• BIST 108.489
  • Altın 151,185
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 5 °C

Oran'dan yolsuzluk raporu

Oran'dan yolsuzluk raporu
CHP milletvekili Umut Oran Şeffaflık Örgütü'nün raporunu değerlendirdi.

ANKARA (ANKA)- “Yolsuzluk” konusuna rapor hazırlayan CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, “Türkiye bir yılda 11 basamakla en hızlı düşüşü kaydederek 175 ülke içinde 64. oldu. Başka deyişle Türkiye, yolsuzlukta bir yılda 11 basamak birden yükseldi” dedi.

Oran yaptığı açıklamada Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün, Dünya Yolsuzluk Algı Endeksi 2014 raporunda Türkiye’nin 11 basamak düştüğünü kaydetti.

Oran, küresel yolsuzlukta bu yılki 11 basamaklık sıçrama ile birlikte 12 yıllık AKP iktidarı döneminde Türkiye'nin yolsuzluk liginde toplam 24 basamak yükseldiğini ifade etti.

Oran şu değerlendirmelerde bulundu:

“Uluslararası Şeffaflık Örgütü tarafından 1995’ten bu yana düzenli olarak yayımlanan Yolsuzluk Algısı Endeksi’nde ülkelere 0 (sıfır) ile 100 arasında puan veriliyor; 0 ‘yüksek derecede yolsuz’, 100 ise ‘çok temiz’ anlamına geliyor. Bir ülkenin; puanı ve sırasının yükselişi yolsuzluklarının azaldığı; puan ve sırasının düşmesi ise kirlendiğini gösteriyor.

- “TÜRKİYE, YOLSUZLUKTA BİR YILDA 11 BASAMAK BİRDEN YÜKSELDİ”-

2014’e ilişkin küresel sıralamada Türkiye, en sert düşüşü yaşayan ülke oldu. Sıfırdan 100’e doğru yükseldikçe yolsuzluğun azaldığı-temizliğin arttığını gösteren puanlamada Türkiye’nin skoru 5 puanla en hızlı düşüşü kaydederek 50’den 45’e düştü. Puana göre sıralamada Türkiye, bir yılda 11 basamakla en hızlı düşüşü kaydederek 175 ülke içinde 64. oldu. Başka deyişle Türkiye, yolsuzlukta bir yılda 11 basamak birden yükseldi. Dünyanın en temiz ülkeleri 100 üzerinden 92 puanla Danimarka, 91 puanla Yeni Zelanda ve 89 puanla Finlandiya. En çok yolsuzluğun olduğu ülkelerin başında ise 8’er puanla Somali ve Kuzey Kore ve 11 puanla Sudan geliyor. 2014 endeksine göre Türkiye, 28 AB ülkesi içinde yolsuzluk puanında Bulgaristan, Romanya, Yunanistan ve İtalya ile aynı kategoride yer alıyor. 28 ülke ortalamasında skor 64 olurken Türkiye’ninki 45’te kalıyor. Siyasal, sosyal ve ekonomik her alanda olduğu gibi bu konuda da Türkiye, AB’den giderek uzaklaşıyor.

- “2002 YILINDA AYNI ENDEKSTE 40. SIRADA YER ALAN TÜRKİYE, ŞİMDİ 64. SIRADA”-

AKP öncesi; 2002 yılında aynı endekste 40. sırada yer alan Türkiye, şimdi 64. sırada. Buna göre; belediye başkanlığı döneminde ‘Yolsuzluğu babam yapsa cezalandırırım!’ diyen Recep Tayyip Erdoğan, 12 yıllık başbakanlığı döneminde Türkiye’yi yolsuzlukta tam 24 basamak yukarı taşıdı. AKP kongresinde, ‘Yolsuzluk yapanların gerekirse ellerini kırarız!’ diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu da Erdoğan’dan devraldığı yolsuzlukların aklanması görevini aynen devam ettiriyor.

Rapora göre Türkiye’ye ilişkin yolsuzluk algısının bu denli kötüleşmesinin nedeni, 17-25 Aralık soruşturmalarıyla ortaya çıkan, tarihin bilinen en büyük yolsuzluk iddiaları. Raporda, İran’la doğalgaz karşılığı altın ticaretinde yaşanan kara para aklamaları, rüşvet iddiaları, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın evindeki ayakkabı kutularından çıkan 4.5 milyon dolar; yolsuzlukların kapatılması için yargı bağımsızlığına indirilen ağır darbeler yolsuzluk iddialarını ortaya çıkaran polislerin sürgün edilerek bazılarının meslekten atılması, bazılarının hakkında tutuklama kararları çıkarılması; yolsuzlukları soruşturan hâkim ve savcılar üzerindeki baskı ve yaptırımlar; Türkiye’de yönetim kademeleri ve iş dünyasındaki yolsuzluk salgınının Türkiye’nin yolsuzluk algısını yükselttiği vurgulanıyor.

AKP döneminde siyasallaşan bürokrasi ülkeyi yolsuzluk bataklığına sapladı.

AKP, Türkiye’yi tamamen bürokratik, merkeziyetçi ve muhafazakâr bir siyasi yapıya dönüştürdü. Otokrat tek adam yönetimi güçlenirken, demokrasi, hukuk devleti, kuvvetler ayrılığı kan kaybetti. Yargı bağımsızlığı ağır darbe aldı. Kamuda hesap verme mekanizmaları felç edildi. Yolsuzluk yapanlar ve yandaşlara ısrarla işletilmeyen kamusal denetim, muhalif görülenlere karşı silah olarak kullanıldı. İktidar kaynaklı yolsuzluklar tavan yaptı. Yandaş kayırmacılığı öne çıkarken AKP, hukuk ve demokrasi teamüllerini çiğneyerek, iktidar imkânlarını kendisi ve çevresini zenginleştirme aracı olarak kullandı. En kötüsü; yolsuzluk ve hırsızlıklara karşı halkın tepkisi, direnci kırıldı.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.