• BIST 104.539
  • Altın 163,884
  • Dolar 3,9376
  • Euro 4,6999
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 3 °C

Oran: Başbakan'a mektup gönderdim

Oran: Başbakan'a mektup gönderdim
Umut Oran, kısa süre önce 'Siyasi Ahlak ve Etik Yasası' teklifi verdiklerini hatırlattı.

GÜMÜŞHANE, (DHA) - CHP'nin 17- 25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet iddialarının yıl dönümü nedeniyle düzenlenen toplantılar kapsamında Gümüşhane'de konuşan İstanbul Milletvekili Umut Oran, kısa süre önce 'Siyasi Ahlak ve Etik Yasası' teklifi verdiklerini hatırlattı, konuyla ilgili olarak da Başbakan Ahmet Davutoğlu'na mektup göndererek destek istediğini açıkladı.

CHP parti binasındaki toplantıya Umut Oran'ın yanı sıra CHP İl Başkanı Atilla Sait Özdamar, Merkez İlçe Başkanı Rıdvan Eryılmaz ile partililer katıldı. Konuşmasına, 17-25 Aralık'ı yolsuzlukla mücadele haftası olarak ilan ettiklerini hatırlatarak başlayan Umut Oran, TBMM'de konuyla ilgili süre uzatımı olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Yolsuzlukla mücadele edilmesi gerektiğini ve bu konuda siyasi partilerin ve siyasetçilerin örnek olması gerektiğini söylüyoruz. Bu kapsamda 17 Aralık 2014 tarihinde, 'Siyasi Ahlak ve Etik Yasası' teklifi verdik. İktidar partisinin programının ikinci maddesinin ikinci bendinde yolsuzlukla mücadele etmekle ilgili taahhütleri var. Buradan iktidar partisine, hükümete ve Başbakan Davutoğlu'na sesleniyorum. Siyasi Ahlak ve Etik Yasasını çıkartalım."

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NA MEKTUP YOLLADIM

Kanun teklifini güncelleyerek kendisinin verdiğini kaydeden Umut Oran, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu nedenle sayın Davutoğlu'na da bir mektup yolladım. Sade ve samimi bir şekilde hem parti programlarındaki taahhütlerini hatırlattım, hem de bu yasa teklifine olumlu bakmasını istedim. Davutoğlu ve Türkiye, 2015 yılında G-20 ülkeler topluluğunda dönem başkanlığı yapacak. Bu yılki gündem yolsuzlukla mücadele. Bu çerçevede bu yasa teklifi kendisi ve partisi için son derece önemli. Bunu değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum."

İKTİDARIN GÜCÜ ÇOCUKLARA YETİYOR

Konya'da 16 yaşında lise öğrencisinin Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla tutuklanmasını da 'Türkiye için utanç verici' olarak değerlendiren Umut Oran, "Ceza ehliyeti olmayan genç bir öğrenci kardeşimizin sözlü açıklamalarından dolayı, hakkında soruşturma bile açılmadan yaka paça gözaltına alınması kabul edilebilir bir şey değil. İktidarın gücü çocuklara yetiyor. Cumhurbaşkanı neredeyse çocuklardan korkacak hale gelmiş. Kendisi Başbakanken, 2009 yılında buna benzer olaylar gördük. Mitinginde kendisini protesto eden gençleri otobüsüne çağırıp gırtlağına sarıldığına, onları yaraladığına şahit olduk. CHP olarak, ifade özgürlüğü ve cezai ehliyeti olmayan genç bir öğrenciye yapılan uygulamaları kınıyoruz" dedi.

UMUT ORAN'IN BAŞBAKAN'A MEKTUBU

"Sayın Ahmet Davutoğlu

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı

Genel Başkanı olduğunuz Adalet ve Kalkınma Partisi'nin programının 2.2 maddesinde; 'Siyasetin kirlenmesini önleyen yasal düzenlemeler yapılacaktır. Siyaset bir rant aracı görüntüsünden kurtarılacaktır. Seçimle gelen herkesin kanunen vermek zorunda olduğu mal bildirimi şeffaf olarak kamuoyunun bilgi ve denetimine sunulacaktır. Milletvekili ve bakanların yargılanmaları önündeki anayasal engeller kaldırılacak; dokunulmazlık, tüm kamu görevlilerinin yargılanabilmeleri önündeki engeller ve ayrıcalıklarla birlikte ele alınacak ve milletvekillerinin meclis çalışmalarındaki oy ve sözlerine inhisar ettirilecektir' ifadeleri yer almaktadır.

Altına imzamı atacağım bu vaatlerinizin üstüne iki gün önce de 'Kim şu veya bu gerekçeyle milli hazinemize, kaynaklarımıza, yolsuzluk niyetiyle yaklaşırsa, harama bulaşırsa, kardeşimiz de olsa onun kolunu koparmaya kararlıyız' açıklamasını yapmanız dikkat çekiciydi.

Öte yandan hırsızın elinin kesilmesiyle ilgili 5/Maide 38, kamu malını yemekle ilgili 3/Âli İmran 161 gibi ayetler ile 'Hırsızlık yapan kızım Fatıma da olsa mutlaka cezalandırırdım', 'Rüşveti alan da veren de cehennemdedir' hadislerini de şüphesiz ki bilmektesinizdir.

Sonuç olarak yolsuzluk ve kamu malının korunması ile ilgili sözlerinizde içten olduğunuz düşüncesiyle, Türkiye'de eksikliği hissedilen Siyasi Etik ve Ahlak Yasası ile ilgili olarak 17 Aralık 2014'te hazırladığım yasa teklifi hakkında sizi bilgilendirmek üzere, soru önergesi yerine samimiyetimi bildirmek amacıyla bu mektubu yazmaya karar verdim. CHP olarak Şubat 2003'ten bu yana siyasi etik yasasının çıkartılmasını istememize karşın TBMM'de çoğunluğu bulunduran partinizin buna yanaşmaması nedeniyle ülkemiz bu alanda gelişmiş, uygar ülkelerin seviyesine halen çıkamamıştır.

Ekte size de gönderdiğim 13 maddelik yasa teklifinin 2015 seçimleri öncesinde acilen çıkartılarak siyasete, TBMM'ye, milletvekiline duyulan güvenin yeniden inşa edilmesi mümkündür. Ayrıca bu yasayı çıkarmamız, dönem başkanlığını yaptığınız G20'nin bu yıl için gündemine aldığı yolsuzlukla mücadele konusunda ülkemize prestij kazandıracaktır.

Bu vesileyle 2015 yılının size ve ailenize sağlık ve mutluluk getirmesini dilerim.

Saygılarımla."

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.