• BIST 115.147
  • Altın 163,118
  • Dolar 3,8058
  • Euro 4,6547
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara -1 °C

'Rica ediyorum verin mahkemeye!'

'Rica ediyorum verin mahkemeye!'Haberin galerisi için tıklayın!Haberin videosu için tıklayın!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Bu parti hesap vermesi gerekenlerden hesabı soracaktır.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, PM toplantısı öncesi parti Genel Merkezi'nde açıklamalarda bulundu.

CHP'nin PM bildirisine yönelik eleştirilere yanıt veren CHP lideri, "Ortadoğu'da IŞİD ve Nusra'ya, Türkiye'de PKK ve FETÖ terör örgütlerine yardım ve yataklık yapan, Türkiye'nin başına bela eden parti AKP'nin yöneticileridir. Niye beni mahkemeye vermiyorlar" dedi.

"Rica ediyorum verin mahkemeye" diye seslenen Kılıçdaroğlu, "Korkuyorlar. Çünkü suçlu olduklarını biliyorlar. Bu yüzden üzerimize büyük bir baskıyla geliyorlar" dedi.

CHP Parti Meclisi (PM), bugün Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Ankara'daki CHP Genel Merkezi'nde toplantı öncesi konuşan Kılıçdaroğlu, sözlerine Mardin'in Derik İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin düzenlediği bombalı saldırıda yaralanarak, tedavi gördüğü hastanede şehit olan Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'e rahmet dileyerek başladı. Safitürk'ün başarılı ve iyi bir yönetici olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Terör eğer bir ilçe yöneticisini dahi hedef alıyorsa o noktaya taşınmışsa bunun üzerinde hepimizin durması gerekir. Şehit olan kaymakam arkadaşımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Ailesine baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Onları çok zor koşullarda, terörün yoğun olduğu yerlerde görev yapıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil ediyorlar. Terörün bu boyutlara sıçramış olması sadece bizde değil iktidarda da kaygı yaratmalıdır diye düşünüyorum" diye konuştu.

"ELEŞTİRİLERDEN MEMNUNUM"

Partisinin 6 Kasım'daki olağanüstü toplantısının ardından yayımlanan PM bildirisine yönelik hükümetin eleştirilerine yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Parti Meclisi bildirimizin arkasından özellikle iktidar kaynakları yoğun bir eleştiri aldık. Gerçi bu eleştiriden memnunum. Böylece Mısır'daki sağır sultan da bizim niye toplandığımızı, hangi gerekçeyle bu bildiriyi hazırladığımızı merak edip, bakma imkanına kavuştu. Kendilerine teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

 

 

Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

PM bildirimizde diyoruz ki biz medya üzerindeki baskılardan rahatsısız. Medyaya baskı yoktur diyen bir Allah'ın kulu yok. Demokrasiyi savunan bir siyasi parti medya üzerinde baskı olunca alkışlamalı mı vazgeçin diye çağrıda mı bulunmalı? Bu eleştiriye yanıt vermek bile beni rahatsız ediyor. Gönül isterdi ki iktidar olanlar medya üzerinde baskları engellemiş olsun.

"ELİNDE SİLAH VARSA..."

Medya üzerinde nasıl baskı kuruluyor. Yakalayacaksın hapse atacaksın. Eline silah aldıysa dağa çıktıysa yargılayın. Elinde sadece kalemi var. Bizi de eleştiriyorlar. Hakaret edenlere dahi hapse atın demedik. Gazeteci özgürce yazabilmeli.

İkinci aşama kapatıyorsunuz. Niye? Çoğu kez mahkeme kararı olmadan kapatılıyor. Demokrasilerde bu doğru değil. Yürütmenin böyle bir yetkisinin olmama lazım.

Üçüncüsü.. Gazeteyi beğenmiyor musun patrona en ağır vergi cezalarını kesiyorsunuz. Böyle bir uygulama olmaz. Biz buna karşı çıkıyoruz. İktidarın bu baskıların Türkiye'ye ciddi zarar verdiğini görmesi lazım.

Gazeteyi karşı olarak görüyorsa ona karşı objektif davranmıyor. Her ortamda kendi yandaşlarıyla cezalandırmaya çalışıyor. En tipik örneği THY'dir. Hükümete destek veren gazeteler tomar tomar dağıtılır gazetecilik yapan gazeteler yasaklıdır.

Sayın Binali Yıldırm'a söyledim. Tirajlara bakarsınız ona göre dağıtırsınız.

KORO HALİNDE BAŞLADILAR

Buna karşı olduğumuzu PM bildirisinde yayınladık, koro halinde itiraz ettiler. Biz Musa Kart'tan Şahin Alpay'a, Atilla Taş'tan Aslı Erdoğan'a Kadir Gürsel'e kadar hiç bir gazetecinin hapse atılmasını istemiyoruz.

 CHP'YE SALDIRIYORLAR ÇÜNKÜ...

Gazetecilerin tutuklanması demokrasi ayıbıdır. 142 gazetci hapiste. Cumhuriyet tarihinin en büyük rakamıdır.

Darbeyi savuşturduk, karşı darbeyle karşılaştık. Peki gazetecilerin haklarını hukukunu kim savunacak. CHP dışında savunacak kurum kalmadı. Saldırmalarının sebebi bu. Hiç kimse bu hükümete itiraz etmesin istoyolar. Adaleti niye savunmayalım? Savunmak zorundayız. Varlık nedenimiz bu.

ADALETSİZLİĞE ALKIŞ MI TUTALIM?

PM bildirisinin ikinci maddesi: Adil yargılama istiyoruz. Kim olursa olsun. Er erbaşlar linç edildi yakalayın yargılayın. Ama adaletle yargılayın. Adaletten uzaklaşırsanız darbecilerden farkınız kalmaz. Adalet mülkün temelidir. Bunu istiyoruz. İtiraz ediyorlar. Ne söylememizi istiyorlar. Adaletsizliğe aklış tutmamızı mı istiyorlar? Nasıl bunu bizden bekliyorlar. Anlamakta zorluk çekiyorum.

"ARAMIZDAKİ FARK..."

Sadece kendimiz için adalet istiyoruz. diyebilirler. Olmaz. Biz "Mahkeme kararlarını tanımıyoruz" demekdik. Onlar dedi. "AYM kararlarına saygı duymuyoruz" demedik. Onları dedi. Aramızdaki siyahla beyaz kadar fark var.

HÜKÜMET İŞKENCE YAPACAĞINI DEKLARE ETTİ

Adaleti uygulamayacağını, işkencenin serbestçe yapılacağın deklare eden hükümetin kendisidir. Nereye? BM'ye. Adil yargılama yapamayacağım diyor. Tutulananlara işkence yapacağım diyor. Buna biz itiraz ediyoruz. İşkence insan hakkı ihlalidir. Biz bunları savunuyoruz koro halinde itiraz ediyorlar.

AÇSINLAR AYM NE DİYOR BAKSINLAR

3. başlık. Vekillerin tutuklanması... Neden. Açsınlar AYM kararına baksınlar. Adalet herkes içindir. Adaletsizlikle karşılaştığında ona sahip çıkmak görevimizdir. Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarında vekiller tutukluydu. Milli irade hapse makum edilmişti. AYM "temsil hakkını elinde alamazsınız" dedi. Biz bugün AYM'nün kararını hatırlatıyoruz.

Koro halinde eleştiriyorlar. Adalet, hukukunu üstünlüğün biz savunmayacağız da kim savunacak.

VERİN MAHKEMEYE, TERÖRE YATAKLIK EDEN AKP YÖNETİCİLERİDİR

Terör örgütlerine yardım ve yataklık eden parti AKP'dir. Gayet açık ve net söylüyorum.

Ortadoğu'da IŞİD ve Nusra'ya, Türkiye'de PKK ve FETÖ terör örgütlerine yardım ve yataklık yapan, Türkiye'nin başına bela eden parti AKP'nin yöneticileridir. Niye beni mahkemeye vermiyorlar? Verin mahkemeye ki bütün delilleri ortaya koyalım.  Korkuyorlar. Çünkü suçlu olduklarını biliyorlar. Bu yüzden üzerimize büyük bir baskıyla geliyorlar.

Çadır mahkemelerini kim kurdu, Oslo'da kim masaya oturdu! Şehitlerimize kim kelle dedi? Her şeyden mahkemeye veriyorlar bu konuda hiç bir şey yapmıyorlar. Yürekli savcı arıyorum diyorum hiç birisinden ses yok!

BU BİZİM NAMUS BORCUMUZDUR

PM 4. Madde. Otoriter rejime karşıyız diyoruz.

Yurttaşların örgütlenme hakkı kısıtlanmakta. Okullara, emekçilere, kadınlara, iş dünyasına yönelik baskılar derhal son bulmaldır. Bunların hepsi var. Nesine itiraz ediyorlar. Bunları hepsi var. İş dünyasına bakın korkudan konuşan var mı? Kayyum atanıyor işveren temsilcilerinden tek laf çıkmıyor. Baskı ve korku dolayısıyla. Kim dile getirecek? Biz. Bu namus borcumuzdur.

UYARIYORUM

Sağduyulu sesler de çıkıyor. "AB'den koparsak 3. dünya ülkesi oluruz" diyor. Doğru bakın eleştirmiyoruz.

Dünyadan izole Türkiye yalnız kalmaya mahkumdur. Bu ülkeye birlik, bütünlük gelsin. Uyarıyorum hükümeti. Bu bizim görevimiz. Yabancı sermaye gelmiyor. Mal güvenliği yok diyor.

"HESAP VERMEYENLERDEN HESAP SORACAĞIZ"

Şunu vatandaşlarımın bilmesini istiyorum

Terör nereden ve nasıl gelirse gelsin, terörün her türlüsüne karşıyız. İktidar olanların bu gücünü kullanıp rejimi değiştirmeye hakkı yoktur! Adaletten saptıkları zaman devlette bu kavgalar gerginlikler ortaya çıkıyor. Bu da bütün bir zinciri etkiliyor. Güzel şeyler yaptılar da biz karşı mı çıktık! Bu ülkeye demokrasiyi getirdiler de karşı mı çıktık? Yaptıkları her iyi şeyin yanında durduk, her kötü şeyin de karşısında durduk.

14 yıldır bu ülkeyi yönetenler Türkiye bölünme noktasına geldi diyor. Bunu bir başbakan nasıl söylüyor.

Biz bildirimizin sonuna şu ifadeyi de yaptık: Ne darbe ne dikta yaşasın tam demorkasi. Bundna rahatsızlık duyuyorlar. Türkiye'yi böldürmeyeceğiz, Mustafa Kemal'in kurduğu Cumhuriyeti sonuna kadar koruyacağız diyoruz.

Temel sorun hesap vermesi gerekenlerin hesap soracağız demesidir. Ama bu parti onlardan hesap soracaktır.

 

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.