26 bilim insanının imza attığı açık mektupta, Vuhan'a giden DSÖ uzmanlarının bilgi paylaşımı konusunda kısıtlandığı ve yalnızca Çinli yetkililerin paylaştığı kadar veri ile yetinmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Bilim insanları, yeni tip korona virüsün kökenlerinin araştırılması konusunda kısıtlama olmaksızın, geniş çaplı bir araştırma yapılmasını talep etti.

'DSÖ EKİBİ, BAĞIMSIZ BİR ARAŞTIRMA YAPAMADI'

Bilim insanlarının paylaştığı 5 sayfalık açık mektupta şu ifadelere yer verildi: 

“Mayıs 2020'de Dünya Sağlık Örgütü tarafından zorunlu kılınan ‘işbirliğine dayalı’ keşif süreci, pandeminin kökenlerinin tam olarak incelenmesine olanak sağlamayı amaçlasa da bu çabaya dahil edilen ‘yapısal sınırlamaların’, incelemeyi imkansız kıldığına inanıyoruz” denildi.

Mektupta en dikkat çeken ifadeler arasında şu satırlar yer aldı: “Özellikle, bu süreç kapsamında toplanan ortak ekibin yarısının bilimsel bağımsızlığı ‘sınırlı’ olabilecek Çin vatandaşlarından oluştuğu, ortak ekibin uluslararası üyelerinin Çinli yetkililerin paylaşmayı tercih ettiği verilerle yetinmek zorunda kaldığı, hazırlanan raporun Çinli yetkililer tarafından onaylanması gerektiği gerçeği konusunda halkı bilgilendirmek istiyoruz.

Bu nedenle ortak ekibin korona virüsün kökenlerine ilişkin tam ve sınırsız bir soruşturma yürütmek için gerekli yetkiye, bağımsızlığa veya erişime sahip olmadığı sonucuna vardık.”

DSÖ UZMANLARININ VUHAN ZİYARETİ

DSÖ'ye bağlı bilim insanlarından oluşan 13 kişilik ekip, 14 Ocak tarihinde özel uçak ile Çin'in Vuhan kentine gitmiş, ekip 14 gün karantina altına alınmış, bu süre içinde Çinli yetkililerle çevrim içi toplantılarla bilgi alışverişinde bulunmuştu.

Ekip, 29 Ocak tarihinde başladığı saha çalışmalarına, ilk vakaların görüldüğü Vuhan Deniz Ürünleri Gıda Pazarı'nın yanı sıra Hubey Çin ve Batı Tıbbı Bütünleşik Bölge Hastanesi, Vuhan Jinyintan Hastanesi, Hubey Eyaleti Hastalık Kontrol Merkezi ve Hayvan Hastalıkları Merkezinde incelemelerde bulunmuştu.