• BIST 106.991
  • Altın 151,480
  • Dolar 3,6710
  • Euro 4,3144
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 4 °C

Öğretmene grev cezasına AYM'den ret

Öğretmene grev cezasına AYM'den ret
Anayasa Mahkemesi, sendikal faaliyetlere katıldığı için ceza alan öğretmenin hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

ANKARA (ANKA) –  Yüksek Mahkeme, greve katılanlara verilen uyarma cezasının her ne kadar hafif bir ceza olsa da 'toplumsal bir ihtiyaç baskısına' tekabül etmemesi nedeniyle 'demokratik toplumda gerekli olmadığı' sonucuna vardı.

Anayasa Mahkemesi’nin sendikal haklara yönelik bireysel başvuruya ilişkin kararının gerekçesi Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’nın (Eğitim-Sen) 28-29 Mart 2012 tarihinde ülke çapında işe gelmeme eylemi çağrısına uyan öğretmen, söz konusu tarihlerde işe gelmedi. Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ise eyleme katılan tüm sendika üyeleri hakkında yürüttüğü idari soruşturma sonucunda mazeretsiz olarak göreve gelmedikleri gerekçesiyle uyarma cezası verdi. Karara itiraz eden öğretmenin talebi Mersin Valiliği tarafından reddedildi. Öğretmenin, disiplin cezasının iptali istemiyle idare mahkemesine açtığı dava reddedildi, Adana Bölge İrade Mahkemesi de kararı onadı. Karar düzeltme talebi de reddedilen öğretmen, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. Başvuruyu kabul eden Yüksek Mahkeme, demokrasilerde vatandaşların bir araya gelerek ortak amaçları izleyebileceği örgütlerin varlığının sağlıklı bir toplumun önemli bir bileşeni olduğu kaydetti. Kararda, sendika hakkına yapılan bir müdahalenin meşru olabilmesi için bu müdahalenin Anayasa'da belirtilen milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık, genel ahlak ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebebiyle ve kanunla yapılmış olması gerektiğine dikkat çekiydi.

fotoğraf: Arşiv

-CEZA SENDİKAL ÇAĞRIYA KATILMAKTAN VAZGEÇİRECEK NİTELİĞE SAHİP-

Kararda, sendikal haklara yapılan sınırlamanın hak ve özgürlüğün özüne dokunarak, kullanılmasını durduruyor, aşırı derecede güçleştiriyor, etkisiz hale getiriyor veya ölçülülük ilkesine aykırı olarak sınırlama aracı ile amacı arasındaki denge bozuluyorsa, bunun demokratik toplum düzenine aykırı olduğu vurgulandı. Kararda, “Şiddete teşvik etme veya demokratik ilkelerin reddi söz konusu olmadığı sürece, sendika hakkı çerçevesinde dile getirilen bazı görüşler veya bunların dile getirilme biçimi yetkili makamların gözünde kabul edilemez olsa dahi, ifade, örgütlenme ve sendikal özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik tedbirler demokrasiye hizmet edemez ve hatta tehlikeye düşürür. Hukukun üstünlüğüne dayanan demokratik bir toplumda, farklı düşüncelerin sendikal özgürlükler veya başka yollarla dile getirilmesine imkan tanınmalıdır” denildi. Sendika üyelerinin sendikal faaliyet kapsamında işe gelmemeleri halinde mazeret izinli sayılacakları yönündeki yerleşik hale gelen idari yargı içtihatlarına rağmen, idarenin ve yargının bir bütün olarak, yeknesak hareket etmesini sağlayacak mevzuat düzenlemeleri bulunmadığının belirtildiği kararda, devlet memurlarının bu haktan bütünüyle mahrum bırakılamayacakları kaydedildi. Kararda, “Demokratik bir toplumda gerekliliği tartışılmaz olan durumlarda ordu, emniyet veya başka bazı sektörlerde sendikal faaliyetlere sınırlamalar getirilmesi mümkündür. Başvurucunun bu türden sınırlamalara tabi tutulmasını gerektirecek bir görevde bulunduğu da ileri sürülmemiştir. Tüm bunlara karşın verilen ceza hafif olsa da başvurucu gibi sendikaya üye kişileri, çıkarlarını savunmak amacıyla yapılan meşru grev veya eylem günlerine katılmaktan vazgeçirecek bir niteliğe sahiptir. Açıklanan nedenlerle, her ne kadar hafif bir ceza olsa da şikayet edilen uyarma cezasının 'toplumsal bir ihtiyaç baskısına' tekabül etmemesi nedeniyle 'demokratik toplumda gerekli olmadığı' sonucuna varılmıştır” denildi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.