• BIST 104.539
  • Altın 163,884
  • Dolar 3,9376
  • Euro 4,6999
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 3 °C

Sağlık kurulu yönetmelikleri değiştiriliyor

Sağlık kurulu yönetmelikleri değiştiriliyor
Sağlık Bakanlığı, engelli sağlık kurulu raporları ile ilgili yönetmelik çalışmalarının tamamlandığını ve çocuklar için ayrı yönetmelik hazırlandığını bildirdi.

ANKARA (ANKA) - Sağlık Bakanlığı, engelli sağlık kurulu raporları ile ilgili yönetmelik çalışmalarının tamamlandığını ve çocuklar için ayrı yönetmelik hazırlandığını belirterek, "Erişkin ve çocuklarla ilgili yönetmelikler bakanlıkların görüşünün alınması için resmi yazı ile ASPB, MEB, ÇSGB ve Maliye Bakanlıklarına iletilmiştir" bilgisini verdi.

Sağlık Bakanlığı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15'inin, yani 1 milyardan fazla kişinin engelli olduğunu belirtti.

Halkın sağlık düzeyini yükseltmek ve geliştirmek için bedensel, zihinsel, sosyal ya da ekonomik koşulları nedeniyle özel ihtiyacı olan yaşlı, engelli, aile içi şiddete maruz kalan kişiler ve sokak çocuklarının korunması ve kendi ihtiyaçlarına uygun sağlık hizmetlerine kolay erişilebilirliğin artırılmasına yönelik faaliyetlerin bulunduğunu belirten Bakanlık, her bebeğe "Yeni doğan işitme taraması, Fenilketonüri, Biyotidinaz ve Hipotiroidi Taraması, Gelişimsel Kalça Çıkığı erken tanı ve tedavisi, Hemoglobinopati taraması" yapıldığını, erken yaş taramalarının yaygınlaştırılması için hazırlık yapıldığını bildirdi.

-BRAİLLE ALFABESİYLE HASTA HAKLARI-

Sağlık kuruluşlarında engelli ve yaşlı hastalara hizmet alımlarını kolaylaştıracak, işlemlerinde yardımcı olacak refakatçi personel yani hostes hizmeti temin edildiğini, işitme engelli hastalarla iletişimi sağlamak üzere hastanelerde sağlık personeline işaret dili eğitimleri verildiğini, poliklinik hizmetlerinde öncelik sırasına uygun hareket edildiğini, engelli vatandaşların sağlık kuruluşlarına kayıt ve kabul işlemleri yapılırken özel durumuna uygun şekilde işlemlerinin gerekiyorsa oturması sağlanarak yapıldığını kaydeden Bakanlık diğer faaliyetlerini şöyle sıraladı:

"- Engelli ve kimsesiz hastaların başvurdukları sağlık kuruluşundan başka bir sağlık kuruluşuna nakli gerektiğinde, imkânlar ölçüsünde transferi sağlanmakta,

- Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından Hasta hakları uygulamalarının engellilere tarafından da anlaşılmasına yönelik olarak sesli ve braille alfabesi ile hazırlanmış hasta hakları dokümanları tüm hastanelerin hasta hakları birimlerinde halkımızın kullanımına sunulmuştur.

- Engelli bireylere sağlık hizmet sunum konusunda ilgili personel hizmet içi eğitim programlarına alınması ve eğitimlerinin sürekliliği sağlanmaktadır."

-ENGELLİ SAĞLIK KURULU RAPORLARI DAHA KOLAY ALINACAK-

Engelli sağlık kurulu raporları ile ilgili yönetmelik çalışmalarının tamamlandığını ve çocuklar için ayrı yönetmelik hazırlandığını belirten Sağlık Bakanlığı, "Erişkin ve çocuklarla ilgili yönetmelikler bakanlıkların görüşünün alınması için resmi yazı ile ASPB, MEB, ÇSGB ve Maliye Bakanlıklarına iletilmiştir" bilgisini verdi.

Evde sağlık hizmetlerinin Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, STK'lar ve belediyelerle ortak olarak yürütüldüğü belirtilirken "Evde sağlık hizmeti kapsamında, KOAH vb. solunum sistemi hastalıkları olanlara; yatağa bağımlı hastalara, terminal dönem palyatif bakım hastalarına, ileri derecedeki kas hastalığı olanlara hizmet sunulmaktadır. Evinde sağlık hizmetine ihtiyacı olan bireylere muayene, tetkik ve tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon hizmetleri sunulmaktadır. Aile hekimleri, mobil ekipler, evde sağlık hizmet hastane birimleri, evde sağlık ağız ve diş sağlığı birimleri evde sağlık hizmetlerinde görev almaktadırlar" dedi.

Bakanlık, Temmuz 2014 itibariyle 460 bin hastaya, evde sağlık hizmeti birimlerinin ev ziyaretleri ile hizmet sunulduğunu kaydetti. Sağlık Bakanlığı, "Engelliliğin önlenmesinde, engellilere karşı gerekli tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin sunulmasında, bireylerin engellilikle ilgili farkındalığının artırılmasında ve engellilerin kendi haklarının bilincine varmasında, sağlık sektöründen, eğitim sektörüne kadar pek çok sektörün işbirliği içinde olması çok önemlidir" açıklamasında bulundu.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.