• BIST 106.991
  • Altın 151,480
  • Dolar 3,6710
  • Euro 4,3144
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 4 °C

Öztrak: Odakta insan değil rant var

Öztrak: Odakta insan değil rant var
"Davutoğlu'nun açıklaması hükümetin artık iktidar olma motivasyonunu yitirdiğini ve takati kalmadığını ortaya koymaktadır.”

ANKARA (ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Başbakan tarafından açıklanan Öncelikli Dönüşüm Programları Eylem Planları kapsamında 2018 için verilen1,3 trilyon dolar milli gelir, yüzde 7 işsizlik hedeflerinin daha 2013’de kadük hale geldiğini belirterek, “Hükümet çok önem verdiği bir açıklamada vahim bir hata yapmıştır. Bu aslında hükümetin artık iktidar olma motivasyonunu yitirdiğini ve takati kalmadığını açıkça ortaya koymaktadır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan’ın yaklaşık 1.5 yıl önce yayınlanan ve yayınlandığı anda kadük hale gelen 10. Kalkınma Planı’nın hedef ve tedbirlerini yeni bir program ve eylem planıymış gibi ısıtarak kamuoyuna sunduğunu, amacın ise piyasaların beklentilerini yönlendirmek olduğunu belirterek şunları ifade etti:

CİDDİYETSİZLİĞİN BOYUTU BÜYÜK

“2013’ün Mayıs’ında ABD Merkez Bankası Başkanı’nın dünyada ucuz ve bol para döneminin sonuna yaklaştığını açıklamasıyla beraber 2014-2018 dönemi için hazırlanan 10. Kalkınma Planı geçersiz hale gelmiştir. Başbakan’ın ifade ettiği 2018’de 1,3 trilyon dolarlık milli gelir hedefi bu kadük planın hedefidir. Söz konusu hedef belirlenirken 2018 için öngörülen dolar kuru 1,97 TL’dir. Bugün dolar kurunun 2,28 TL seviyesinde olduğu dikkate alındığında yapılan hatanın büyüklüğü daha iyi anlaşılabilir.”

OVP’DEN DE HABERLERİ YOK

Başbakan Davutoğlu’nun, kendi Hükümeti tarafından bir kaç hafta önce açıklanan ve daha mürekkebi kurumayan Orta Vadeli Program’dan (OVP’den) bile haberdar olmadığını iddia eden Öztrak, “OVP’de 2017 için milli gelirin 971 milyar dolar olacağı öngörülmektedir. Başbakan’ın 2018 İçin 1,3 trilyon dolarlık milli gelir hedefi geçerliyse, tek bir yılda dolar cinsinden milli geliri yüzde 32 artması gerekir. Başbakan, bunun nasıl olacağını kamuoyuna açıklamalıdır” dedi.

OVP’de 2017 için işsizliğin yüzde 9,1 olacağının ifade edildiğini anlatan Öztrak, “Hükümet işsizliği, tek bir yılda, 2 puan birden nasıl indireceğinin sırrını da kamuoyuyla paylaşmalıdır. Ortada çok ciddi bir hata vardır” iddiasında bulundu.

VİCDANSIZ BÜYÜMENİN PATENT SAHİPLERİ

Faik Öztrak, “Türkiye’nin çok partili yaşama geçtiği 1946’dan 2002’ye kadar ortalama büyüme hızı olan yüzde 5,1’i, yüzde 3’e kadar düşüren bu Hükümet’in bırakın 2018’i, gelecek 18 haftayı bile çıkaracak hesap ve kitaptan yoksun olduğu anlaşılmaktadır. İktidar ufkunu kaybetmiş, miadını doldurmuş, yeni bir söz söyleme takati kalmamış bu hükümet, şimdi CHP’nin 2011’de açıkladığı ekonomik programdan aldığı insan odaklı ekonomi kavramıyla neden oldukları yoksulluğun, muhtaçlığın ve dönemlerinde yaşanan iş cinayetlerinin üstünü örtmeye çalışmaktadır. Soma’da, Ermenek’te, İstanbul’un rezidans inşaatlarında, tarla yollarında yüreğimizi yakan, vicdansız büyümenin patent sahibi olan bu iktidarın, Türkiye’de insan odaklı ekonomiden bahsedecek yüzü olamaz, olmamalıdır” dedi.

ODAKTA İNSAN DEĞİL, KÂR VE RANT VAR

CHP’li Faik Öztrak, 2000 yılında en zengin yüzde 1’in ülkedeki toplam servetin yüzde 38’ine sahipken bugün yüzde 54’üne sahip olduğunu, bu durumun AKP’nin modelinin “insan” değil, “kâr ve rant” odaklı olduğunu ortaya koyduğunu bildirdi. Öztrak, “Bu çerçevede, AKP’nin tedbirleri ve rakamları 2013’den, teşvikleri ise 2012’den kalmış temenni paketine, iş dünyasının bu kadar tezahürat yapması da olsa olsa bu kesimin çaresizliğinin ve korkularının ifadesidir” dedi. Öztrak açıklamasını şöyle tamamladı:

“Ancak bu iktidar için artık yolun sonu görünmüştür. AKP’nin çiftçiyi, işçiyi, esnafı, sanayiciyi feraha çıkarmayacak boş sözleri reform diyerek artık pazarlanamaz. AKP’nin iktidar olma motivasyonu da, ciddiyeti de kalmamıştır. İçeride ve dışarıda sorun üstüne sorun çıkaran bu iktidarla Türkiye’nin gidecek yeri yoktur. Toplumu rahatlatacak, ülkemize ufuk sunacak, gençlerimize iş ve umut vadedecek adres Cumhuriyet Halk Partisi’dir.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.