Sağlık Bakanlığı’nın hazırlamakta olduğu “Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği” aile hekimlerinin iş akdinin yenilenme yetkisini valilerden alarak, il sağlık müdürlerine veriyor.

Bunun da olası keyfi uygulamaların önünü açılabileceği belirtildi. Aile hekimleri, kamu hizmeti verdiklerini, bu nedenle sözleşme ile değil kadro ile görevlerini yapmak istediklerini kaydettiler.

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’nin haberine göre, “Artık canımıza tak etti” diyerek duruma tepki gösteren Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Şenol Atakan, “İş güvencemiz keyfi gerekçelerle, hukuksuz olarak elimizden alınmaya çalışılıyor. Artık sabrımız, takatimiz tükeniyor çalışanları sürekli huzursuz etmenin kimseye bir faydası olmaz” dedi.

Atakan, şöyle devam etti: “Son 45 günde farklı illerde yaşanan 9 aile hekimimizin işine hiçbir gerekçe olmaksızın ‘görülen lüzum üzerine’ denilerek son verilmek istenmesi kabul edilemez.

Aile hekimliği uygulaması maalesef son yıllarda hızla baltalanmaktadır. Adeta ikinci sınıf insan muamelesi yapılan, iş yükü artan, şiddete uğrayan ve geliri azalan tek meslek olan aile hekimliğinin şimdi de iş güvencesinin elinden alınmak istenmesi bardağı taşıran son damla olmuştur.

Hiçbir gerekçe olmaksızın Valilerce iki dudak arasında olan iş güvencesinin, yeni taslak ile İl Sağlık Müdürlüklerine verilecek olmasını AHEF olarak şiddetle reddediyoruz. Sağlık Bakanlığının, aile hekimleri üzerindeki bu korkunç yükü azaltması gerekmektedir.”