aile Çiftçiliği Bankacılığı'
Şekerbank köyden kente göçleri azaltmak için proje başlattı.

İSTANBUL (ANKA) - Şekerbank, tarım arazilerinin miras yoluyla bölünerek küçülmesi nedeniyle geliri azalan ve tarlasını bırakıp kente göç eden çiftçilerin topraklarını bırakıp gitmelerini önleme hedefi doğrultusunda ‘Aile Çiftçiliği Bankacılığı’ adıyla yeni bir uygulama başlattı.Şekerbank bu ugulama ile dört yılda toplam 750 bin çiftçiye ulaşmayı hedefliyor.Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünerek küçülmesi, sulama olanaklarının kısıtlı olması, modern tarım tekniklerinin uygulanmaması gibi nedenlerle geliri azalan ve köyünü terk eden çiftçiye Şekerbank, 5 ila 10 yıla varan vadelerle sektörde ilk olduğunu duyurduğu yeni ürünler ve fırsatlar da sunacak.

‘Sen bırakıp gitme diye’ sloganıyla başlatılan ‘Aile Çiftçiliği Bankacılığı’nın tanıtım toplantısında konuşan Şekerbank Genel Müdürü Halit Yıldız, Şekerbank'ın kuruluş amacı tarımı desteklemek olan tek özel banka olduğunu belirterek, Türkiye’nin tarımsal üretim açısından dünyanın 7’nci, Avrupa’nın ise 1’inci büyük ekonomisine sahip olduğunu ve iklim avantajı, göreceli olarak yeterli toprak ve su kaynağı ile tarımsal üretim için halen kullanılabilecek çok büyük bir potansiyelin bulunduğunu söyledi. Yıldız, tüm bu olumlu tabloya rağmen Türkiye’de de dünyanın diğer gelişmekte olan ekonomileri gibi kırsal nüfusun ve tarımsal iş gücünün giderek azaldığını belirtti. Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü:“Ülkemizde 1950 yılında köylerin nüfusu toplam nüfusun yüzde 75’ini oluştururken, 2012 yılında köy nüfusunun toplam nüfus içindeki payı yüzde 22.7’ye geriledi. Tarımla geçimini sağlayan nüfusta da benzer eğilimi görüyoruz. 2002 yılında ülkemizdeki tarımsal istihdam yüzde 33 iken, 2012 yılında yüzde 25 olarak gerçekleşti.”

Türkiye'de tarımsal nüfusun giderek azalmasının ve çiftçinin toprağını bırakmasının temel sebebini parçalanmış arazi yapısının neden olduğu gelir düşüklüğünün oluşturduğunun altını çizen Yıldız, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre, ülkemizdeki toplam 23,8 milyon hektar tarım arazisi 30 milyon parselden oluşuyor ve bu 30 milyon parselin, miras hukukundan kaynaklı bölünmeler sebebi ile 40 milyon sahibi bulunuyor. Parçalanmış arazilerin her biri için ayrı tarımsal ekipman ve sabit giderler oluştuğundan çiftçimizin ürün maliyeti artıyor; dolayısıyla geliri düşüyor”dedi.

-PARÇALI TARIM ARAZİLERİ BİRLEŞİYOR-

Son yıllarda özellikle tarım arazilerinin miras yoluyla bölünerek küçülmesi ile yeteri kadar gelir kazanamayan çiftçilerin büyük şehirlere göç ettiğine dikkat çeken Halit Yıldız, çiftçi ailelerinin göçünün en temel sebebinin çok parçalı arazi yapısından kaynaklanan verimsiz tarım olduğunu ifade etti.Tarımda öne çıkan ülkelerde ortalama arazi büyüklüklerinin ABD’de bin 800, İngiltere’de 540, Fransa’da 520, Almanya’da 460 ve İspanya’da 240 dekar olduğunu söyleyen Yıldız, Türkiye’de ise ortalama tarımsal arazi büyüklüğünün 60 dekarlarda olduğunu ve bu tarımsal arazilerin de ortalama 7 ayrı parselden oluştuğunu belirtti.Yıldız, 15 Mayıs 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6537 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nda değişiklik yapan Kanun ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ülkemiz tarımında yeni bir dönemi başlatan çok önemli bir adım attığını söyleyerek, söz konusu yasayla miras hukukundan kaynaklı arazi bölünmelerinin tamamen önüne geçildiğini vurguladı.‘Aile Çiftçiliği Bankacılığı’ kapsamında bu soruna çözüm olarak, 6537 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nda yapılan değişiklikler doğrultusunda Tarla Büyütme Kredisi ürününü geliştirdik” diyen Genel Müdür Yıldız, şunları söyledi:"Söz konusu Yasa’nın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde, hissedarların veya mirasçıların aralarında anlaşıp, aile ortaklığı ya da şirket kurarak topraklarını bölmeden tarımsal üretimi sürdürüp gelirlerini hisseleri oranında paylaşabilmeleri mümkün kılındı. İlgili düzenleme, yeterli finansal gücü olmadığı hallerde araziyi alan çiftçiye kredi desteği imkânı da sağlıyor. Bu doğrultuda, 5 yıl vade, hasatta ödeme imkanı ve sabit faiz oranı ile tarım arazisinin ekspertiz değerinin yüzde 75’ini finanse edeceğiz. Umuyoruz, bu ürünümüzle dağınık ve parçalı araziler birleşerek belli bir ekonomik büyüklüğe ulaşır ve üreticilerimiz tarımsal işletmelerini terk etmeyip üretimlerini sürdürürler.”

-"AİLE ÇİFTÇİLİĞİ BANKACILIĞI İÇİN ÖZEL BİR EKİP KURDUK"-

Toplantıda yeni uygulama konusunda ayrıntılı bilgi veren Şekerbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, Şekerbank'ın tarım bankacılığı ekibi olarak uzun süredir ‘Aile Çiftçiliği’ projesi için çalıştıklarını kaydederek,dünyada bir ilk olan ve sektöre örnek oluşturacak bu projeyi hayata geçirmekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi. ‘Aile Çiftçiliği’nin sadece Türkiye’de değil, dünyada da büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Ertürk: “Tarım bankacılığında 61 yıllık tecrübesi bulunan bir banka olarak üstlendiğimiz sosyal misyon doğrultusunda, çiftçilerimiz toprağını bırakıp gitmesin diye ‘Aile Çiftçiliği’ni sahiplendik. Yerel bankacılıktaki uzmanlığımızla Türkiye genelindeki 11 bölge müdürlüğümüzde, çiftçilerimizin ihtiyaçlarını tespit etmeye yönelik sürekli sahada bulunacak uzman tarım bankacılığı ekipleri oluşturduk. Organizasyon yapımızı bu proje için yeniledik ve şu an Türkiye genelinde toplam 200’e yakın tarım bankacılığı uzmanından oluşan bir Şekerbank Aile Çiftçiliği Bankacılığı ekibi bulunuyor. ‘Aile Çiftçiliği Bankacılığı’ ekibinde yer alan arkadaşlarımızın çoğu ya ziraat mühendisi ya da yöresini iyi tanıyan, bölgedeki tarımsal ürünlere hakim müşteri temsilcilerinden oluşuyor” dedi.

-DÖRT YILDA 750 BİN ÇİFTÇİYE ULAŞMA HEDEFİ-

‘Aile Çiftçiliği Bankacılığı’ kapsamında sundukları ürünleri ve projeleri anlatan Ertürk, söz konusu projeyle Türkiye genelinde ne kadar çiftçiye ulaşacaklarına ilişkin hedeflerini de paylaştı. Ertürk, ‘Aile Çiftçiliği Bankacılığı’ ile Şekerbank’ın 65. yılının kutlanacağı 2018 yılının sonuna kadar toplam 750 bin çiftçiye ulaşmayı hedeflediklerini ifade ederek, “2018 sonunda Türkiye’deki 4 aile çiftçisinden 1’ini Şekerbanklı yapmayı amaçladık” diye konuştu.Çiftçi ailelerin kırsaldan kente göçüne neden olan gelir düşüklüğünün bir sebebini de modern tarım tekniklerinin uygulanmamasına bağlayan Ertürk, şu bilgileri verdi: “Ülkemizdeki yaklaşık 750 bin traktör, ekonomik ömür olarak kabul edilen 25 yaşını doldurmuş bulunuyor. Gelişmiş tarım ülkelerine kıyasla oldukça geri seviyede bulunan tarımsal makine ve ömür dışı ekipman kullanımının neden olduğu verim düşüklüğü, ülke ekonomisine her yıl yaklaşık 8,5 milyar TL zarar getiriyor. Şekerbank Aile Çiftçiliği Bankacılığı ile bu soruna yine 5 yıl vadeli, hasatta ödeme imkanı sağlayan ve sabit faiz oranlı Tarım Ekipmanları Kredisi çözümünü sunuyoruz. Çiftçimiz dilerse alacağı tarımsal makine ya da ekipmanın fatura ya da kasko değerinin yüzde 75’ini bu uzun vadeli kredi seçeneğiyle finanse edebilecek.”

-"MODERN SULAMA PROJELERİNİN YÜZDE 100'ÜNÜ FİNANSE EDİYORUZ"-"

‘Aile Çiftçiliği Bankacılığı’ kapsamında çiftçi ailelerin enerji verimliliği yatırımlarını artırarak tasarruf etmelerine de katkıda bulunmayı amaçladıklarını ifede eden Ertürk, çiftçi ailelerin modern sulama projelerinin yüzde 100’ünü finanse edeceklerini belirterek konuya ilişkin şunları söyledi:“Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesinde enerji verimliliğinin önemine inanan bir banka olarak, ‘Aile Çiftçiliği Bankacılığı’ kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarıyla enerji maliyetlerinin düşürülmesine ve tasarruf sağlanmasına yönelik Tarımsal EKOkredi ürününü geliştirdik. Çiftçilerimiz, seraların yalıtımı, özellikle jeotermal kaynaklarla ısıtılan sera yapımı, sulama kuyuları için güneş panellerinin kurulması ve su tasarrufu için modern sulama sistemleri gibi yatırımlarını yine 5 yıl vade, hasatta ödeme imkânı ve sabit faiz oranı ile gerçekleştirebilecekler. Üstelik sera ve güneş enerjisi için projenin toplam bedelinin yüzde 75’ini kredilendirirken, sulama ekipmanları kredilerinde projenin tamamını finanse edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki, klasik yöntem yerine yağmurlama ve damla sulama yöntemlerinin kullanılması durumunda toprağın randımanı yüzde 60’tan yüzde 90’a çıkıyor.”

-OĞLUNU EVLENDİREN, KIZINI ÜNİVERSİTEYE GÖNDEREN ÇİFTÇİYE DESTEK-

“‘Aile Çiftçiliği Bankacılığı’ şemsiyesi altında sadece tarımsal yatırım yapan üreticilerimizi değil, oğlunu evlendiren, kızını üniversiteye gönderen, konut ya da taşıt almak isteyen çiftçi ailelerimizi de düşündük” diyen Ertürk, Çiftçi Ailesi Kredileri ile hasat zamanı ödemeli ihtiyaç kredisi de sunduklarını söyledi. Ertürk, ayrıca çiftçi ailelerin fatura ödemelerine özel yine hasat vadeli bir kredili mevduat hesabı ürünü de geliştirdiklerini vurguladı.Şekerbank’ın ‘Aile Çiftçiliği Bankacılığı’ kapsamında sadece TARSİM Tarım Sigortası değil aynı zamanda hayat ve ferdi kaza sigortası da sunacaklarını kaydeden Gökhan Ertürk, “Çiftçi ailelerimizde tasarruf ve sigorta bilincinin oluşması için sahadaki ekiplerimiz bilinçlendirme toplantıları düzenleyecek. Faiz oranı avantajlı Aile Mevduatı ve çiftçiye özel Bireysel Emeklilik hizmeti de ‘Aile Çiftçiliği Bankacılığı’ kapsamında sunacağımız ürünler arasında yer alıyor” diye konuştu.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.