• BIST 105.483
  • Altın 163,633
  • Dolar 3,9516
  • Euro 4,6506
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 3 °C

Özgür Özel AFAD'ı topa tuttu

Özgür Özel AFAD'ı topa tuttu
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'in Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı'nın bütçesi üzerinde konuştu.

CHPli Özgür Özel'in Meclis'te yaptığı konuşma tutanaklara şöyle yansıdı:

CHP GRUBU ADINA ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının yani AFAD'ın bütçesi üzerinde söz almış bulunuyorum.

17 Aralık Gölcük depremini, 12 Kasım Düzce'yi, 2011'de Van depremini, Soma'yı, Ermenek'i, Çaycuma'yı, Ayamama Deresi'ni, Samsun'daki sel felaketini yaşamış bir ülke olarak siyaset üstü, partiler üstü bir yaklaşımla ele alınması gereken, hepimizin göz bebeği olması gereken, kollanıp doğruya yönlendirilmesi gereken bir kurumun bütçesi üzerinde konuşuyoruz. Maalesef, Türkiye'de öyle, AFAD'da öyle; kazadan, faciadan ya da afetten önce değil, sonra konuşuyoruz biz. AFAD'dan bu beklenmez ama AFAD riski yönetmek yerine krizi yönetmeyi tercih ediyor. Oysa, dünyanın çoktan terk ettiği bir yöntem bu. Birleşmiş Milletler bütün dünyayı bıraktı, Afrika'daki ülkeleri risk yönetimine yönlendirmeye, kriz yönetimine yönlendirmemeye çalışıyor. Profesör Doktor Mikdat Kadıoğlu diyor ki: "Eğer riski yönetmezsen krizi de yönetemezsin. Risk yönetimi olmadan yapılacak bir kriz yönetimi aslında vatandaşı kandıran bir keriz yönetimine dönüşmüştür."

AFAD'ın yaptığı da bundan farklı değildi. Ermenek'teydik, AFAD'ı bekledik. AFAD geldi ve önce Ermenek'i, sonra madeni tanımaya çalıştı. Sonra bir madene su bastıysa ne yapması gerektiğini anladı, boru ihtiyacını fark etti. On iki saatte 3 kere boru geldi, gelen her boru patladı. Boru tamam, pompa lazım; pompa tamam, gücü yetmez. Güçlü pompa ahtapot, İstanbul Büyükşehirde var, bastır o gelsin. Yolda gelirken ahtapot kaza yaptı.

AFAD AFAD olsa Ermenek'teki maden envanterinde olur. X kodlu madenimizde Y kodlu durum ortaya çıktı. Türkiye'de envanterdeki ihtiyaç ne? O pompayı kazadan on beş dakika sonra bir vinç, bir helikoptere, bir nakliye uçağına yüklüyor olur, yirmi dört saat sonra vermezsiniz bu kararı. Onu bırakın, yirmi dört saat sonra geliyor, orada AFAD yetkilileri diyorlar ki: "İnşallah ahtapot desendireden girer." Yani ana yola ahtapotun girip girmeyeceğine inşallah, maşallahla "Gelsin de görelim." diye bakıyorlar. Giriyor girmesine, güç bela üç saatte indiriliyor. Ahtapot mazotluymuş, madende kullanılamazmış, ahtapotu geri çıkarıyoruz.

Eğer bu AFAD afetten sonra, faciadan sonra battaniye, çorba dağıtacaksa bunu bilelim, ona göre değerlendirme yapalım. Yok, krizi yönetecekse o zaman onun için yeniden reorganize olması lazım.

Soma'dan bahsetsek herkes biliyor, iktidar, muhalefet kabul ediyoruz, AFAD Soma'da tel tel döküldü. Soma'da on iki saat arbede yaşandı, on iki saatten sonrası zaten cenaze ve taziyeydi. O vakitten sonra kontrolü ele alsanız ne olur; o uydular açılmış, bilmem neler yapmış, uydu telefonlarını test etseniz kırk sekiz saat sonra ne olur?

Olay 15.10'da gerçekleşti, Manisa milletvekillerinin cep telefonlarına örgütlerinden "Soma'da büyük bir facia oldu." mesajı 15.45'te geldi. AFAD'a ilk haber 16.30'da gelmiş, intikal 18.15'te gerçekleşmiş. Ben bileydim, kusur bende, ben faciadan haberdar olduğumda Manisa'ya gitmek için hazırlık yapmak yerine AFAD İl Müdürüne telefon açardım. AFAD İl Müdürüne haberim olduğunda telefon açsaymışım kırk beş dakika önce harekete geçeceklermiş. Böyle bir afet yönetiminden bahsediyoruz.

Sonra, Soma Komisyonunun taslak raporuna şunu yazdılar, AKP önerisiyle geldi, itiraz ettik: "Sayın Bakan Taner Yıldız gelip de olaya el koyunca ortamdaki kaos ve keşmekeş ortadan kalktı." diyor. Krizi yönetmeye gelmiş Taner Yıldız. Hepimizin vicdanında, gensorularda, soruşturma önergelerinde, yarın göreceksiniz, Yüce Divanda hakkındaki suçlamalarda, meselenin birinci sorumlusu krizi yönetmeye geliyor ve Başbakan diyor ki Murathan Mungan'ın kitabındaki kasiyer kız gibi: "Ne kadar göz önünde durursan o kadar görünmez olursun." Sorumluluklarını ortadan kaldırmak, PR yapmak, bir gömleği iki gün giymek, simit yemek, susam yemek, bilmem ne yapıp aç kalmamak üzerinden kendi halkla ilişkilerini yönetecek adam, yönetmek için gelmiş, güya AFAD'ı yönetiyor. Ne oldu? Eğitimi var, olmadı. Ama işte kriz değil, keriz yönetimi dediğiniz bu.

Eğer AFAD'ı böyle bir bakan yerine orada, o acil durumları yönetmek üzere uzmanlaşmış kişiler yönetseydi, tabii, hiçbirisinin aklına "Hepsini birden çıkarmayalım, infial olmasın." gelmezdi veya "Ölülere, kaybettiğimiz kayıplarımızın ağızına birtakım maskeler takıp canlıymış gibi çıkartalım, tansiyonu düşürelim." demek gelmezdi. "Yavaş yavaş çıkaralım, Başbakan gelmeden 150'yi bulmayalım, Cumhurbaşkanı ayrılmadan 250 rakamını geçmeyelim." diye kimse söylemezdi.

Bir Kelime Bir İşlem oyuncusudur AFAD. "Kriz" kelimesine "e"yi joker kullanıp hepimizi keriz yerine koymuştur ama işlem hanesine gittiğimizde de 98 yaklaşık sonuç bulmuştur çünkü verdiği raporda 468 iken kazada canlı kurtulanların sayısı... Soma Komisyonuna geldiklerinde "Biz onu 584'e revize ettik ama İnternet'i güncellemedik." demiştir. Bir kelime, bir işlem, 98 yaklaşık sonuç. Şimdi, önümüzde büyük İstanbul depremi var. İnşallah olmasın ama bilim adamları diyor: "Kaçışımız yok, olacak." İnşallah kaybımız olmasın. Bunun için hazırlık yapmak lazım ama bu AFAD'la, bu tel tel dökülen bu hâlle bunu nasıl yapabiliriz? Oysa geçen depremden sonra neleri konuşuyorduk? Deprem çantalarını, çocukların eğitimini, hayatta kalmak için yaşam alanlarını. Nerede bunlar? Şimdi DASK, Zorunlu Deprem Sigortası, basit bir şey söylüyorlar, diyorlar ki: "Eğer DASK sigortası yapmazsan teyzenin evinde kalırsın, ayna buğulu olur, küvette saç olur, kıl olur, ondan sonra evinde rahat edemezsin." Bu değil depreme hazırlık arkadaşlar. Mesele deprem olduğunda sağlam binalar, doğru bir kurtarma planı, AFAD dediğiniz mesele. Eğer AFAD dediğiniz kurum bütçesinin yüzde 40'ını afet sonrası müdahaleye, yüzde 9'unu sadece planlama ve zarar azaltmaya ve yüzde 1'ini görev ve sorumluluk alanına giren işlerle ilgili farkındalık yaratmaya ayırıyorsa meselenin kendisinde bir sorun var demektir.
Bu ülkenin vatandaşlarını, bu ülkenin bilim adamlarını, bu ülkenin suçsuz insanlarını, size güvenen insanlarını kriz yönetimi diye bir keriz yönetimine tabii tutmanızı kınıyor, önümüzdeki süreç için kurumun yeniden yapılandırılmasını talep ediyoruz.
Saygılar sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.