• BIST 107.792
  • Altın 151,812
  • Dolar 3,7027
  • Euro 4,3496
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 11 °C

Rus gazında yüzde 6 indirim

Rus gazında yüzde 6 indirim
Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'ye gelen Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Putin, Güney Akım projesinin Avrupa Birliği'nin tutumu nedeniyle iptal edildiğini açıklarken Türkiye'ye sattıkları doğalgazda 1 Ocak'tan itibaren yüzde 6 indirime gidileceğini açıkladı. Öte yandan Suriye ile ilgili bir soruya Putin 'Seçimlerde Esad'ı destekleyen ciddi bir kitle var' deyince Erdoğan'ın cevabı gecikmedi: 'Darbeciler yüksek oylarla gelirler. Tıpkı Mısır'da olduğu gibi' dedi.

İşte Erdoğan ve Putin'in yaptığı açıklamaların satır başları ve iki liderin gazetecilerin sorularına verdiği cevaplar

ERDOĞAN

Rusya ile 32 milyar dolarlık ticaret hacmimiz var. Bunu 2023'te 100 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyoruz

(Akkuyu nükleer santrali) Geniş ve detaylı bir çalışmayı aramızda yaptık. Dün ÇED'in onaylanmasıyla Nükleer Santral'le ilgili yatırım daha da hızlanacaktır.

Yunanistan sınırında bir doğalgaz dağıtım habı oluşturması noktasında bir ön mütabakatımız var. Bir diğer konu bölgesel sorunlar.

Özellikle terör örgütlerine yönelik DEAŞ ve PKK gibi. Buradan hareketle Suriye sorununu Irak sorunu değerlendirmesini aramızda yaptık.

Kırım Tatarları'yla ilgili konuyu çok genişçe ele aldık ve bu konuyla ilgili kendileirnin yaklaşımının olumlu olduğunu, Kırım Halkıyla ilgili elde3 edilmemiş hakları verdik veriyoruz dediler. Kırım Tatar'larının dilini resmi dil olarak klabul ettiklerini ve gidereceklerini buna benzer herhangi bir sıkıntı olması halinde görüşebiliriz dediler.

Ukrayna'daki krizin çözümü için önemli bir misyon sunan Minsk mutabakatına dikkat çektik. Bölgesel uluslararası konulardaki temasları bundan sonrada sürdürme konusundaki gayretleri gördük. Türkiye ve Rusya arasında karşılıklı güvene dayalı ilişkiler var.

PUTİN

Bütün konuları etraflı bir şekilde konuştuk. Bir çok önemli belge imzalandı. Türkiye Rusya'nın önde gelen ticaret ortaklarından birisi. Ticaret hyacmimiz aşıyor. Son aylarda 0.5 noktasında artış var. Küçük ama önemli bir artış.

DOĞALGAZ'DA İNDİRİM

Türkiye'nin gaz ihtiyacını karşılamak için maviakımdaki gaz miktarının arttılmasını kararlaştırdık. 3 milyar metreküp daha gaz vereceğiz. Güney Akım'la ilgili olarak şunu söylemek isterim: Türkiye'nin direk karı olmayan ancak geniş perspektifte büyük bir öneme sahip. Bu projenin gerçekleştirlmesine devam edemeyeceğiz. Bu boru hattının Karadeniz'deki inşaatına başlamayacağız. Bulgaristan tarafından gerekli izin alınmazsa Bulgaristan münhasır bölgesine vardıktan sonra durdurma olamaz. Türkiye'nin artan enerji ihtiyacından dolayı ortak mütabakata vardık. Yeni doğalgaz sevkiyat siwstemiyle ilgili konuyu ele aldık. Türkiye topraklarında Güney tüketiciler için bir yeni hab oluşlturulması için mütabakatımız oldu. 1 Ocaktan itibaren doğalgazda yüzde 6'lık bir indirime gideceğiz.

Akkuyu nükleer santralü projesini etraflıca bir şekilde ele aldık. Gerekli personelin eğitimi dahil olmak üzere 300 öğrenci gerekli eğitimi görmektedir. Biz de personel eğitimine Türkiye topraklarından da devam edeceğiz.

GÜNEY AKIM PROJESİ İPTALİ

Sanırım Avrupa komisyonunun tutumu olumsuzdu. Yardımcı olmadılar ve engel oldular. Avrupa istemiyorsa bu proje gerçekleştirilemeyecek. Enerji kaynaklarımızı bölgenin farklı bölgelere gönderilmesi şeklinde olacak. Ama Avrupa bu gaza ulaşamayacak. Bu tutumun Avrupa'nın iktisadi tutumuna uymadığımnı düşünüyoruz. Bulgaristan'dan bu projenin hala izin alamamış olmamız bu projeye devam etmemiz makul değil. Biz milyarlarca para harcayacağız ve Bulgaristan sınırında duracak mıyız?

Her şey hazır ama maalesef orada Bulgar dostlarımız devamlı Güney Akım projesinde bize yardımcı olacaklarını söylediler ama sonuç alamadık.

Türkiye ile ilgili sorusuna cevap vermem gerekirse, Türkiye'de tüketim artmakta. Biz de bu ihtiyaçları karşılamaya hazırız. Mavi Akım ve yeni bir hatla Türk ortaklarımıza yardımcı olacağız. Uzman kuruluşlarımız Türk Yunan sınırında bir gaz dağıtım merkezi oluşturacaklar. Orada elde etmek isteyen hereks istifade edecekler. TAbi bu ayrı bir çalışma gerektirecek. Bizim işbirliğimiz arttıkça startejik ortağımıza indirim indireceğiz. Önce yüzde 6 daha sonra da bu rakam artabilir.

Çok büyük bir yatırım var. 20 milyar dolarlık bir yatırım söz konusu.Biz Fukişima sonrasındaki teknolojileri uyguluyoruz onun için orada sıkıntınız olmayacak.

SURİYE KRİZİYLE İLGİLİ AYRINTILI BİR AÇIKLAMA YAPAR MISINIZ?

ERDOĞAN:Öncelikle 100 milyar dolar hedefi 2023 hedefi. Şu andaki mevcut ticaret hacmini ulaştıracağımıza dair siyasi iradeyi ortaya koyduk. Suriye ile ilgili meseleye gelince 4 yıl içinde farklı görüşmelerimiz oldu. Suriye'dei mevcut yönetimin zulmeden katleden terör estiren bu durumlarını çok açıkça ortaya koydum. Sayın BAşkan'ın farklı yaklaşımları da var. Geneli itibariyle çözüme kavuşturulması konusunda mutabıkız. Nasılı üzerinde sıkıntılarımız var. DEAŞ terörüyle ilgili ortak kanaatimiz var.

Burada terörle mücadele konusunda bir sıkıntı yok. Rusya'nın da bu konuda neler yaşadığını biliyoruz. Senin teröristin iyi benimkisi kötü diye bir yaklaşım olamaz. Ortak bir mücadele platformu şart.

DAEŞ Irak'ın yüzde 40'ını işgal etmiş durumda. Desteği nereden alıyor. Ortak bir dayanışma göstermemiz gerekiyor. İran'ın da üzerinde önemli görevler var. Olaya eğer mezhebi açıdan bakarsak çözemeyiz. İnsani noktada olaya bakmamız lazım. Şu ana kadar Suriye Esed'le geldi. Bu mevcut hale Esed hale geldi. Ortada bir başarı yok. Ortada yıkılmış bir Suriye var. Tarih medeniyet yok edilmiş vaziyette. İnsanlar acımasızca öldürülüyor. Benim ülkem bunun bedelini ödüyor. 1.6 milyon insan benim ülkemde. 5 milyar dolar harccama yaptık. Şu anda hala bölgede sıkıntı devam ediyor. Bizim rusya'yla dayanışmamız önem arz ediyor

PUTİN: Sayın Başkan bir terör örgütünün Irak'ın yüzde 40'ını ele geçirdiğini yazdı. Bu kararlar öndelikle Suriye'nin halkı ve tüm siyasi güçler için uygun olmalı. Bu arada ticaret hacimlerimize gelince belirlediğimiz hedef zor. 33 milyar dolardan bahsediyoruz. Bugün ekonomi bakanlarımız ilgili belgeleri imzaladılar. Birincisi bu ticari cironun nasıl arttırılmasıyla ilgili görüşmeler yapıldı. Serbest ticaret bölgesi için bir mutabakat sağlamaya çalışıyorlar: Bugün bazı alanlarda büyük potansiyellerimiz mevcut. Bazı bürokratik engellerle karşılaşıyoruz. Tarım konusunda Rusya pazarını açmaya hazır ama bazı bürokratik engelleri kaldırmamız lazım.

Türk gazetecinin Suriye sorusu: Esad'la yapılan görüşme sonrası Suriye konusunda ne noktaya gelindi, yeni bir aşamaya gelindi mi? Gelinen noktada sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan beklentilerinin karşılandığını söyeleyebilir mi?

"ESAD HALK DESTEĞİNE SAHİP"

Putin: Daha önce Suriye ile ilgili tutumumuzu söyledim. Esad'ın iktidarda kalması konusunda iddialı mıyız? Bu soruyu Suriye halkına bırakmalayız. Son seçimler ortada. Esad'ın büyük bir desteğe sahip olduğunu da gördük. Oradaki durumun normal olduğunu düşünmüyoruz. Biz bütün bu siyasi sürecin aktörleri olarak bir iş birliği oluşturmaya çalışıyoruz. Kardeş savaşının bitmesi için çaba sarfediyoruz. Bazı teknik sorunlarımız var.

"DARBECİLER YÜKSEK OYLARLA GELİRLER"

Erdoğan: Suriye seçimleriyle ilgili bir değerlendirme yapacağım. Dünyada darbeciler yüksek oylarla gelirler. Bizde de geçmişte yapılan darbeler sonrası seçimlerde şunu gördük açık oy gizli tasnifle seçim neticelenir. Bunu Mısır'da da neticesini aynı şekilde görebildik. Aynı şekilde Suriye'de kimler katıldı kimler katılmadı. Bunların gerçekten objektif olarak seçim yapılabildi mi? 141 ülke buradaki bir ulusal koalisyonu destekliyor. Böyle bir koalisyon gücünün olduğu süreçte Esed'in baştan gitmesi. Esed giderse kim gelir sorusu? Esed giderse milli irade gelir diyorum. DEAŞ gibi terör örgütü iş başına geliyorsa bizim bir platform oluşturmamız gerekiyor.

BM 2 milyon Suriyeliye yapılan gıda kuponu yardımını iptal etti. Bağışçıların bağışlarının arkasında durmamasını gerekçe gösterdi. Biz burada kupon dağıtmıyoruz. Eğitimi sağlığı karşılıyoruz. Giyinmeyi karşılıyoruz. Bütün bunları biz tek başımıza yapıyoruz. Her şey bu kadar açık ve ortada. 130 bin sığınmacının sayısı az. Neden daha fazla kapı açmıyorlar? Ben BM'ye soruyorum. Bu işi başarmamız lazım. BM Güvenlik Konseyi'nin bir üyesi olarak değerli dostuma ciddi bir görev düşüyor.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.