• BIST 105.268
  • Altın 163,142
  • Dolar 3,9604
  • Euro 4,6498
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 1 °C

O ülkeye tezkere Genel Kurul'da

O ülkeye tezkere Genel Kurul'da
Mali'ye asker gönderilmesine ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, Genel Kurul'da görüşülmeye başlandı.

ANKARA (ANKA) -Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının AB'nin Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali'de icra ettiği harekat ve misyonlar kapsamında yurtdışına gönderilmesine ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlandı.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener'in yürüttüğü oturumda, gündem dışı görüşmelerin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu imzalı Başbakanlık Tezkeresi okundu. AB'nin harekatı kapsamında Mali'ye asker gönderilmesine ilişkin tezkereye de "Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin Birleşmiş Milletler Şartının VII. Bölümü kapsamında aldığı 2134 (2014) sayılı Kararının verdiği yetki temelinde, Orta Afrika Cumhuriyetinde istikrarın yeniden tesisine ve siyasi geçiş sürecinin desteklenmesine matuf çabalara katkıda bulunmak maksadıyla 'EUFOR RCA' adı altında bir askerî harekât icra etmeye karar vermiş ve söz konusu harekâta katkıda bulunma hususunda ülkemize davette bulunmuştur. Bu davete ilişkin olarak ülkemizin, Bangui'de konuşlu Kuvvet Karargahına bir personel katkısı ile stratejik havayolu ulaştırması desteği sağlaması öngörülmektedir" denilerek şöyle devam ediyor:

"Diğer taraftan Avrupa Birliği, Mali'ye ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2085 (2012) sayılı Kararı kapsamında, aldığı kararla 'EUTM Mali' adlı bir askerî misyon kurmuş ve bu askerî misyon, faaliyete başlamıştır. Avrupa Birliği ayrıca, tarihinde aldığı kararla 'EUCAP Sahel Mali' adlı bir sivil misyon kurmuştur. Bu misyonların temel hedefi, Mali silahlı kuvvetlerine ve güvenlik güçlerine (polis, jandarma ve ulusal muhafızlar) stratejik tavsiye vermek ve eğitim desteği sağlamak olarak belirlenmiştir. Avrupa Birliği tarafından ülkemize söz konusu misyonlara da katılım davetinde bulunulmuştur.

Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali'deki harekat ve misyonlara katkılarımızın modalitelerinin, imzalanan 'Türkiye Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği Kriz Yönetimi Harekatlarına Katılımı İçin Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti Arasında Çerçeve Teşkil Eden Anlaşma' kapsamında belirlenmesi öngörülmektedir.

Ülkemiz, Avrupa-Atlantik güvenliğinin bölünmezliği prensibinden hareketle Avrupa'nın güvenliğini ilgilendiren konularda gerek NATO gerek Avrupa Birliğini kapsayan bütüncül bir siyaset izlemekte ve Avrupa Birliğinin Ortak Güvenlik ve Savunma Politikasına, dış politika öncelikleri ve ulusal çıkarları doğrultusunda katkıda bulunmaktadır. Ülkemizin barışı destekleme harekâtlarına olan yaklaşımıyla örtüşen ve Türkiye ile Avrupa Birliğinin uluslararası ve bölgesel sorunların çözümüne yönelik ortak anlayışlarının göstergesi olan bu tür katkılar, Avrupa Birliği üyelik sürecimize de görünürlük kazandırmaktadır.Öte yandan, Afrikada bölgesel istikrar ve barış için tehdit oluşturan bu gibi insani ve siyasi krizlerin çözümüne ülkemizce askeri katkıda bulunulmasının, bölgede ve genel olarak Afrika kıtasında izlemekte olduğumuz faal dış politikamızın doğal bir uzantısını oluşturacağı değerlendirilmektedir.

Bu yaklaşımdan hareketle; hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe takdir ve tespit edilmek üzere, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Avrupa Birliğinin Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali'de icra ettiği harekat ve misyonlar kapsamında yurtdışına gönderilmesi ve Hükümet tarafından verilecek izin ve belirlenecek esaslar çerçevesinde bu kuvvetlerin kullanılması için Hükümete Anayasanın 92 nci maddesi uyarınca bir yıl süreyle izin verilmesini arz ederim."

Tezkerenin okunmasının ardından gruplar adına milletvekillerine görüşlerini açıklamalarına geçildi.

Etiketler:
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.