• BIST 104.249
  • Altın 164,062
  • Dolar 3,9740
  • Euro 4,6662
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 3 °C

Oyuncak seçerken dikkat edin!

Oyuncak seçerken dikkat edin!
Yapılan denetimlerde her 4 oyuncaktan birinde güvensizlik şüphesi tespit edildi. İşte detaylar:

ANKARA (ANKA) - Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 18 ili kapsayan oyuncak denetimlerinde toplamda 10 bin 365 adet ürün denetledi. Denetimler sırasında 7 bin 616 ürün, ön inceleme sonucu güvenli bulunurken, 2 bin 749 ürün ise güvensizlik şüphesi üzerine laboratuvara gönderdi. Laboratuvar analizleri sonucunda; bin 39 üründe düzeltilebilir uygunsuzluklar tespit etti ve düzeltme süresi verdi. 855 ürün ise güvensiz bulundu ve ürünlerin toplatılması için idari işlem başlattı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Bakanlığın sorumluluğunda bulunan oyuncaklar ile ilgili olarak Nisan ayı itibarıyla geniş çaplı bir kampanya denetimi düzenlendiği bilgisi verildi. Türkiye'de, 18 büyük ili kapsayan bu çapta bir oyuncak denetiminin ilk defa gerçekleştirildiğini belirten Bakanlık, "Özellikle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle oyuncak alışverişinde artış olacağı düşüncesiyle bu ay seçilmiş olup, denetimlerimiz gelecek aylarda farklı ürün grupları ile devam edecektir"
açıklamasında bulundu.

Açıklamaya göre denetim kapsamında çocuk bisikletleri, scooterlar, oyuncak kitaplar, yap-bozlar, oyuncak plastik bebekler, bez bebekler, banyo oyuncakları, oyuncak arabalar, oyuncak silahlar, çıngıraklar, parmak boyalar, yüz boyaları, oyuncak pusetler, dolgulu oyuncaklar fiziksel, mekanik ve kimyasal riskler açısından kontrol edildi. Fiziksel ve mekanik riskler açısından ambalaj ve yaş uyarıları-işaretleri, keskin kenar, sivri uç, küçük parça, küçük toplar, çocuğun herhangi bir uzvunun sıkışabileceği aralıklar, bisiklet ve scooter gibi ürünlerde frenler, ses çıkaran oyuncaklarda ses seviyesinin kontrolü yapıldı.
Kimyasal riskler kapsamında azo boyar, fitalat ve ağır metal yönünden ürünler kontrol edilmiş, dolgulu oyuncaklarda ve bebeklerde ise yanmazlık testleri yapıldı.

DENETİM SONUÇLARI

Denetimler sonucunda şu sonuçlara ulaşıldı:
"Toplamda 10 bin 365 adet ürün denetlenmiş olup, bunun yüzde 73'ü ithal yüzde 27'si yerli ürün. Denetimler sırasında 7 bin 616 ürün, belge kontrolü ve test kitleri ile yapılan ön inceleme sonucu güvenli bulunmuş, 2 bin 749 ürün ise güvensizlik şüphesi üzerine laboratuvara gönderildi.

Laboratuvar analizleri sonucunda; 855 ürün güvenli bulunmuştur. Denetlenen toplam ürünler içindeki güvenli ürün oranı yüzde 82 olarak gerçekleşti. Bin 39 üründe düzeltilebilir uygunsuzluklar tespit edildi ve düzeltme süresi verildi. Denetlenen toplam ürünler içindeki uygunsuz ürün oranı yüzde 10 olarak gerçekleşti. Düzeltme süresi verilen ürünlerde, yaş etiketlemelerinin yanlış yapıldığı ve standartlara uygun uyarıların yapılmadığı tespit edildi. Uygunsuz olduğu tespit edilen bin 39 ürünün yüzde 71'ini ithal ürünler oluşturdu.
855 ürün ise güvensiz bulunmuş ve ürünlerin toplatılması için idari işlemlere başlanmıştır. Güvensiz bulunan ürünlerin, taşıdıkları fiziksel ve mekanik riskler ile fitalat ve yanmazlık testlerinden geçemedikleri görüldü. Denetlenen toplam ürünler içindeki güvensiz ürün oranı yüzde 8 olarak gerçekleşti.
Güvensiz olduğu tespit edilen 855 ürünün yüzde 82 sini ithal ürünler oluşturdu.

OYUNCAK SATIN ALIRKEN DİKKAT EDİN

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, denetim sonuçları çerçevesinde anne- babalara oyuncak satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle sıralandı:

"-CE işareti bulunmayan ürünlerin satın alınmamalı.

-Ambalajında ve etiketinde üretici/ithalatçı bilgisinin bulunmadığı ürünlerin satın alınmamalı.

-Oyuncaklarda ambalaj ve etiket bilgilerinin önemi nedeniyle uyarıların mutlaka okunmalı ve titizlikle uygulanmalı.

-Çocuğun yaşına uygun ürünlerin satın alınmalı.

-3 yaş altı çocuklar için oyuncak satın alırken oyuncaklarda keskin kenarların, sivri uçların, küçük parçaların ve küçük topların bulunmamasına dikkat edilmeli.

-3 yaş altı çocuklar için üretilen oyuncaklarda cam ve porselen türü materyallerin bulunup bulunmadığının kontrol edilmeli.

-Kötü kokan, yumuşak plastikten yapılmış ucuz ve basit oyuncaklar satın alınmamalı.

"BÜYÜK ÇOCUĞA ALINAN OYUNCAK, KÜÇÜK İÇİN TEHLİKELİ OLABİLİR"

Bakanlık, oyuncakların kullanımı sırasında dikkat edilecek hususları ise şöyle sıraladı:

"-Büyük çocuğunuz için almış olduğunuz oyuncaklar küçük çocuğunuz için tehlikeli olabilir. Çocuklarınızı oyun sırasında gözetim altında bulundurun.

-Oyuncakları sık sık gözden geçirin. Tehlike arz edecek şekilde kırılmış veya bozulmuş oyuncakları atın.

"OYUNCAĞIN AMBALAJI YA DA POŞETİYLE OYNAMASINA İZİN VERMEYİN"

-Çocuğunuzun oyuncağın ambalajı ya da poşetiyle oynamasına izin vermeyin. Bu poşet veya ambalajlar çocuğun yüzüne yapışabilir ve nefes almasını engelleyip boğulmasına neden olabilir.

-Mıknatıslı oyuncakları altı yaşından küçük çocuklarınızdan uzak tutun. Birden fazla mıknatısın çocuk tarafından yutulması halinde, mıknatısların etkileşimi sonucu ölüme neden olabilir.

-Yumuşak ve pelüş oyuncaklar çabuk alev aldığından ısı kaynaklarından uzak tutun.

-Yüksek sesli oyuncakların kullanımı çocuklarda işitme kaybına neden olabilir. Bu tür oyuncaklar pilleri çıkarılarak veya hoparlörün üzeri bantla kapatılarak kullanılmalıdır.

DENETİMLER DEVAM EDECEK

Bakanlıktan yapılan açıklamada "Oyuncak denetimlerimiz yaz ayları boyunca da devam edecek olup, önümüzdeki dönemde özellikle su ve kum oyuncakları ile mevsimsel kullanımlarına bağlı olarak bisiklet, kay kay ve patenler de denetim kapsamına alınacaktır" denildi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.