• BIST 105.711
  • Altın 163,456
  • Dolar 3,9592
  • Euro 4,6522
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 1 °C

Seçim öncesi kömür 'yardımı'

Seçim öncesi kömür 'yardımı'
2015 seçimi öncesi Bakanlar Kurulu fakir ailelere kömür yardımı yapılmasını kararlaştırdı.

ANKARA (ANKA) – Bakanlar Kurulu fakir ailelere 2015'te yarım ton kömür yardımı yapılmasını kararlaştırdı.

“Fakir Ailelere Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Karar” Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre il ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca belirlenerek valiliklere bildirilecek fakir ailelere, müracaatları üzerine asgari 500 kilogram bedelsiz kömür verilecek. 2015 yılında bu Karar kapsamında valiliklere yapılacak kömür sevkiyatları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca belirlenecek kriterlere göre, kuruluşlar tarafından belirlenen sevkiyat programı dâhilinde yapılacak.

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlükleri tarafından CİF satış esaslarında valiliklerce bildirilen teslim noktalarına kadar gönderilecek kömür, sevkiyat noktalarının konumuna göre belirlenecek nakil vasıtalarıyla adı geçen kuruluşların sorumluluğunda nakledilecek.

TKİ, bu Karar kapsamında dağıtacağı kömür ve gerekli hizmeti, işleticisi kim olursa olsun kendisine ait sahalar ile bağlı ortaklık veya iştiraklerine ait sahalardan da temin edebilecek ve kömürün kendi sorumluluğu altında valiliklere ulaştırılmasını sağlayacak. TCDD ile taşınacak kömüre bu kuruluş tarafından öncelik verilecek, ilgili kuruluşlar ile TCDD arasında öncelik ve taşıma konusunda protokol yapılacak. Dağıtılacak kömürün niteliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yayımlanan Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği'ne uygun olacak. Valiliklere kömür tesliminden doğan vergi ve harçlar (KDV dâhil) TKİ ve TTK tarafından ödenecek. TKİ ve TTK Genel Müdürlükleri tarafından bu Karar kapsamında CİF satış esaslarına göre valiliklere teslim edilecek kömüre ilişkin bedeller görev zararı sayılacak. Kararın uygulanmasına dair usul ve esaslar, Hazine Müsteşarlığı tarafından, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının görüşleri alınarak, bu Kararın yayımı tarihinden itibaren en geç bir ay içinde belirlenecek.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.