• BIST 106.991
  • Altın 151,481
  • Dolar 3,6762
  • Euro 4,3196
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 2 °C

'Radikal beni yazdı, başkanlıktan oldum'

'Radikal beni yazdı, başkanlıktan oldum'
Hurşit İlmen, soruşturmanın Radikal tarafından haberleştirilmesi sonrası belediye başkanlığı hakkının elinden alındığını söyledi.

RADİKAL / İSMAİL SAYMAZ - Mardin’in Dargeçit ilçesinde, 1995 yılında gözaltına alınarak öldürülen yedi yurttaş ve bir uzman çavuşun kaybedilmesine ilişkin, aralarında dönemin Komando Tabur Komutanı Hurşit İlmen ve İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Tire’nin de olduğu 5 subaya taammüden cinayet iddiasıyla dava açıldı. İddianamede, telefonları dinlenen İlmen’in bir konuşmasına da yer verildi. Telefon konuşmasında İlmen’in, öldürülen Uzman Çavuş Bilal Batırır’ın eşine ulaşarak, şikâyetten vazgeçirmek için çaba gösterdiği ortaya çıktı. İlmen, savcılık ifadesinde, Dargeçit’teki soruşturmanın Radikal gazetesi tarafından haberleştirilmesi sonrası Sivas’ın Çepni beldesindeki belediye başkanlığı hakkının elinden alındığını da söyledi.

İşte, İlmen’in ‘Bilinmeyen Şahıs’ ile yaptığı o görüşme:

Hurşit İLMEN: Hatice Batırır, not al bir yere
Bilinmeyen Şahıs: Tamam kardeş
Hurşit İLMEN: Adana da belediyede diyor, gazetenin yazdığına göre. Bunu bulacağız, bununla temasa geçmemiz gerekiyor, yani bunu öncelikle bulmamız lazım
Bilinmeyen Şahıs: Tamam
Hurşit İLMEN: Gerektiğinde buna ulaşmamız lazım.
Bilinmeyen Şahıs: Tamam ben araştırırım onu.
Hurşit İLMEN: İşte bu görev sana.
Bilinmeyen Şahıs: Tamam, bulduk sonra,
Hurşit İLMEN: Yani öncelikle bulacaz sonra işte biz gerekirse bununla gelip avukatla beraber bir görüşmemiz gerekiyor.
Bilinmeyen Şahıs: Hatice Batırır, tamam kardeş ben onu.
Hurşit İLMEN: Tamam... şeyde bizimle ilgili iddialarda konu olan uzman çavuşun eşi
Bilinmeyen Şahıs: Hııı. Neci Adanalı mı bu?
Hurşit İLMEN: Fekeli Adanalı. Bu, bunun ifadeleri geçiyo yani şey, “Kocam işe gitti gelmedi” falan… Bunu PKK bulmuş.
Bilinmeyen Şahıs: Hı
Hurşit İLMEN: Konuşturmuş yani anladığım kadarıyla
Bilinmeyen Şahıs: Hıı
Hurşit İLMEN: Bizim konuşup olayın iç şeyini
Bilinmeyen Şahıs: Hı hı hı
Hurşit İLMEN: Yani alet olmaması için yani
Bilinmeyen Şahıs: Tamam
Hurşit İLMEN: Bunu sen şimdi
Bilinmeyen Şahıs: Anladım
Hurşit İLMEN: Bunu bu yani, bu şeyde dursun işte, nerde çalışıyo, evi, adresi, bi şekilde
Bilinmeyen Şahıs: Tamam buluruz onu kolay iş
Hurşit İLMEN: Bulmamız lazım. Hı belediye çalışıyo.
Bilinmeyen Şahıs: Onu şeyden bulurum.Gene bulurum, yani belediyeden de sorarım da, bulurum bulurum, kolay çalışıyorsa
Hurşit İLMEN: Adana’da belediyede çalışıyo, şey yani bu bizim için önemli
Bilinmeyen Şahıs: Önemli tabi
Hurşit İLMEN: Haydi tamam.Bulacaz ben şeyle görüştüm,gerekirse atlayıp gelecez biz avukatla
Bilinmeyen Şahıs: Hıı tamam

'RADİKAL YAZDI, BAŞKANLIKTAN OLDUM'

O tarihte Mardin Jandarma Tabur Komutanı olan Hurşit İlmen, ifadesinde, Dargeçit’teki soruşturmadan Şubat 2011’de Radikal gazetesi muhabirinin kendisini araması üzerine haberdar olduğunu belirterek, “Söz konusu iddiaların o tarihten bu yana belediye başkanlığı görevi de icra etmesinden dolayı siyasi yıpratma amaçlı bir kısım medyada yer alıyor olduğunu” iddia etti.

İlmen, “Bu nedenle 2014 yılı yerel seçimleri öncesi belediye başkanlığı adaylığının onaylanmasına rağmen iptal edildiğini ve yayınların amacına ulaşmış olduğunu” savundu. PKK’ya karşı mücadele ettiği için bu iddiaların gündeme getirildiğini savunan İlmen, “İddiaların örgütün kendisinden intikam almaya çalışmasından kaynaklandığını, komando taburlarının gözaltı ve sorgu işlemleri yönüyle yetkisinin bulunmadığını, o dönem Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından terör örgütüne karşı yürütülen mücadelenin bu yolla gayri meşru hale getirilmeye çalışıldığını” ileri sürdü.

O dönem Dargeçit İlçe Jandarma Komutanı olan Mehmet Tire ise 3 Kasım 1995’te silahın kendiliğinden ateş alması sonucu yaralandığını, aynı gün ilk tedavisinin Mardin Devlet Hastanesi’nde yapıldığını, ardından Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Akademisi’ne sevk edildiğini ve 17 Mart 1996’ya kadar hava değişiminde kaldığını ve fiilen görevinin başında bulunmadığını iddia etti. Tire, “Bu nedenle eylemlere katılmasının ve talimat vermesinin mümkün olmadığını” söyledi.

'RAPORLUYKEN DARGEÇİT’TEYMİŞ'

Savcı Mustafa Sever de bu iddianın üzerinde durdu. Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutanlığı Askeri Tıp Fakültesi Dekanlığı ve Eğitim Hastanesi Baştabipliği’nin yazısına göre Tire’nin 5 Kasım 1995’te kliniğe yatırıldığı, 14 Kasım’da iki ay istirahat etmesi koşuluyla taburcu edildiği, 17 Ocak 1996’da tekrar kliniğe yatırıldığı ve 1 Şubat 2006’da tekrar taburcu edildiği belirtildi. Ancak Genelkurmay Başkanlığı Diyarbakır Asker Hastanesi Baştabipliği’nden gelen yazıda, Tire’nin 30 Ekim-4 Kasım 1995 arasında hastanede tedavi gördüğüne bir kaydın olmadığı ifade edildi.

Mardin Devlet Hastanesi’nin yazısına göre de Tire’nin 3 Kasım 1995’te giriş kaydının olmadığı belirtildi. İddianamede, Tire’nin 05 Kasım 1995’te kliniğe yatırıldığı düşünüldüğünde “adı geçenin bir kısım gözaltı tarihleri sonrasına kadar Dargeçit ilçesinde bulunuyor olabileceğini ortaya koyduğu” ifade edildi. Ayrıca bir kısım şikayetçiler ve gizli tanıkların Tire’ye o tarihte ilçede gördüklerini söyledikleri de vurgulandı. Nitekim Süleyman Seyhan, Nedim Akyön, Mehmet Emin Aslan, Abdurrahman Olcay ve Seyhan Doğan’ın 30 Ekim’de, Abdurrahman Coşkun ve Davut Altınkaynak’ın 3 Kasım’da ortadan kaybolduğu ifade edildi.

Etiketler:
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.