Döviz kurundaki yükseliş nedeniyle, bazı kritik ilaçlara erişimin zorlaştığı yönündeki iddialar üzerine Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ürün denetmenleri, müfettişleri ve İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri Kasım ayında eczaneleri ve eca depolarını denetledi.

İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince yürütülen eczane denetimlerinde, 261 eczanenin İlaç Takip Sistemi (İTS) kayıtları ve fiili stok durumları arasında uyumsuzluk olduğunun tespit edildiği bildirildi. Söz konusu eczaneler hakkında idari işlem başlatıldı.

Ayrıca, 54 ecza deposunda ilaçların fiziki stok durumu ile İTS kayıtları arasında uyumsuzluk olduğu belirlendi. TİTCK, stok kayıtlarında uyumsuzluk tespit edilen ecza depoları ile ilgili olarak da idari işlem başlattı.

ECZACILAR BİRLİĞİ 'SOTKÇULUK' İDDİALARINI REDDETMİŞTİ

Türk Eczacıları Birliği ise ilaç yokluğuna ilişkin, eczacıları 'stokçulukla' suçlayan iddiaları kesin bir dille reddetmişti. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada,  "Eczacılarımıza yönelik 'stokçu' ithamını esefle karşılıyor; gerçek dışı bu ithamları reddediyoruz. Hemen her yıl, mevcut sistemin işleyişinden kaynaklanan sorunlar dolayısıyla eczacıların stokçuluk suçlamasına maruz bırakılmasını asla kabul etmiyoruz" denilmişti.