Almanya’da bir mülteci kampında çalışan kadın Pfizer’ın koronavirüse karşı geliştirdiği aşıyı olduktan sonraki süreci anlattı.

Almanya’da 80 yaş üstü ve risk gruplarından sonra önceliğin mülteci kamplarına verildiğini ifade eden kadın, "Normalde ben ilk aşılanacak gruplar arasında değildim ama aşı kutuları açılınca gün sonuna kadar aşıların kullanılması gerektiği için gruplar halinde gidip aşıyı olduk" dedi.

"Kol ve baş ağrısı hissettim"

İlk aşısını 11 Ocak’ta olduğunu, ikinci dozu ise 1 Şubat’ta olacağını ifade eden kadın aşıyı vurulduktan sonra hissettiklerini aktardı.

Halk TV'de yer alan habere göre; Almanya’da önceliğin sağlık çalışanları, 80 yaş üstü ve risk grubunda olanlar ve onlarla çalışanlara verildiğini aktaran kadın aşıyı olmadan bir form doldurulduğunu söyleyen kadın "Anamnez formu doldurduk. Bu form alerjiler, kronik rahatsızlıklar için. Alerjik bir bünyeye sahipseniz ekstra özenli oluyorlar ve alerjik bir reaksiyon gösterme riskine karşı müdahale edebilmek için kişiyi bekletiyorlar. Beni de alerjim olması sebebiyle beklettiler ama bir sorunla karşılaşmadık." ifadelerini kullandı.

Aşıyı olduktan sonra hissettiklerini ise şu ifadelerle aktardı:

"Bende ve aşı olan diğer arkadaşlarımda aşının vurulduğu kolda 1-2 gün ağrı oldu. Birkaç kişi ise halsizlik ve baş ağrısı hissetti. Ama başka bir sıkıntı yaşayan olmadı"